Polska

Ponad 30% przedsiębiorstw nie ma zamiaru podnosić pensji

Większość przedsiębiorstw podniosła wynagrodzenia dla swoich pracowników, jednak aż 36% z nich nie ma zamiaru podnosić pensji

Obecnie nasze wynagrodzenia rosną dynamiczniej niż w ostatnich okresach. Jednak warto zwrócić uwagę na deklaracje przedsiębiorców w kontekście podnoszenia pensji w przyszłości. W tym roku ponad 30% przedsiębiorców nie zamierza podnosić wynagrodzeń swoim pracownikom.

Kto ma zamiar podnosić pensje

Jak pisaliśmy w kwietniu tego roku nasze średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o ponad 11% r/r i wyniosło 8 271,99 zł. Chociaż nie we wszystkich sektorach wynagrodzenie było wyższe niż w poprzednim roku. Wynagrodzenie urosło w 13 z 15 sektorach. Największymi podwyżkami mogli pochwalić się pracownicy w sektorze budownictwa.

57% przedsiębiorstw przyniosła już w tym roku swoje wynagrodzenia. Jak podaje specjalista Polskiego Instytutu Ekonomicznego Aleksandra Wejt-Knyżewska pensje podnosiły przede wszystkim średnie i duże przedsiębiorstwa. Było to kolejno 64% oraz 62% przedsiębiorstw w tym roku. Warto zwrócić uwagę, że jedyne 51% mikroprzedsiębiorstw podniosło pensje swoim pracownikom. Jeżeli chodzi o branże, to największą chęcią do podnoszenia wynagrodzeń cechowały się przedsiębiorstwa handlowe, aż 61% z nich zdecydowało się na ten krok. Z kolei transport, spedycja i logistyka zdecydowało się podnieść swoje wynagrodzenia w 49% przypadków.

Zobacz także: Pracownicy na postojowe, związkowcy wściekli, a kryzys PKP Cargo się pogłębia!

Udział firm, które podniosły lub planują podnieść wynagrodzenia pracownikom w 2024 r.

W tym roku jeszcze 36% firm planuje podnieść wynagrodzenie. Do końca 2024 roku jeszcze 54% dużych przedsiębiorstw planuje podnieść pensje pracowników. Średnie przedsiębiorstwa chcą to zrobić w 33% przypadków, a ponownie najgorzej wypadają mikroprzedsiębiorstwa z wynikiem 32%.

Warto zaznaczyć, że wzrost przeciętnego wynagrodzenia już od dwóch lat utrzymuje się powyżej dwucyfrowego tempa wzrostu. Wiele zapowiada, że wzrost wynagrodzeń wciąż pozostanie wysoki, a z racji spadku inflacji zauważalnie wyższy będzie realny wzrost pensji. Dzięki temu siła nabywcza Polaków także zaczyna dynamicznie rosnąć, dzięki czemu popchnie to za sobą konsumpcji i wzrost gospodarczy.

Mikroprzedsiębiorstwa płacą mniej

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku miesięczne wynagrodzenie brutto na 1 zatrudnionego w badanych jednostkach wyniosło 6 731 zł. W Mikroprzedsiębiorstwach ten poziom wynosił 4 384 zł; w małych 6 315 zł; w średnich 7 228 zł; oraz w dużych 7 767 zł. Na poniższym wykresie możemy zauważyć, że mikro i małe przedsiębiorstwa uplasowały się poniżej średniej. Wartym odnotowania jest to jak bardzo mikroprzedsiębiorstwa odstają od reszty. W małych przedsiębiorstwach mimo, że płace są niższe nie stanowią takiej różnicy od średnich przedsiębiorstw, czy nawet dużych jak w przypadku różnicy między mikro i małymi przedsiębiorstwami.

Więcej: Stawianie na mikroprzedsiębiorstwa to patologia, a rząd chce żeby było ich więcej [RAPORT OG]

Miesięczne wynagrodzenie brutto na 1 zatrudnionego według klas

W 2022 roku przeciętna płaca w mikroprzedsiębiorstwach stanowiła jedynie 56,7% płacy w dużych przedsiębiorstwach oraz 65,1% średniej płacy. Warto również zwrócić uwagę na powolny proces konwergencji zarobków w mikroprzedsiębiorstwach. W 2010 roku płace w mikroprzedsiębiorstwach stanowiły 50% płacy w dużych przedsiębiorstwach.

Średnie przedsiębiorstwa dużo szybciej zbliżają się do zarobków porównywalnych z dużymi graczami. W 2010 roku w średnich przedsiębiorstwach można było zarobić lekko powyżej przeciętnej pensji. W 2022 roku pensje w średnich przedsiębiorstwach były większe o 7,5% od przeciętnej płacy i o około tyle samo procent mniejsze niż w dużych przedsiębiorstwach. Z kolei płace w dużych przedsiębiorstwach w 2022 roku były o 15,4% większe od przeciętnych zarobków.

Według najnowszych informacji Głównego Urzędu Statystycznego w I kwartale 2024 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniosło 8 147,38 zł. Oznaczałoby to, że w dużych firmach ludzie przeciętnie zarabialiby około 9 200/9 300 zł miesięcznie. Z kolei w mikroprzedsiębiorstwach płaca w I kwartale tego roku wyniosłaby jedynie około 4 600 zł. Czyli niewiele powyżej płacy minimalnej, która plasuje się na poziomie 4 300 zł. Co prawda dochodzi do tego szara strefa i tzw. „płacenie pod stołem”, jednak względem tego procederu brakuje danych.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker