Polska

Gdzie mieszkania drożeją najszybciej w Polsce? Wzrosty o nawet 34 proc. w rok

W I kwartale 2024 r. wzrost cen mieszkań najszybszy był w Krakowie

Ceny mieszkań rosną praktycznie we wszystkich największych miastach Polski. Średnie ceny w 17 największych miastach Polski urosły w pierwszym kwartale br. o 21 proc. r/r. na rynku wtórnym i 16 proc. r/r na rynku pierwotnym. Gdzie mieszkania drożeją najszybciej? Liderem wzrostów jest Kraków. Za 1 mkw trzeba było na początku roku zapłacić średnio o 34 proc. więcej niż rok wcześniej. Ale zawrotne tempo można obserwować też w innych miastach.

  • W I kwartale 2024 r. ceny mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym najszybciej rosły w Krakowie.
  • Na rynku pierwotnym najszybciej drożały mieszkania w Katowicach, Poznaniu i Rzeszowie.
  • Na rynku wtórnym największy wzrost cen mieszkań odnotowano w Warszawie, Wrocławiu i Białymstoku.
  • Spadła rentowność najmu i wyniosła przeciętnie ok. 5,2 proc.

Gdzie mieszkania drożeją najszybciej?

O tym, że ceny mieszkań w Polsce rosną w szybkim tempie, wie już chyba każdy. Silne wzrosty można zaobserwować w największych miastach Polski, ale ceny nie wszędzie rosną w tym samym tempie. Polski Instytut Ekonomiczny przeanalizował rynek mieszkaniowy w I kwartale 2024 r. Z wnioskami można się zapoznać w raporcie. Zatem gdzie mieszkania drożeją najszybciej?

Analizując wspólnie wszystkie 17 największych polskich miast, PIE obliczył, że wzrost cen mieszkań w I kwartale 2024 r. na rynku pierwotnym wyniósł przeciętnie 16 proc. r/r., natomiast na rynku wtórnym 21 proc. r/r

Ceny mieszkań najszybciej rosły w Krakowie. Mieszkania w stolicy Małopolski drożały przeciętnie o 31,2 proc. r.r na rynku pierwotnym i aż 34 proc. r/r na rynku wtórnym. Na obu rynkach za 1 mkw trzeba już było zapłacić ponad 16 tys. Pod względem wzrostu cen mieszkań Kraków jest niekwestionowanym liderem.

Zobacz też: Mieszkania w Polsce tanie już były. Wzrost cen mieszkań wyniesie 14 proc.

Ceny mieszkań rosły w dwucyfrowym tempie

Które miasta znalazły się na kolejnych miejscach, zależy od tego, który rynek analizujemy. Zacznijmy od nowych ofert od deweloperów. Na rynku pierwotnym w I kwartale 2024 r. najszybciej za Krakowem drożały mieszkania w Katowicach (25,9 proc. r/r.), Poznaniu (23,6 proc. r/r.), Rzeszowie (23,4 proc. r/r.), Gdańsku (22,5 proc. r/r.) oraz Opolu (21,5 proc. r/r).

wzrost cen mieszkań w Polsce
Średnie ceny nowych ofert oraz wzrosty cen 1 m² mieszkania w 17 największych miastach w I kw. 2024 r. Żródło: opracowanie własne PIE na podstawie danych propertly.io., Lubasiński, J., Mądry, T. (2024), Analiza rynku mieszkaniowego – I kwartał 2024 r., Polski Instytut Ekonomiczny, Warszawa.

Z kolei jeśli chodzi o rynek wtórny, w tym samym okresie ceny mieszkań najmocniej wzrosły (poza Krakowem) w Warszawie (27 proc. r/r.), Wrocławiu (23,5 proc.), Białymstoku (21 proc.) oraz Opolu (20,3 proc.). 

Ceny spadały tylko na rynku pierwotnym w Szczecinie. Szczegółowe dane można odczytać z powyższej tabeli. Warto przy tym pamiętać o wadach miary, jaką jest średnia oraz że analiza dotyczy wspólnie wszystkich ofert mieszkań, bez podziału na metraż, lokalizację i inne czynniki wpływające na cenę nieruchomości.

Podaż goni popyt

Popyt na mieszkania wciąż jest silny. Rośnie także podaż nowych mieszkań. W przeciętnym tygodniu w I kwartale 2024 r. pojawiało się ponad 9 tys. nowych ofert sprzedaży. Najmocniej wzrosła liczba ofert od deweloperów – o 53 proc. k/k. Dla porównania oferta na rynku wtórnym poszerzyła się o 8,9 proc. mieszkań na sprzedaż.

W tym roku podaż mieszkań powinna lepiej nadążać za popytem, co powinno spowodować, że wzrosty cen obserwowane w 2023 r. raczej powinny wyhamować. Choć należy pamiętać, że popyt może jeszcze w pierwszej połowie stymulować zainteresowanie zakupem mieszkania przez klientów gotówkowych, a w drugiej uruchomienie kolejnego programu rządowego Kredyt na start.

Zobacz też: Deweloper z kolejną inwestycją pod Krakowem! I nie zamierza zwalniać tempa 

Spada rentowność najmu

Wzrost cen najmu w I kwartale 2024 r. zdecydowanie nie nadążał za skokowym wzrostem cen mieszkań. Przekłada się to na spadającą rentowność najmu. Ceny najmu według analiz PIE wzrosły jedynie 4 proc. r/r. To jednak stabilny wzrost obserwowany od kilku kwartałów. Wciąż pojawia się coraz więcej ofert najmu. Przez rok przybyło ich o ponad 25 proc. 

W największych miastach Polski rentowność najmu przez rok spadła przeciętnie o 1 pkt proc. Najsilniej w Łodzi, najmniej w Gdańsku (o 0,8 pkt proc.). Chcąc prowadzić działalność inwestycyjną w tym zakresie, zazwyczaj należy liczyć się z rentownością na poziomie nieco ponad 5 proc. 

gdzie mieszkania drożeją najszybciej
Rentowność najmu w sześciu największych miastach Polski w I kw. 2024 r. w porównaniu z I kw. 2023 r. (w proc.). Źródło: opracowanie własne PIE na podstawie danych propertly.io, Lubasiński, J., Mądry, T. (2024), Analiza rynku mieszkaniowego – I kwartał 2024 r., Polski Instytut Ekonomiczny, Warszawa.

Najem zdecydowanie najdroższy jest w Warszawie. Biorąc pod uwagę wszystkie mieszkania, średnia stawka najmu wynosiła 4,3 tys. zł. Daleko za stolicą jest Kraków (3 tys. zł), Wrocław i Gdańsk (po 2,9 tys. zł). Najtaniej wynajmiemy mieszkanie w Kielcach, Opolu i Bydgoszczy. Znów warto pamiętać, że analizowane są wszystkie mieszkania wspólnie i że średnia jest miarą, która ma wady.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker