EuropaNieruchomości

Euro 2024: Ile kosztuje budowa stadionu w Niemczech? Poznaj szczegóły!

Przegląd pierwszych pięciu stadionów na Euro 2024 w Niemczech.

Koszty budowy stadionów w Niemczech na Euro 2024 to fascynujący temat, który pokazuje, jak ogromne inwestycje są niezbędne do stworzenia nowoczesnych obiektów sportowych. Od Allianz Areny w Monachium po MHPArena w Stuttgarcie, każda arena ma swoją unikalną historię i architekturę. Jakie materiały i technologie zostały użyte do ich budowy? W tej pierwszej części artykułu przyjrzymy się pięciu kluczowym stadionom, na których odbędą się mecze tego prestiżowego turnieju.

  • Koszty budowy stadionów w Niemczech mogą sięgać setek milionów euro.
  • Wydatki te finansowane są zarówno ze środków publicznych, jak i prywatnych.
  • Użyte materiały i technologie mają znaczący wpływ na koszty oraz trwałość stadionów.
  • W tym artykule przyjrzymy się stadionom: Allianz Arena, Olympiastadion, Signal Iduna Park, MHPArena oraz Volksparkstadion. W następnej części sprawdzimy kolejnych pięć, na których odbędą się Mistrzostwa Euro 2024.

Euro 2024 coraz bliżej. Oto przegląd kosztów budowy stadionów w Niemczech

Niemcy są domem dla wielu nowoczesnych stadionów, które gościły największe imprezy sportowe, takie jak Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2006. Co równie istotne turniej Euro 2024 odbędzie się na dziesięciu stadionach w dziesięciu niemieckich miastach: Berlinie, Monachium, Dortmundzie, Gelsenkirchen, Stuttgarcie, Hamburgu, Düsseldorfie, Kolonii, Lipsku oraz we Frankfurcie nad Menem.

Każdy z tych stadionów przeszedł lub przejdzie modernizacje, aby sprostać wymaganiom UEFA i zapewnić jak najlepsze warunki dla kibiców oraz sportowców. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje o tych stadionach, w tym koszty ich budowy i modernizacji oraz użyte technologie i materiały.

Stadion Miasto Rok ukończenia Koszt budowy/przebudowy (w mln €) Pojemność
Allianz Arena Monachium 2005 340 75 000
Olympiastadion Berlin 2004 (przebudowa) 242 74 475
Signal Iduna Park (Westfalenstadion) Dortmund 2006 (modernizacja) 200 81 365
MHPArena Stuttgart 2006 (przebudowa) 63 60 441
Volksparkstadion Hamburg 2000 (przebudowa) 97 57 000
Red Bull Arena Lipsk 2004 116 42 959
RheinEnergieSTADION Kolonia 2004 (modernizacja) 120 50 000
Deutsche Bank Park Frankfurt 2005 150 51 500
Veltins-Arena Gelsenkirchen 2001 191 62 271
MERKUR SPIEL-ARENA Düsseldorf 2004 240 54 600

Ile zmieści kibiców zmieści Allianz Arena na Euro 2024

Allianz Arena w Monachium, otwarta w 2005 roku, jest jednym z najnowocześniejszych stadionów w Europie. Budowa stadionu kosztowała około 340 milionów euro, co czyni go jednym z najdroższych obiektów sportowych w Niemczech. Dodatkowo stadion może pomieścić 75 000 widzów podczas krajowych meczów piłkarskich i 70 000 podczas międzynarodowych spotkań, co pozwala na organizację różnorodnych wydarzeń sportowych oraz koncertów​.

Skąd taka różnica? Otóż obiekt ma różną pojemność w zależności od rodzaju wydarzenia ze względu na różne konfiguracje trybun i przepisów bezpieczeństwa. Podczas krajowych meczów piłkarskich, takich jak mecze Bundesligi, stadion może pomieścić do 75 000 widzów. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu miejsc stojących na trybunach, co jest dozwolone w niemieckich rozgrywkach krajowych.

Natomiast podczas międzynarodowych spotkań, takich jak mecze Ligi Mistrzów UEFA lub Mistrzostw Świata, stadion musi spełniać bardziej rygorystyczne przepisy UEFA i FIFA dotyczące bezpieczeństwa, które wymagają, aby wszystkie miejsca były siedzące. W efekcie, liczba miejsc dostępnych dla widzów jest zmniejszona do 70 000, ponieważ miejsca stojące są przekształcane w siedzące, co zmniejsza ogólną pojemność stadionu.

Allianz Arena to innowacja budowlana na skalę światową

Fasada stadionu, wykonana z 2874 paneli foliowych ETFE, może świecić w różnych kolorach w zależności od rozgrywek, co czyni Allianz Arena wyjątkową na skalę światową. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów fasada zapewnia doskonałą izolację termiczną i akustyczną, co znacząco poprawia komfort oglądania meczów. Co więcej, fasada jest łatwa w utrzymaniu i wyjątkowo trwała, co obniża koszty operacyjne​.

Projekt stadionu wykonała szwajcarska firma architektoniczna Herzog & de Meuron, przy współpracy z firmami Alpine Bau Deutschland GmbH oraz Arup. Warto również dodać, że w konstrukcji wykorzystano aż 120 000 metrów sześciennych betonu i 22 000 ton stali. Dodatkowo Allianz Arena posiada również największy podziemny parking w Europie, z miejscami na prawie 9000 pojazdów​. 

Początkowo stadion był wspólnym domem dla FC Bayern Munich oraz TSV 1860 Munich. Jednakże w 2006 roku Bayern wykupił udziały TSV 1860, stając się jedynym właścicielem stadionu. Co równie istotne — Allianz Arena gościła wiele ważnych meczów, w tym otwarcie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2006 oraz finał Ligi Mistrzów UEFA w 2012 roku​.

Allianz Arena w Niemczech — czego mogą spodziewać się kibice na Euro 2024?

Stadion dostosowuje się do różnych wydarzeń dzięki zaawansowanym systemom oświetlenia i nagłośnienia, zarządzanym cyfrowo. Dodatkowo systemy te kontrolują ponad 300 000 punktów świetlnych w 16 milionach kolorów, co pozwala na tworzenie unikalnych efektów wizualnych. Ponadto Allianz Arena realizuje liczne inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju, takie jak oszczędzanie energii i redukcja emisji CO2, co czyni ją liderem w dziedzinie ekologicznych stadionów​​​.

Wszystko to sprawia, że Allianz Arena to nie tylko symbol nowoczesnej architektury sportowej, ale także przykład innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które łączą estetykę z funkcjonalnością i trwałością. Dodatkowo — dzięki tym cechom, stadion przyciąga tysiące kibiców z całego świata, stając się jednym z najważniejszych obiektów sportowych w Niemczech. Jednak — co równie istotne, to dopiero pierwszy stadion w Niemczech, któremu się dzisiaj przyjrzymy. 

Stadion Olimpijski w Berlinie – tam, gdzie historia spotyka nowoczesność

Olympiastadion w Berlinie, czyli Stadion Olimpijski, został otwarty w 1936 roku na Letnie Igrzyska Olimpijskie i  jest jednym z najbardziej znanych stadionów w Niemczech. Zaprojektowany przez architekta Wernera Marcha, stadion został zbudowany na miejscu wcześniejszego Deutsches Stadion, które miało być użyte na odwołane igrzyska olimpijskie w 1916 roku. Dodatkowo stadion mógł pomieścić 110 000 widzów i stał się miejscem propagandy nazistowskiej podczas igrzysk, gdzie w 1936 roku Jesse Owens zdobył cztery złote medale, co było symbolicznym ciosem dla ideologii nazistowskiej​.

Źródło: Autor nieznany / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5363158

Po II wojnie światowej stadion był używany przez brytyjskie wojska okupacyjne, a od lat 60. stał się domem dla klubu piłkarskiego Hertha BSC. Olympiastadion gościł wiele ważnych wydarzeń sportowych, w tym trzy mecze Mistrzostw Świata w 1974 roku oraz sześć meczów Mistrzostw Świata w 2006 roku. Nie można też zapomnieć o finale między Włochami a Francją. Co roku odbywa się tu także finał Pucharu Niemiec, co czyni go jednym z najważniejszych stadionów piłkarskich w kraju.

Ponadto w latach 2000-2004 stadion przeszedł gruntowną modernizację, która kosztowała około 242 miliony euro. Projekt obejmował obniżenie boiska oraz rozbudowę dachu o dodatkowe 37 000 metrów kwadratowych, przekształcając Olympiastadion w nowoczesny kompleks sportowy o pojemności 74 475 miejsc. Jak informuje Stadium Freak, modernizacja ta przekształciła stadion w obiekt kategorii cztery UEFA, spełniający najwyższe standardy międzynarodowych rozgrywek piłkarskich​.

Euro 2024: Czym charakteryzuje się Stadion Olimpijski w Berlinie? Ile zmieści kibiców?

Warto również dodać, że dach stadionu wykonany jest z polimeru PTFE, co zapewnia lekkość i odporność na warunki atmosferyczne. Ma powierzchnię około 42 000 metrów kwadratowych i waży około 3 500 ton. Zainstalowano także nowoczesne systemy oświetleniowe, w tym około 10 500 pojedynczych diod LED, które zapewniają pełnokolorowe oświetlenie i znaczne oszczędności energii​.

Dodatkowo Stadion Olimpijski w Berlinie jest również ważnym miejscem dla koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. W 2009 roku odbył się tutaj koncert zespołu U2, który przyciągnął ponad 90 000 fanów. Ponadto stadion regularnie gości wielkie gwiazdy muzyki, takie jak Depeche Mode i AC/DC, co potwierdza jego znaczenie jako centrum kulturalnego​.

Wszystko to sprawia, że Olympiastadion w Berlinie to nie tylko ikona sportu, ale również ważny symbol historyczny i kulturalny. Co najważniejsze podczas EURO 2024 roku stadion będzie gościł sześć meczów Mistrzostw Europy, w tym wielki finał. Dzięki swojej bogatej historii i nowoczesnym udogodnieniom stadion jest idealnym miejscem do organizacji takich prestiżowych wydarzeń​.

Signal Iduna Park, czyli Westfalenstadion – Serce Borussii Dortmund

Signal Iduna Park w Dortmundzie, znany także jako Westfalenstadion, jest największym stadionem piłkarskim w Niemczech, z pojemnością 81 365 miejsc. Stadion otwarto 2 kwietnia 1974 roku, a zbudowano go z myślą o Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej 1974. Od tego czasu stał się domem dla klubu Borussia Dortmund, jednego z najbardziej utytułowanych klubów w Niemczech​.

Trudno nie wspomnieć o jednej z najbardziej charakterystycznych cech obiektu. Otóż stadion jest szczególnie znany z Südtribüne, największej trybuny stojącej w Europie, znanej jako „Żółta Ściana”. Może pomieścić około 25 000 kibiców, co tworzy niezrównaną atmosferę podczas meczów Borussii Dortmund. Trybuna ta jest symbolem pasji i oddania fanów klubu, którzy tworzą jedną z najbardziej intensywnych i głośnych atmosfer na stadionach piłkarskich w Europie​.

Budowa stadionu rozpoczęła się w 1971 roku, a jego ukończenie kosztowało 32,7 milionów marek niemieckich. W latach 1995-2003 stadion przeszedł kilka modernizacji, które obejmowały rozbudowę trybun i zainstalowanie nowoczesnych systemów oświetlenia oraz nagłośnienia. Dodatkowo w 2006 roku, przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej, stadion został ponownie zmodernizowany. Wówczas między innymi dodano loże VIP, ulepszone wejścia dla niepełnosprawnych oraz wprowadzono elektroniczne systemy biletowe.

Signal Iduna Park to nie tylko piłka nożna i EURO 2024, ale też centrum kulturowe Dortmundu

Co jednak istotne, Signal Iduna Park jest również ważnym miejscem dla koncertów i innych dużych wydarzeń. Otóż stadion regularnie gości koncerty wielkich gwiazd muzyki, takich jak U2, AC/DC i Coldplay, co przyciąga tysiące fanów z całego świata. Dzięki swojej wszechstronności stadion jest nie tylko centrum sportowym, ale także kulturalnym, odgrywając kluczową rolę w życiu społecznym miasta Dortmund.​

Czytaj również: Niemcy będą rozwijać się najwolniej na świecie. To duża szansa dla Polski

W 2024 roku Signal Iduna Park będzie gościł półfinał Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, co jeszcze bardziej podkreśla jego znaczenie jako jednego z najważniejszych stadionów w Europie. Dzięki swojej pojemności, nowoczesnym udogodnieniom i unikalnej atmosferze, stadion jest idealnym miejscem do organizacji tak prestiżowych wydarzeń​​. Wszystko dlatego, że obiekt to nie tylko stadion piłkarski, ale także symbol miasta Dortmund i jego społeczności. Jego historia, nowoczesna infrastruktura i pasja kibiców czynią go jednym z najbardziej ikonicznych stadionów na całym świecie.

Kolejny stadion na Euro 2024: MHPArena – Nowoczesny stadion Stuttgartu

MHPArena w Stuttgarcie, wcześniej znana jako Mercedes-Benz Arena, jest jednym z kluczowych stadionów, które będą gościć mecze Euro 2024. Stadion został oficjalnie przemianowany na MHPArena w lipcu 2023 roku, co stanowiło kulminację długotrwałego procesu modernizacji, mającego na celu dostosowanie go do wymogów współczesnych wydarzeń sportowych i kulturalnych.

Stadion został zbudowany na początku lat 30. XX wieku jako Stuttgarter Kampfbahn, a później przemianowany na Adolf-Hitler-Kampfbahn. Po wojnie, od 1945 roku, stadion nosił nazwę Century Stadium, a od 1949 roku funkcjonował jako Neckarstadion. W latach 1993-2008 nosił nazwę Gottlieb-Daimler-Stadion, a następnie Mercedes-Benz Arena aż do 2023 roku. Modernizacja stadionu rozpoczęła się w latach 80. XX wieku, a w kolejnych dekadach przechodził on kolejne etapy przebudowy, które obejmowały m.in. dodanie nowoczesnej infrastruktury i systemów technologicznych​.

Jednym z najbardziej znaczących momentów w historii stadionu była modernizacja w 2009 roku, która przekształciła go w obiekt wyłącznie piłkarski, zmniejszając tymczasowo pojemność do około 41 000 miejsc. Finalne prace zakończyły się w 2011 roku, zwiększając pojemność do 60 449 miejsc. Na czas międzynarodowych meczów pojemność stadionu jest zmniejszana do około 54 812 miejsc, co jest zgodne z wymogami UEFA​.

Czego mogą spodziewać się kibice Euro 2024 na stadionie MHPArena w Niemczech?

MHPArena wyróżnia się nowoczesną architekturą i unikalnym dachem z membrany poliestrowej pokrytej PVC, który jest w stanie wytrzymać obciążenie do 1000 kg na metr kwadratowy. Dach zawieszono na eleganckiej ramie stalowej, co nadaje stadionowi nowoczesny i dynamiczny wygląd. Podczas ostatnich modernizacji, szczególną uwagę poświęcono zrównoważonemu rozwojowi. Dodatkowo około 90% betonu użytego do przebudowy pochodziło z recyklingu, a na stadionie zainstalowano energooszczędne oświetlenie LED oraz planowaną instalację fotowoltaiczną na dachu​.

Nie można również zapomnieć, że obiekt będzie jednym z kluczowych stadionów podczas Euro 2024. Stadion gościł już wiele ważnych wydarzeń sportowych, w tym mecze Mistrzostw Świata w 1974 i 2006 roku oraz Mistrzostw Europy w 1988 roku. Dodatkowo podczas Euro 2024, na MHPArena odbędą się mecze grupowe oraz ćwierćfinał.​ Ponadto stadion będzie również miejscem rozgrywek grupy A, gdzie między innymi Niemcy zmierzą się z przeciwnikami 19 czerwca 2024 roku, oraz grupy C, której pierwszy mecz odbędzie się 16 czerwca 2024 roku.

Czytaj również: Konserwatyzm fiskalny dusi potencjał Niemiec i Holandii

MHPArena to nie tylko miejsce wydarzeń sportowych, ale także centrum kulturalne i społeczne Stuttgartu. Ponadto regularnie odbywają się tu koncerty, kongresy oraz inne imprezy, co czyni stadion ważnym miejscem na mapie wydarzeń w regionie.

Volksparkstadion – Ikona Hamburga na Euro 2024

Volksparkstadion w Hamburgu, znany również jako Imtech Arena z powodu wcześniejszych umów sponsorskich, jest jednym z najważniejszych stadionów w Niemczech. Stadion został otwarty w 1953 roku i od tego czasu przeszedł wiele modernizacji, które uczyniły go nowoczesnym obiektem spełniającym międzynarodowe standardy. Obecna pojemność stadionu wynosi 57 000 miejsc, a podczas międzynarodowych meczów jest zmniejszana do 51 500 miejsc z powodu przekształcenia sektorów stojących na siedzące​.

Warto również wspomnieć, że Volksparkstadion został zbudowany na miejscu starszego stadionu Altonaer Stadion, a pierwsze mecze rozegrano w nim w 1953 roku. Następnie, w 1998 roku, rozpoczęto budowę nowego stadionu na miejscu starego, obracając boisko o 90 stopni, aby poprawić widoczność i warunki nasłonecznienia. Nowy stadion ukończono w 2000 roku kosztem około 97 milionów euro. W czasie tej modernizacji usunięto bieżnię lekkoatletyczną, co znacznie zbliżyło trybuny do boiska, zwiększając tym samym komfort oglądania meczów​.

Co więcej, Volksparkstadion gościł wiele ważnych wydarzeń sportowych, w tym mecze Mistrzostw Świata w 1974 i 2006 roku oraz finał Ligi Europy UEFA w 2010 roku, gdzie Atletico Madryt pokonało Fulham 2-1​. Dzięki tym wydarzeniom stadion zdobył renomę na arenie międzynarodowej.

To właśnie na stadionie Volksparkstadion Polska rozegra swój pierwszy mecz na Euro 2024

Stadion posiada nowoczesne systemy oświetlenia i nagłośnienia, które zapewniają doskonałe warunki zarówno dla zawodników, jak i kibiców. Fasada stadionu łączy elementy stali i szkła, nadając mu nowoczesny i dynamiczny wygląd. Dodatkowo dzięki tym rozwiązaniom Volksparkstadion jest jednym z najbardziej charakterystycznych stadionów w Niemczech​. Co warto dodać, podczas to właśnie na Volksparkstadion Euro 2024 reprezentacja Polski zmierzy się w swoim pierwszym meczu z Holandią, 16 czerwca 2024 roku o godzinie 15:00.

Czytaj również: Kazachstan i Niemcy wzmocnią współpracę w transporcie i logistyce

Wszystko to sprawia, że Volksparkstadion to nie tylko miejsce wielkich wydarzeń sportowych, ale również centrum kulturalne i społeczne Hamburga. Regularnie odbywają się tu koncerty oraz inne imprezy, przyciągając tysiące fanów i turystów. Dodatkowo dzięki ciągłym modernizacjom i inwestycjom stadion ten pozostaje jednym z najważniejszych obiektów sportowych w Niemczech, symbolizując zarówno tradycję, jak i nowoczesność.

Koniec części pierwszej. Co przeczytasz w części drugiej o stadionach na Euro 2024 w Niemczech?

W tej pierwszej części artykułu przyjrzeliśmy się pięciu z dziesięciu stadionów, które będą gościć mecze Euro 2024 w Niemczech: Allianz Arena w Monachium, Olympiastadion w Berlinie, Signal Iduna Park w Dortmundzie, Volksparkstadion w Hamburgu oraz MHPArena w Stuttgarcie. Każdy z tych stadionów ma swoją unikalną historię, nowoczesne udogodnienia i znaczenie dla lokalnej społeczności oraz międzynarodowych wydarzeń sportowych.

Zapraszamy do przeczytania drugiej części artykułu, w której przyjrzymy się kolejnym stadionom, na których odbędą się mecze Euro 2024: Red Bull Arena w Lipsku, RheinEnergieSTADION w Kolonii, Deutsche Bank Park we Frankfurcie, Veltins-Arena w Gelsenkirchen oraz MERKUR SPIEL-ARENA w Düsseldorfie. Zostańcie z nami, aby dowiedzieć się więcej o tych niezwykłych obiektach sportowych i ich przygotowaniach do jednego z najważniejszych wydarzeń piłkarskich w Europie.

Ponad 73 mld euro – tyle Niemcy wydali na uratowanie swojego biznesu. To nadal za mało

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Krzysztof Kobylarz

Dziennikarz, który posiada prawie 15-letnie doświadczenie w dziennikarstwie i copywritingu. Współpracował m.in. z Marquard Media Polska, Wydawnictwem Agora, Polskim Radiem Rzeszów oraz wieloma polskimi i zagranicznymi agencjami marketingowymi. Na co dzień zajmuje się transportem lotniczym, wspierając pasażerów z największych korporacji i organizacji światowych.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker