GospodarkaPolska

Bartosz Marczuk o Polskim Funduszu Rozwoju: koordynacja instytucji rozwojowych i kluczowe inwestycje w polską gospodarkę

W wywiadzie dla Obserwatora Gospodarczego Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), przedstawił znaczące osiągnięcia PFR w koordynacji instytucji rozwoju oraz inwestycjach w polską gospodarkę. Marczuk podkreślał, że udało się skoordynować działania różnych instytucji, co znacząco poprawiło efektywność działań” […] te wszystkie instytucje rozwoju, wreszcie, po latach różnej działalności, kiedy raz działały lepiej, raz gorzej, ale co do zasady często nie wiedziały, co robią nawzajem, są skoordynowane (o PFR, PAiH PARP, BGK)”.

Znaczące inwestycje w gospodarkę

PFR, we współpracy z koinwestorami, zainwestował w polską gospodarkę prawie 40 miliardów złotych. Jednym z najgłośniejszych projektów jest inwestycja w duży terminal kontenerowy w Gdańsku Baltic Hub, realizowany wspólnie z partnerami z Australii i Singapuru. „[…] zainwestowaliśmy wspólnie jako Polski Fundusz Rozwoju z koinwestorami w polską gospodarkę prawie 40 miliardów złotych […] w duży port kontenerowy w Gdańsku Baltic Hub i tam właśnie powstaje trzeci terminal”.

Zobacz także: Dług publiczny Polski ma dobrą strukturę. Większość zadłużenia jest w złotych i należy do Polaków


Programy rozwojowe i ich efektywność


W trakcie wywiadu Bartosz Marczuk omówił również programy rozwojowe realizowane przez PFR, takie jak Pracownicze Plany Kapitałowe oraz tarcze finansowe, w czasie pandemii COVID-19. Te inicjatywy miały kluczowe znaczenie dla stabilizacji gospodarki i ochrony miejsc pracy

Tarcze finansowe, które ratowały miejsca pracy i firmy w czasie covidu […] to był pierwszy w Polsce, w pełni zdigitalizowany program koordynowany przez ustawodawstwo […] od strony formalnej to naprawdę bardzo dobrze wyszło […]” mówi Bartosz Marczuk.


Przyszłość polskiego systemu emerytalnego


Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju odniósł się także do zmian w systemie emerytalnym, wskazując na rosnącą popularność Pracowniczych Planów Kapitałowych. Obecnie w PPK oszczędza prawie 3,5 miliona osób, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do lat poprzednich

„PPK to jest zupełnie nowy już sposób oszczędzania. Doszło nam w wyniku wejścia w życie ustawy o PPK ponad 3 000 000 osób oszczędzających w PPK […] teraz mamy (ich) prawie 5 milionów” – komentuje wiceprezes PFR.

Zobacz także: Grupa ORLEN zostanie udziałowcem ogromnego złoża gazu w Norwegii


Nadzieja dla polskiej giełdy


PPK cieszą się coraz większym zaufaniem i zainteresowaniem Polaków. Jak twierdzi Bartosz Marczuk

PPK są sporą nadzieją dla giełdy. Miesięcznie do PPK wpływa około 700 milionów złotych i gro tych pieniędzy rzeczywiście ląduje na parkiecie”.

Jest to szczególnie ważne gdyż:

Z drugiej strony mamy rosnący problem tak zwanego suwaka w OFE, czyli to, że w miarę upływu czasu coraz więcej pieniędzy będzie wypływać z giełdy w wyniku tego, że OFE będą przekazywać te pieniądze do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przypomnę, że ten suwak to jest mechanizm, który na 10 lat przed emeryturą rozpoczyna proces przepompowywania pieniędzy, które oszczędzaliśmy w OFE do ZUS na subkonto.

Zatem pieniądze te kontrują odpływ funduszy z giełdy, a także pomagają w ożywieniu GPW, co jest szczególnie ważne w sytuacji w której Polacy wybierają inne formy alokacji oszczędności, jak chociażby nieruchomości.

Wizja rozwoju Polski


Podczas wywiadu Bartosz Marczuk podkreśla, że

Bez odważnych decyzji, bez decyzji rozwojowych, bez decyzji, inwestycyjnych bez decyzji, które idą w kierunku rozwoju, trudno wyobrazić sobie, żeby Polska rzeczywiście przeskakiwała do tej ekstraklasy gospodarczej świata.

Zobacz także: Polityczna gra wokół prezesa NBP: Bartoszewicz broni Glapińskiego


Podsumowanie


Wywiad z Bartoszem Marczukiem ukazuje znaczące osiągnięcia Polskiego Funduszu Rozwoju w koordynacji instytucji rozwoju, inwestycjach w gospodarkę oraz wdrażaniu programów rozwojowych. PPK, jako nowy system oszczędzania oraz inne inicjatywy PFR, przyczyniają się do stabilizacji polskiej gospodarki i mają potencjał do dalszego jej ożywienia. Polska, podejmując odważne decyzje inwestycyjne, ma szansę na dalszy dynamiczny rozwój i osiągnięcie pozycji w czołówce światowej gospodarki.

Cały wywiad do obejrzenia na kanale Obserwatora Gospodarczego:

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Łukasz Smulski

Z zawodu analityk i początkujący dziennikarz, z wykształcenia ekonomista. Główne obszary zainteresowanie to gospodarka międzynarodowa, historia, gotowanie i Azja Wschodnia.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker