Azja i OceaniaChinyEuropaUSA

Wojna handlowa. Chiny uderzą jednocześnie w USA, UE, Japonię i Tajwan

Chiny odpowiadają na amerykańskie cła i europejskie dochodzenia handlowe

Wojna handlowa rozpędza się. W poprzednim tygodniu Amerykanie podnieśli szereg ceł na chińskie produkty, a UE wszczęła kolejne dochodzenie handlowe. Biden chce zniechęcić do importu m.in. samochodów elektrycznych, czipów i produktów medycznych z Państwa Środka. Chiny zapowiedziały odwet, a teraz go realizują. Chińskie ministerstwo wszczęło dochodzenie antydumpingowe w sprawie polioksymetylenu. Co to takiego i jak ta decyzja jednocześnie uderza na czterech frontach?

  • Chiny wszczynają postępowania antydumpingowe w sprawie tworzywa termoplastycznego importowanego z USA, UE, Japonii i Tajwanu.
  • To bezpośrednia odpowiedź na pakiet ceł na chińskie produkty, które chcą podwyższyć Amerykanie.
  • Polioksymetylen, którego dotyczy dochodzenie, znajduje zastosowanie m.in. w branży farmaceutycznej, spożywczej, medycznej i mechanicznej.

Wojna handlowa wkracza na kolejne fronty

Wojna handlowa między Chinami a światem zachodnim rozpędza się, a obie strony wprowadzają kolejne działa. Po tym, jak Joe Biden w poprzednim tygodniu ogłosił cały pakiet ceł, które mają zostać podwyższone, obejmując szereg chińskich produktów, Chiny wyprowadzają cios zwrotny. Handlową kontrofensywę zapowiedziały zaraz po ogłoszeniu ceł przez Amerykanów, oświadczając, że podejmą zdecydowane kroki w celu obrony swoich interesów i praw i domagając się od USA wycofania swoich decyzji. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać, a uderza ona nie tylko w Amerykanów. Chińczyków podrażniła bowiem także Unia Europejska, wszczynając kolejne dochodzenie handlowe.

W niedzielę chińskie Ministerstwo Handlu ogłosiło, że wszczyna postępowanie antydumpingowe w sprawie polioksymetylenu (POM) – tworzywa termoplastycznego. Chińczycy sprowadzają go z USA, UE, Japonii i Tajwanu. Dochodzenie ma potrwać rok, z opcją przedłużenia o kolejne pół roku. 

Przedstawiciel Komisji Europejskiej, cytowany przez Reuters, tak skomentował doniesienia z Chin:

Oczekujemy, że Chiny zapewnią pełną zgodność tego dochodzenia ze wszystkimi odpowiednimi zasadami i zobowiązaniami Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Zobacz też: Europejskie firmy nie chcą ograniczać obecności w Chinach. Wręcz przeciwnie [BADANIE]

Czym jest polioksymetylen?

Tworzywa termoplastyczne należą do tworzyw sztucznych, które w podwyższonej temperaturze i przy odpowiednim ciśnieniu stają się elastyczne. Zaczynają przypominać lepki płyn, z którego można kształtować różnorodne kształty. Jednak gdy się je schłodzi, wracają do stałej postaci i mogą częściowo zastępować metale, takie jak miedź i cynk. Do najbardziej znanych termoplastów należą polietylen i polipropylen. 

Polioksymetylen również jest jednym z nich. Wykorzystuje się go między innymi do produkcji precyzyjnych części wymagających sztywności, niskiego tarcia i wysokiej stabilności wymiarowej. Znajduje zastosowanie m.in. w branży farmaceutycznej, spożywczej, medycznej i mechanicznej.

Ostry atak handlowy USA 

Zapowiedzi Chin to bezpośrednia odpowiedź na ogłoszony w ubiegłym tygodniu pakiet podwyżek ceł na chińskie produkty sprowadzone do USA. Stawka celna na samochody elektryczne z Chin jeszcze w bieżącym roku ma urosnąć do 100 proc. z obecnych 25 proc. W oświadczeniu na stronie Białego Domu można przeczytać:

Dzięki rozległym dotacjom i praktykom nierynkowym […], chiński eksport pojazdów elektrycznych wzrósł o 70% w latach 2022-2023 – zagrażając produktywnym inwestycjom w innych miejscach. Stawka celna w wysokości 100% na pojazdy elektryczne ochroni amerykańskich producentów przed nieuczciwymi praktykami handlowymi Chin.

Wciąż bardzo istotnym polem bitwy są czipy. Cło na półprzewodniki z Państwa Środka urośnie od przyszłego roku z 25 proc. do 50 proc. Wyższe stawki celne obejmą także m.in. część produktów wykonanych ze stali i aluminium, akumulatory litowo-jonowe, części do akumulatorów, produkty medyczne, ogniwa fotowoltaiczne. Stawka celna na te ostatnie wzrośnie z 25 do 50 proc. Administracja Bidena argumentuje to w ten sposób:

Podwyżka ceł będzie chronić przed napędzaną polityką Chin nadwyżką mocy produkcyjnych, która obniża ceny i hamuje rozwój mocy słonecznych poza Chinami. Chiny wykorzystały nieuczciwe praktyki, aby zdominować od 80 do 90 proc. niektórych części globalnego łańcucha dostaw energii słonecznej i starają się utrzymać ten status quo. Chińska polityka i praktyki nierynkowe zalewają światowe rynki sztucznie tanimi modułami i panelami słonecznymi, osłabiając inwestycje w produkcję energii słonecznej poza Chinami.

Nie da się ukryć, że zagranie Bidena jest elementem jego kampanii wyborczej przed tegorocznymi wyborami prezydenckimi w USA i próbą odpowiedzi na krytyczne głosy co do jego polityki gospodarczej.

Amerykanie prowadzą także swoje dochodzenie w sprawie wsparcia chińskiego rządu dla producentów pojazdów elektrycznych i jeśli stwierdzą, że ich ceny są sztucznie zaniżane, ogłosi dodatkowe cła importowe na początku lipca. Podobne dochodzenie prowadzi UE.

Zobacz też: Biden znów uderza w Chiny! Nowe cła mocno ich zabolą…

Unia Europejska na wojnie handlowej z Chinami

Chińczyków podrażniła też Unia Europejska. W piątek wszczęto postępowanie w sprawie walcowanych na płasko wyrobów z żelaza albo stali powlekanych lub pokrywanych cyną z Chin. Rozpoczęto także kilka dochodzeń w sprawie tego, czy chińscy producenci czystych technologii stosują dumping subsydiowanych towarów na rynkach UE i czy chińskie firmy nieuczciwie korzystają z dotacji podczas prowadzenia działalności w Unii Europejskiej. W kwietniu wszczęto dochodzenia w sprawie produktów medycznych, turbin wiatrowych i paneli słonecznych.

Jednak dochodzenie, które najmocniej drażni Chiny to postępowanie rozpoczęte jeszcze we wrześniu 2023 r. w sprawie samochodów elektrycznych i ich domniemanego nadmiernego dotowania przez chiński rząd. Dzięki temu producenci mają mieć możliwość sprzedaży EVs po znacznie niższych cenach.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker