Artykuł sponsorowanyFinanse

Kredyt obrotowy a odnawialny limit kredytowy – co lepsze dla Twojej firmy?

Aktualna oferta kredytowa banków i instytucji finansowych pozwala wybrać spośród wielu rozwiązań, dopasowanych nie tylko do potrzeb konkretnej branży, ale i indywidualnych potrzeb biznesu. Jednymi z popularniejszych produktów są kredyt obrotowy i odnawialny limit kredytowy – sprawdźmy, czym są! Dowiedz się, który z nich wybrać w zależności od Twoich potrzeb.

Co to jest kredyt obrotowy i dla kogo jest najlepszy?

Kredyt obrotowy służy finansowaniu bieżącej działalności firmy. Jest skutecznym narzędziem zarządzania finansami w organizacji, pomagającym utrzymać płynność i elastyczność operacyjną. Dzięki kredytowi obrotowemu biznes może realizować duże zamówienia, płacić wynagrodzenia, kupować surowce i opłacać inne koszty, nawet w sytuacji, gdy płatności od klientów są odroczone. Zapobiega w ten sposób zatorom płatniczym.

Kredyt obrotowy może zostać udzielony przez bank lub inną instytucję finansową w ramach rachunku bieżącego lub umowy kredytowej. Jest z reguły krótkoterminowym zobowiązaniem finansowym z terminem spłaty do 12 miesięcy. Zalety tego rozwiązania to jasne warunki dotyczące zasad i terminu spłaty. Dzięki temu można z łatwością planować budżet firmy.

Kredyt obrotowy w rachunku kredytowym wymaga podpisania odrębnej umowy z bankiem. Może mieć on charakter odnawialny, ale zdarza się, że po spłacie całości zadłużenia konieczne będzie podpisanie nowej umowy. Kredytobiorca musi wskazać we wniosku sposób wykorzystania np. na wypłaty dla pracowników.

To dobry wybór dla firm, które mają stabilną sytuację i ugruntowaną pozycję na rynku. Służy zaspokajaniu krótkoterminowych potrzeb; jak zakup materiałów i surowców bez konieczności angażowania środków własnych czy sprzedaży aktywów. Dzięki kredytowi obrotowemu przedsiębiorstwa mogą zachować płynność finansową i realizować swoje cele biznesowe.

Odnawialny limit kredytowy – elastyczność w finansach firmy

Limit kredytowy to elastyczny produkt finansowy, który jest powiązany z rachunkiem firmowym. Daje przedsiębiorcom dużą swobodę działania w ramach przyznanej kwoty bez konieczności każdorazowego składania wniosku. Celem odnawialnego limitu kredytowego jest wsparcie bieżącej płynności firmy.

Każda kwota wpłacona na rachunek zmniejsza saldo zadłużenia i powoduje odnowienie całości lub części linii kredytowej. Limit może być wykorzystany wiele razy w trakcie trwania umowy. Z reguły umowa o linię kredytową jest zawierana na 12 miesięcy z możliwością odnowienia na ten sam okres.

Wysokość limitu zależy do od zdolności firmy, ale z zasady są to mniejsze kwoty niż w przypadku kredytów np. FlexKapitał, czyli linia finansowa od Finiaty oferuje do 100 000 zł. Dzięki mniejszym sumom proces decyzyjny jest znacznie krótszy. Formalności w banku potrafią trwać nawet kilka tygodni, natomiast w przypadku Finiaty decyzję otrzymujesz nawet w kilka minut.

Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że odsetki są naliczane tylko od wykorzystanej kwoty. Przedsiębiorca wnioskujący o odnawialny limit kredytowy, nie musi deklarować celu wykorzystania przyznanych środków, o ile są związane z bieżącą działalnością gospodarczą.

Kalkulacja kosztów, czyli które rozwiązanie jest bardziej opłacalne

Co wybrać; kredyt obrotowy czy odnawialny limit w koncie? Wszystko zależy od naszych potrzeb finansowych, celów biznesowych, a nawet pozycji rynkowej przedsiębiorstwa. Sprawdźmy przykłady wykorzystania tych produktów finansowych.

Zastosowanie odnawialnego limitu w praktyce

Firma produkująca meble ma cykliczne zapotrzebowanie na surowce. W okresach zwiększonego popytu przedsiębiorstwo potrzebuje dodatkowych środków na zakup materiałów, takich jak drewno i tkaniny.

W tym celu wykorzystuje linię kredytową do szybkiego zakupu dodatkowych surowców bez konieczności czekania na zapłatę od swoich klientów. Może wielokrotnie korzystać z linii kredytowej w zależności od bieżących potrzeb, co pozwala jej na lepsze zarządzanie zapasami i reagowanie na zmieniające się warunki rynkowe. Odsetki będą naliczane tylko od wydanej kwoty. Po sprzedaży mebli i otrzymaniu płatności od klientów firma spłaca wykorzystane środki z linii kredytowej, co automatycznie odnawia dostępny limit.

Zastosowanie kredytu obrotowego w praktyce

Znany producent gier potrzebuje pieniędzy na zakup oprogramowania i zatrudnienie programistów. Podpisuje w tym celu umowę o kredyt obrotowy, który wykorzystuje również na kampanię promocyjną.

W ten sposób firma utrzymuje płynność i nie spóźnia się z wypłatami. Po uruchomieniu sprzedaży, spłaca kredyt obrotowy jednorazowo na koniec umowy wraz z naliczonymi odsetkami. W tym przypadku odsetki są naliczane od całości przyznanej kwoty.

Kryteria wyboru między kredytem obrotowym a limitem odnawialnym

Kredyt obrotowy wybieramy często na zrealizowanie konkretnych, często jednorazowych potrzeb. Może być korzystniejszą opcją, gdy nasze potrzeby finansowe są przewidywalne i chcemy zaplanować spłatę w określonym czasie. W zależności od rodzaju kredytu obrotowego możemy wybrać spłatę jednorazową, ratalną lub odnawialną.

Odnawialny limit kredytowy jest korzystniejszy dla firm z nieregularnymi, zmieniającymi się potrzebami finansowymi. Jest potrzebny, gdy firma potrzebuje elastycznego dostępu do środków finansowych, aby utrzymać płynność. Jeżeli obawiamy się nieprzewidzianych sytuacji i nagłych zmian na rynku, to warto mieć bieżący dostęp do dodatkowej gotówki. Nie musimy też składać dodatkowych wniosków kredytowych za każdym razem, gdy pojawi się okazja na rynku.

Należy też sprawdzić warunki kredytowania, tj.:

  • Całkowity koszt kredytu, który uwzględnia nie tylko oprocentowanie, ale również prowizje i dodatkowe opłaty.
  • Warunki spłaty kredytu, harmonogram spłat, możliwość karencji i wcześniejszej spłaty.
  • Kwota o jaką możemy się ubiegać w ramach zdolności kredytowej przedsiębiorstwa.

Pamiętaj, decyzja powinna zależeć od tego, czy masz możliwość spłaty planowanego zobowiązania.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker