EnergetykaGospodarkaPolska

Energa Operator pomyślnie zakończyła testy integracji z systemem CSIRE

Energa Operator, spółka wchodząca w skład Grupy ORLEN, pomyślnie zakończyła testy integracji opracowanego systemu IT z powstającym Centralnym Systemem Informacji Rynku Energii (CSIRE).

Czym jest CSIRE?

CSIRE to zaawansowany system teleinformatyczny, zaprojektowany do zarządzania i przetwarzania informacji na rynku energii elektrycznej. Ma on wesprzeć realizację różnorodnych procesów oraz zwiększyć dyfuzję informacji na detalicznym rynku energii. W jego ramach będą rejestrowane dane pomiarowe z liczników energii elektrycznej, które operatorzy systemów elektroenergetycznych będą musieli dostarczać do CSIRE.

Zobacz także: Energa Wytwarzanie wybuduje kolejną farmę fotowoltaiczną

Informacje te następnie będą udostępniane na równych zasadach wszystkim podmiotom działającym na analizowanym rynku. Korzystać z systemu będą mogły zarówno ogromne, międzynarodowe koncerny, stawiające pierwsze kroki w branży start-upy,  jak i finalni konsumenci.

Korzyści dla końcowych odbiorców

Dla odbiorców końcowych CSIRE oferuje bezpłatny dostęp do bieżących i historycznych danych dotyczących rynku energii. Użytkownicy będą mogli sprawdzić informacje o swoich umowach na dostawy energii elektrycznej, dane dotyczące sprzedawców oraz szczegółowe zapisy z pomiarów.

Dzięki systemowi proces zmiany sprzedawcy energii zostanie skrócony z obecnych 21 dni do zaledwie 1 dnia, co znacząco ułatwi konsumentom skorzystanie z konkurencyjnych ofert. System ten również usprawni proces obsługi sprzedaży rezerwowej oraz zwiększy pewność i dokładność rozliczeń za sprzedaż i dystrybucję energii, dzięki jednorodnemu i wiarygodnemu źródłu informacji.

Ponadto dostęp do danych pomiarowych w czasie rzeczywistym umożliwi konsumentom lepsze zarządzanie zużyciem energii elektrycznej, co w praktyce pozwoli im obniżyć rachunki za prąd. Do tego dzięki CSIRE zostaną wdrożone nowe rozwiązania rynkowe. Przykładowo przedsiębiorcy będą mogli wprowadzić do swojej oferty taryfy dynamiczne, które umożliwią konsumentom korzystanie z tańszej energii w pewnych okresach.

Zobacz także: Wirtualna elektrownia, czyli efektywne, scentralizowane zarządzanie źródłami energiami

Przykładowo dzięki temu rozwiązaniu konsumenci będą mogli zacząć czerpać korzyści z ujemnych cen energii, do których co jakiś czas prowadzi nadprodukcja energii producentów OZE. Aktualnie rachunki za prąd ze względu na to, że zostają zawierane na stałą taryfę, nie odzwierciedlają bezpośrednio fluktuacji cen na rynku hurtowym.

Co więcej, liczniki zdalne, które będą integralną częścią CSIRE, umożliwią monitorowanie parametrów dostarczanej energii oraz przerw w jej dostawach. To z kolei zapewni utrzymanie wysokiej jakości dostaw energii, nawet przy dużym udziale rozproszonych odnawialnej źródeł energii, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa.

Energa Operator poważnie podchodzi do ogromnego wyzwania

Ze względu na ambitność całego przedsięwzięcia, uruchomienie CSIRE, zaplanowane na 1 lipca 2025 roku, jest niezwykle trudnym zadaniem nie tylko dla samych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, które będą zarządzać całym systemem, ale również dla dystrybutorów energii. Przedsiębiorstwa z analizowanego sektora będą musiały zacząć efektywnie dostarczać informacje do systemu. Od tego, jak sobie poradzą z tym zadanie, zależy przyszłe funkcjonowanie Krajowego System Elektroenergetycznego.

Zobacz także: Energa Green Development z nową elektrownią wiatrową

Z tego powodu Energa Operator odpowiednio wcześniej rozpoczęła przygotowania do cyfrowej rewolucji. Spółka utworzyła specjalny system informatyczny, mający zapewnić efektywną wymianę informacji z CSIRE. Przy czym testy integracji zaproponowanego rozwiązania informatycznego z Centralnym Systemem Informacji Rynku Energii zakończyły się sukcesem. Tym samym Energa Operator została pierwszym podmiotem w Polsce, który pomyślnie przeszedł weryfikację techniczną.

Materiał powstał przy współpracy z ORLEN.

ORLEN VC zainwestował w polskie, innowacyjne ładowarki do samochodów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker