BiznesEuropa

Stadiony Euro 2024 w Niemczech: Koszty budowy i modernizacji

Druga część naszej analizy.

Koszty budowy stadionów w Niemczech na Euro 2024 pokazuje, jak wiele trzeba zainwestować w celu utworzenia nowoczesnej infrastruktury sportowej. W pierwszej części artykułu omówiliśmy Allianz Arena, Olympiastadion, Signal Iduna Park, Volksparkstadion i MHPArena. Teraz przyjrzymy się Red Bull Arena w Lipsku, RheinEnergieSTADION w Kolonii, Deutsche Bank Park we Frankfurcie, Veltins-Arena w Gelsenkirchen oraz MERKUR SPIEL-ARENA w Düsseldorfie.

  • Koszty budowy stadionów w Niemczech sięgają setek milionów euro.
  • Wydatki te finansowane są zarówno ze środków publicznych, jak i prywatnych.
  • Użyte materiały i technologie mają znaczący wpływ na koszty oraz trwałość stadionów.

Stadiony na Euro 2024 – przegląd kolejnych pięciu budowli. Koszt budowy, ciekawostki

W poprzedniej części artykułu przyjrzeliśmy się pięciu stadionom, które będą gościć mecze Euro 2024: Allianz Arena w Monachium, Olympiastadion w Berlinie, Signal Iduna Park w Dortmundzie, Volksparkstadion w Hamburgu oraz MHPArena w Stuttgarcie. Każdy z tych obiektów ma swoją unikalną historię i architekturę, co czyni je wyjątkowymi miejscami na mapie sportowej Europy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to kliknij TUTAJ. Teraz czas na kolejne pięć stadionów.

Stadiony Euro 2024 w Niemczech

Zanim jednak zaczniemy, to warto przypomnieć, że podczas Euro 2024 w Niemczech mecze odbędą się na dziesięciu nowoczesnych stadionach. Poniżej znajduje się szczegółowa tabela z informacjami na temat tych stadionów, w tym koszt budowy, pojemność oraz inne kwestie związane z budową.

Stadion Miasto Pojemność Koszt Budowy (mln €) Materiały i Technologie Dodatkowe Elementy
Allianz Arena Monachium 75 000 340 Stal, beton, ETFE (etylen-tetrafluoroetylen) Fasada zmieniająca kolor
Olympiastadion (Stadion Olimpijski) Berlin 74 475 242 Stal, beton, PTFE Historia, nowoczesny dach
Signal Iduna Park Dortmund 81 365 200 Stal, beton „Żółta Ściana”, trybuny stojące
MHPArena Stuttgart 60 441 63 Stal, beton, PVC Dach membranowy
Volksparkstadion Hamburg 57 000 97 Stal, beton, szkło Fasada stalowo-szklana
Red Bull Arena Lipsk 42 959 116 Stal, beton Fasada z elementami szklanymi
RheinEnergieSTADION Kolonia 50 000 120 Stal, beton, szkło Wykorzystanie elementów z recyklingu
Deutsche Bank Park Frankfurt 51 500 150 Stal, beton, membrana Ruchomy dach membranowy
Veltins-Arena Gelsenkirchen 62 271 191 Stal, beton, teflon Ruchomy dach, wysuwane boisko
MERKUR SPIEL-ARENA Düsseldorf 54 600 240 Stal, beton, szkło Dach rozsuwany, system ogrzewania

Stadiony Euro 2024: Stadion Red Bull Arena w Lipsku. Ciekawostki, koszty budowy

Zacznijmy od Red Bull Arena w Lipsku, która została otwarta w 2004 roku. Otóż jest to nowoczesny stadion zbudowany na miejscu dawnego Zentralstadion, a sama budowa zmodernizowanego obiektu wyniosła około 116 milionów euro. Sam obiekt ma pojemność 42 959 miejsc, co czyni go największym stadionem piłkarskim we wschodnich Niemczech. Za projekt odpowiadały biura architektoniczne Wirth + Wirth oraz Glöckner Architects. Stadion wyróżnia się nowoczesnym designem oraz zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami.

Nie można również zapomnieć, że jednym z najbardziej charakterystycznych elementów stadionu jest jego dach, który zawiera zintegrowany system oświetlenia oraz zapewnia doskonałą akustykę. A to z kolei dodatkowo potęguje atmosferę podczas meczów i koncertów. Red Bull Arena jest częścią większego kompleksu sportowego w Lipsku, który obejmuje również Arena Leipzig, Sportmuseum Leipzig oraz inne mniejsze obiekty sportowe.

Stadion przeszedł także kilka modernizacji, w tym rozbudowę trybun i instalację nowoczesnych systemów oświetlenia i nagłośnienia. Dodatkowo modernizacje objęły również energooszczędne reflektory oraz ulepszenia infrastruktury dla kibiców. W 2010 roku, po przejęciu stadionu przez Red Bull, obiekt zyskał swoją obecną nazwę i stał się domem dla drużyny RB Leipzig.

W końcu to właśnie Red Bull Arena była jednym z miejsc rozgrywek podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2006, a także gościła mecze UEFA Champions League. Stadion jest także wykorzystywany do organizacji koncertów i innych dużych wydarzeń kulturalnych. Z kolei w 2024 roku Red Bull Arena będzie gospodarzem kilku meczów fazy grupowej Euro 2024, co podkreśla jego znaczenie jako jednego z czołowych stadionów w Niemczech.

Czym charakteryzuje się stadion RheinEnergieSTADION w Kolonii na Euro 2024?

RheinEnergieSTADION w Kolonii to nowoczesny stadion, zbudowany na miejscu dawnego Müngersdorfer Stadion. Pierwotny stadion zbudowano w 1923 roku, a jego modernizacje miały miejsce w latach 1972-1975 oraz 2002-2004. Następnie ostatnia przebudowa, zakończona przed Mistrzostwami Świata w 2006 roku, kosztowała około 120 milionów euro. To właśnie dzięki niej obecna pojemność stadionu wynosi 50 000 miejsc. Sam stadion został zaprojektowany przez renomowane biuro architektoniczne Gerkan, Marg und Partner (GMP), które jest znane z realizacji wielu prestiżowych projektów na całym świecie​.

Dodatkowo nie można przy tym ukryć, że obiekt charakteryzuje się nowoczesnym wyglądem, dzięki zastosowaniu betonu, stali i szkła. Cztery narożne wieże, wraz z systemem stalowych kratownic i kabli, tworzą charakterystyczny wygląd stadionu, który jest rozpoznawalny na całym świecie. Co więcej, brak bieżni lekkoatletycznej pozwala kibicom na bliższy kontakt z boiskowymi wydarzeniami, co potęguje emocje i pomaga we wspieraniu drużyny 1. FC Köln.

W swojej historii obiekt gościł wiele ważnych wydarzeń sportowych, w tym mecze UEFA Champions League oraz finał Ligi Europy w 2020 roku. Stadion wykorzystuje przy tym energooszczędne technologie, takie jak oświetlenie LED, oraz odnawialne źródła energii, w tym panele słoneczne zamontowane na dachu. Ponadto posiada także zaawansowany, promujący recykling system zarządzania odpadami. 

Nie można przy oczywiście zapomnieć, że podczas Euro 2024, RheinEnergieSTADION będzie gospodarzem kilku meczów fazy grupowej oraz jednego z meczów 1/8 finału. Reasumując, obiekt ten, z jego nowoczesnymi udogodnieniami jest idealnym miejscem do organizacji prestiżowych wydarzeń, przyciągając kibiców z całego świata i wzmacniając reputację Kolonii jako miasta sportu i kultury​.

Stadion Deutsche Bank Park we Frankfurcie na Euro 2024. Koszty budowy stadionu, informacje architektoniczne

Deutsche Bank Park we Frankfurcie, wcześniej znany jako Commerzbank-Arena, został otwarty w 2005 roku na miejscu starego Waldstadion. Budowa stadionu kosztowała około 126 milionów euro, co było znaczącą inwestycją, która przekształciła ten obiekt w nowoczesną arenę sportową. Jego obecna pojemność wynosi 51 500 miejsc, co pozwala na organizację dużych imprez sportowych i kulturalnych. Stadion, będący domem dla Eintracht Frankfurt, wyróżnia się nowoczesnym designem oraz zaawansowanymi technologiami, co czyni go jednym z najbardziej innowacyjnych obiektów sportowych w Niemczech​.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Deutsche Bank Park jest ogromny, ruchomy dach membranowy. Został on zaprojektowany przez biuro architektoniczne Gerkan, Marg und Partner (GMP) i należy do największych na świecie. Co więcej, dach składa się z 32 segmentów, które można zamknąć w około 15 minut, chroniąc widzów przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Konstrukcja dachu opiera się na systemie stalowych kabli i pierścieni, zapewniając stabilność i elastyczność, co jest istotne przy organizacji różnorodnych wydarzeń. Dzięki temu stadion jest w stanie szybko dostosować się do zmieniających się warunków pogodowych, co jest kluczowe dla komfortu widzów i uczestników imprez​.

Stadion został zaprojektowany z myślą o wielofunkcyjności, co oznacza, że poza meczami piłkarskimi, na Deutsche Bank Park odbywają się również koncerty, konferencje i inne duże wydarzenia. Jeśli chodzi o wydarzenia sportowe, to na przykład, podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2006, stadion gościł cztery mecze fazy grupowej oraz ćwierćfinał między Francją a Brazylią. Ponadto w 2024 roku Deutsche Bank Park będzie miejscem rozgrywek fazy grupowej oraz 1/8 finału Euro 2024, co podkreśla jego znaczenie na mapie sportowej Europy.

Ekologia i komfort dla kibiców na Stadion Deutsche Bank Park we Frankfurcie

Deutsche Bank Park wyróżnia się także zaangażowaniem w inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju. Posiada zaawansowane systemy zarządzania wodą deszczową, które pozwalają na jej wykorzystanie w toaletach i nawadnianiu murawy. Nowoczesne technologie oświetleniowe zmniejszają zużycie energii, jednocześnie zapewniając doskonałą widoczność na boisku. Dzięki temu stadion nie tylko oferuje wspaniałe warunki do gry i oglądania, ale także przyczynia się do ochrony środowiska​.

Stadion oferuje również wiele udogodnień dla kibiców. Posiada około 83 loże VIP, mogące pomieścić łącznie do 1000 osób. Dodatkowo obiekt dysponuje rozbudowanym zapleczem gastronomicznym, w tym 22 kioskami oraz licznymi punktami sprzedaży, co zapewnia wygodę i komfort dla odwiedzających. Co więcej, Deutsche Bank Park jest dobrze skomunikowany z resztą miasta dzięki bliskości głównych dróg oraz linii S-Bahn, co ułatwia dojazd kibicom. Dodatkowo stadion leży około 5 kilometrów od centrum Frankfurtu, co sprawia, że jest łatwo dostępny zarówno dla lokalnych mieszkańców, jak i turystów​.

Czytaj również: Kazachstan i Niemcy wzmocnią współpracę w transporcie i logistyce

Podsumowując, Deutsche Bank Park przyciąga tysiące kibiców z całego świata, szczególnie podczas takich wydarzeń jak Euro 2024. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze stadion jest idealnym miejscem do organizacji prestiżowych wydarzeń, co wzmacnia pozycję Frankfurtu jako ważnego centrum sportowego i kulturalnego. Wszystkie te elementy sprawiają, że Deutsche Bank Park jest jednym z najbardziej imponujących stadionów w Europie, gotowym na przyjęcie tysięcy fanów i zawodników z całego świata​.

Stadiony na Euro 2024: Veltins-Arena w Gelsenkirchen. Mecze, ciekawostki, koszty budowy stadionu

Veltins-Arena, znana również jako Arena AufSchalke, to nowoczesny stadion wielofunkcyjny w Gelsenkirchen, w regionie Nadrenia Północna-Westfalia. Stadion otwarto w sierpniu 2001 roku, zastępując wcześniejszy Parkstadion, który miał problemy z osiadaniem gruntu z powodu działalności górniczej. Koszt budowy wyniósł około 191 milionów euro, a projekt architektoniczny wykonała firma Hentrich-Petschnigg & Partner (HPP).

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Veltins-Arena jest ruchomy dach membranowy pokryty teflonem. Można go otworzyć lub zamknąć w około 30 minut, co umożliwia organizację wydarzeń w różnych warunkach pogodowych. Dach wspiera się na prostokątnym rusztowaniu zawieszonym nad boiskiem, podłączonym do głównej konstrukcji za pomocą 24 stalowych pylonów. Dodatkowo stadion posiada wysuwane boisko, które przesuwa się na zewnątrz w celu lepszego doświetlenia i wentylacji trawy.

Na czym to polega? Otóż polega ono na umieszczeniu murawy na specjalnych platformach i szynach, które mogą być przemieszczane. Dzięki temu boisko można wysunąć na zewnątrz stadionu, co pozwala na lepsze doświetlenie i wentylację trawy. Dzięki temu murawa ma optymalne warunki do wzrostu, a stadion może służyć różnym wydarzeniom bez ryzyka uszkodzenia boiska​.

Veltins-Arena ma pojemność 62 271 miejsc podczas meczów ligowych, co obejmuje sektory stojące, oraz 54 740 miejsc podczas międzynarodowych spotkań, gdzie wszystkie miejsca muszą być siedzące. Stadion posiada także 72 loże VIP, które tworzą pierścień wokół całego obiektu, oddzielając pierwszy poziom trybun od drugiego. Na głównej zachodniej trybunie znajduje się dodatkowy poziom loży, co zwiększa liczbę miejsc VIP​.

Funkcje i wydarzenia na stadionie Veltins-Arena

Veltins-Arena funkcjonuje jako obiekt wielofunkcyjny, co oznacza, że poza meczami piłkarskimi, regularnie odbywają się tu koncerty, konferencje i inne duże wydarzenia. Jeśli chodzi o same wydarzenia sportowe, to na stadionie odbyły się m.in. finał Ligi Mistrzów UEFA w 2004 roku, pięć meczów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2006, a także finały mistrzostw świata w hokeju na lodzie w 2010 roku. Dodatkowo w 2024 roku Veltins-Arena będzie gospodarzem kilku meczów Euro 2024, w tym trzech meczów fazy grupowej, jednego meczu 1/8 finału oraz jednego półfinału, co podkreśla jego znaczenie na arenie międzynarodowej​.

Stadion oferuje również bogate zaplecze gastronomiczne, w tym 15 restauracji i 35 kawiarni, które zasilane są przez unikalny system dystrybucji piwa o długości 5 kilometrów, transportujący napój z centralnego zbiornika o pojemności 52 000 litrów. Sama długość tego systemu wynosi aż 5 km, co sprawia, że Veltins-Arena jest nie tylko miejscem sportowych emocji, ale także pokaźnym centrum rozrywkowym​.

Wszystko to sprawia, że Veltins-Arena przyciąga tysiące kibiców z całego świata, zwłaszcza podczas dużych wydarzeń sportowych i koncertów. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze i szerokiemu zakresowi oferowanych usług stadion jest idealnym miejscem do organizacji prestiżowych wydarzeń, wzmacniając pozycję Gelsenkirchen jako ważnego centrum sportowego i kulturalnego w Niemczech​.

Stadiony Euro 2024: MERKUR SPIEL-ARENA w Düsseldorfie. Czym się wyróżnia?

Merkur Spiel-Arena, wcześniej znana jako LTU Arena i Esprit Arena, to nowoczesny stadion w Düsseldorfie, w regionie Nadrenia Północna-Westfalia. Stadion otwarto w 2004 roku, zastępując starszy Rheinstadion. Budowa obiektu kosztowała około 240 milionów euro. Stadion może pomieścić 54 600 widzów podczas meczów piłkarskich, a podczas koncertów jego pojemność zwiększa się do 66 500 osób ze względu na rozmieszczenie stanowisk stojących i siedzących.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Merkur Spiel-Arena jest w pełni rozsuwany dach, który można zamknąć w ciągu 30 minut. To pozwala na organizację wydarzeń w każdych warunkach pogodowych, co jest dużym atutem przy planowaniu różnorodnych eventów. Stadion posiada również system ogrzewania podłogowego, co zapewnia komfort kibicom podczas zimowych miesięcy. Dodatkowo stadion oferuje 48 loży VIP oraz 1800 miejsc biznesowych, co czyni go idealnym miejscem na organizację zarówno wydarzeń sportowych, jak i biznesowych.

Stadion został zaprojektowany przez biuro architektoniczne Rhode Kellermann Wawrowsky. Konstrukcja obiektu łączy nowoczesne materiały, co nadaje mu elegancki wygląd oraz zapewnia trwałość. Dodatkowo stadion posiada zaawansowany system oświetlenia, który można dostosować do różnych wydarzeń, tworząc niepowtarzalną atmosferę podczas meczów i koncertów

Stadion MERKUR SPIEL-ARENA a EURO 2024

Merkur Spiel-Arena jest obiektem wielofunkcyjnym, który gości nie tylko mecze piłkarskie, ale także koncerty, konferencje i inne wydarzenia kulturalne. W przeszłości stadion był miejscem takich wydarzeń jak finały bokserskie Władimira Kliczko, Konkurs Piosenki Eurowizji w 2011 roku oraz Race of Champions w 2010 roku, w którym udział wzięli m.in. Michael Schumacher i Sebastian Vettel. Podczas EURO 2024, Merkur Spiel-Arena będzie gospodarzem kilku kluczowych meczów: meczu grupy D 17 czerwca, meczu grupy E 21 czerwca, meczu grupy B 24 czerwca, meczu 1/8 finału 1 lipca oraz ćwierćfinału 6 lipca.

Co ciekawe stadion oferuje również bogate zaplecze gastronomiczne, w tym 15 restauracji i 35 kawiarni, które obsługują kibiców i gości stadionu podczas różnych wydarzeń. Nowoczesne technologie zastosowane w zapleczu gastronomicznym pozwalają na efektywne zarządzanie zasobami oraz szybkie i wygodne obsługiwanie dużej liczby osób.  Ponadto dla kibiców dostępne są liczne udogodnienia, takie jak parking na 20 000 miejsc oraz doskonała komunikacja publiczna, która umożliwia łatwy dojazd do obiektu. Wszystko dlatego, że stadion leży około 7 kilometrów od centrum Düsseldorfu, co sprawia, że jest łatwo dostępny zarówno dla lokalnych mieszkańców, jak i turystów.

Euro 2024: Ile kosztuje budowa stadionu w Niemczech? Poznaj szczegóły!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Krzysztof Kobylarz

Dziennikarz, który posiada prawie 15-letnie doświadczenie w dziennikarstwie i copywritingu. Współpracował m.in. z Marquard Media Polska, Wydawnictwem Agora, Polskim Radiem Rzeszów oraz wieloma polskimi i zagranicznymi agencjami marketingowymi. Na co dzień zajmuje się transportem lotniczym, wspierając pasażerów z największych korporacji i organizacji światowych.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker