Energetyka

Nowa elektrownia fotowoltaiczna zasili terminal paliw Grupy ORLEN

Elektrownia fotowoltaiczna w Ostrowie Wielkopolskim pokryje aż 65 proc. zapotrzebowania energetycznego terminala paliw Grupy ORLEN. Przejście na odnawialne źródło energii w skali roku pozwoli uniknąć ok. 1,7 tys. ton emisji dwutlenku węgla.

Elektrownia fotowoltaiczna w Ostrowie Wielkopolskim

Transformacja energetyczna dla Grupy ORLEN to nie tylko wielkoskalowe projekty pokroju Baltic Power, który aktualnie jest największą w całej Europie Środkowej inwestycją w zieloną energetykę, ale również wiele pomniejszych działań. Koncern do budowy mniejszych jednostek wytwórczych OZE wykorzystuje tereny własne, na których znajdują się m.in. stacje i terminale paliw. W najbliższych tygodniach, na terenie płockiej rafinerii, rozpocznie się budowa farmy słonecznej o mocy do 2 MW. Dołączy ona do już działającej instalacji o mocy 4,8 MW, wytwarzającej energię na potrzeby własne zakładu.

Zobacz także: ORLEN nabył farmy wiatrowe o łącznej mocy 60 MW!

Z kolei niedawno portfel odnawialnych źródeł energii koncernu powiększył się, dzięki  elektrowni fotowoltaicznej w Ostrowie Wielkopolskim. Inwestycja jest trzecią farmą słoneczną funkcjonującą na terenie terminali paliw należących do Grupy ORLEN. Mimo tego, że analizowany obiekt chronologicznie jest ostatni, pod względem zainstalowanych mocy jest pierwszy. Podczas gdy farmy słoneczne znajdujące się w Żurawicy i Sokółce dysponującą mocą w wysokości kolejno 1,6 MW i 1,25 MW, tak nowo powstała elektrownia fotowoltaiczna może się pochwalić 3,1 MW mocy. Co więcej, Grupa ORLEN wybudowała również wiele innych mikroinstalacji generujących zieloną energię.

Samowystarczalne stacje paliw

Ponadto koncern inwestuje w mikroinstalacje na dachach stacji paliw, należących do Grupy. Łącznie na tego typu obiektach znajdują się już 53 mikroinstalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,45 MW, co przekłada się na około 1500 MWh czystej energii produkowanej w skali roku. Do tego, na wybranych stacjach paliw, prowadzony jest pilotaż innowacyjnego, opracowanego przez polskich inżynierów, kogeneracyjnego systemu IGLOO MultiEnergy. System ten, dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych, instalacji do równoczesnej produkcji ciepła i chłodu oraz magazynowania energii, zapewnia niemal całe zapotrzebowanie energetyczne stacji paliw i Miejsc Obsługi Podróżnych.

Zobacz także: ORLEN powołał spółkę, mającą wspomóc rozwój energetyki wiatrowej

Jak poinformował Łukasz Chmielewski, kierownik Zespołu Realizacji Inwestycji dla Nowych Stacji Paliw i MOP ORLEN, pierwszą instalację kogeneracyjną uruchomiono pod koniec 2022 roku na stacji paliw w Bydgoszczy. Jej zastosowanie przyniosło znakomite rezultaty, dlatego koncern podjął decyzję o budowie kolejnych obiektów i rozpoczęciu pilotażowego programu, który obejmie łącznie dziesięć stacji. To nie tylko najnowocześniejsze, ale i przyjazne środowisku obiekty, maksymalnie wykorzystujące energię odnawialną, a dzięki temu prawie w całości samowystarczalne. Już teraz kogeneracja umożliwia pięciokrotną redukcję zużycia energii elektrycznej.

Materiał powstał przy współpracy z ORLEN.

Energa Wytwarzanie wybuduje kolejną farmę fotowoltaiczną

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker