GospodarkaPolska

Raport NBP – nowa, wyższa projekcja inflacji w 2025!

Nowy raport NBP: wyższa inflacja w 2025 roku

Narodowy Bank Polski opublikował nową projekcję inflacji, z której wynika, że inflacja w Polsce będzie wyższa w 2025 roku, niż wcześniej zakładano. Równocześnie prognozy wzrostu gospodarczego na 2024 i 2025 rok zostały podwyższone, co oznacza szybsze ożywienie gospodarcze. Średniookresowa, wyższa inflacja w połączeniu z dynamicznym wzrostem gospodarczym może jednak stwarzać pewne wyzwania.

Zbliżamy się do celu?

Nowy raport NBP mówi jasno — inflacja w Polsce w 2024 roku będzie wyższa, niż wcześniej zakładano. W 2024 roku inflacja konsumencka (CPI) wyniesie średnio 3,7% r/r w roku następnym — 2025 roku — osiągnie najwyższy poziom 6,3% r/r w I kwartale. Jednakże potem spadnie do 5,2% średniorocznie, żeby w 2026 roku wynieść 2,7%, osiągając poziom 2,5% r/r (cel inflacyjny, bez dodatkowego przedziału 1 punktu procentowego) w ostatnim kwartale wspomnianego roku. Inflacja bazowa ma wynieść kolejno 4,2% w 2024 roku, 3,8% w 2025 roku, a w 2026 roku 3,5%.

Raport NBP: prognoza inflacji

Zobacz także: Widmo hiperinflacji ciągnie się przez pokolenia jak trauma wojenna

Optymistyczne prognozy wzrostu gospodarczego

Raport NBP wskazuje na optymistyczne prognozy wzrostu gospodarczego — oczekuje się, że wzrost PKB w 2024 roku wyniesie 3,0%, a w 2025 roku – 3,8%. Prognozy te spowodowane są między innymi zwiększeniem stopy inwestycji przedsiębiorstw oraz aktywizacją uchodźców z Ukrainy.

Raport NBP: prognoza wzrostu PKB

Niepewności regulacyjno-fiskalne i wpływ podwyżek wynagrodzeń

W raporcie NBP zaznaczano, że niepewność regulacyjno-fiskalna związana z decyzjami dotyczącymi cen energii elektrycznej (dalsze ograniczanie dopłat) oraz realizacją obietnic wyborczych nakazuje ostrożność w interpretacji projekcji, gdyż decyzje te mogą mieć istotny wpływ na inflację i wzrost gospodarczy w Polsce. W 2024 roku wprowadzono znaczące podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli (o 30-33%) oraz pracowników urzędów państwowych i służb mundurowych (o 20%). Łączny koszt tych podwyżek szacowany jest na 1,2% PKB w 2024 roku. Zmiany te, w połączeniu z innymi transferami społecznymi, mają istotny wpływ na dochody dyspozycyjne gospodarstw domowych i mogą przyczynić się do wzrostu konsumpcji prywatnej oraz presji popytowej, co również może niekorzystnie wpłynąć na inflację.

Zobacz także: Chińskie sklepy online „niszczą” konkurencję z Europy. Rodzime firmy apelują o pomoc

Sytuacji międzynarodowej — niezbędna do monitorowania

Najważniejszymi źródłami ryzyka dla kształtowania się przyszłego poziomu cen surowców i tempa wzrostu gospodarczego na świecie oraz ciągłości globalnych łańcuchów dostaw są przebieg wojny w Ukrainie, konflikt na Bliskim Wschodzie oraz napięcia w stosunkach handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską i Chinami. W przypadku czynników krajowych istotna niepewność związana jest ze wpływem wzrostu cen energii na oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych i dynamikę płac w przyszłości.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Łukasz Smulski

Z zawodu analityk i początkujący dziennikarz, z wykształcenia ekonomista. Główne obszary zainteresowanie to gospodarka międzynarodowa, historia, gotowanie i Azja Wschodnia.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker