EuropaFinanse

Strefa euro bez dalszego cyklu obniżek stóp procentowych

Europejski Bank Centralny pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie w okresie wakacyjnym. Podstawowa stopa procentowa pozostaje na obecnym poziomie 4,25 proc. Decyzja EBC oznacza złą wiadomość dla gospodarek znacznej części państw strefy euro jak Niemcy, w których głównym problemem staje się możliwa recesja, a nie dalsza presja inflacyjna. Strefa euro podlega procesowi wzrostu napięcia dotyczącego dalszej polityki monetarnej. 

  • Inflacja usług w strefie euro pozostaje widocznym problemem
  • Przewidywania wskazują na ponowne uruchomienie łagodnego cyklu obniżek od września
  • EBC utrzymuje dość chaotyczny sposób komunikacji 

Zakończenie cyklu obniżek?

Europejski Bank Centralny wstrzymuje się z ponowną obniżką stóp procentowych przed przerwą wakacyjną. Po początkowej obniżce w czerwcu rada EBC na posiedzeniu we Frankfurcie pozostawiła podstawowe stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Stopa procentowa, po której banki komercyjne mogą pożyczać od EBC, pozostanie na dotychczasowym poziomie. Decydenci w EBC spodziewają się utrzymania zbyt wysokiej inflacji w obrębie strefy euro do końca roku.

Oprocentowanie krótkoterminowe na refinansowanie pozostaje na poziomie 4,5 proc., a oprocentowanie depozytów będzie dalej wynosić, 3,75 proc. od lipca 2022 r. decydenci EBC podnieśli, podstawowe stopy procentowe dziesięć razy z rzędu.

Strefa euro odnotowuje spadek inflacji

Poziom inflacji w strefie euro ponownie znacząco spadł. W czerwcu EBC jako pierwszy znaczący bank centralny ponownie obniżył stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego. Pomimo spadku inflacji w ostatnich miesiącach utrzymywała się powyżej celu EBC wynoszącego 2%. W strefie euro wynosi 2,5 proc. a tzw. inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu energii, żywności czy alkoholu była jeszcze wyższa, wynosząc 2,9 proc. Znacznie wzrosły też ceny usług.

Zobacz też: Jak Rzym pogrążył się w kryzysie finansowym w I wieku naszej ery

Inflacja w krajach strefy euro jest już dość bliska celu EBC. Jednak inflacja w sektorze usług jest nadal dość trwała. W czerwcu wyniosła 4,1 proc. r/r. Stanowi duży problem dla znacznej części państw członkowskich. Prezes EBC Christine Lagarde powiedziała niedawno, że zebranie przez bank centralny wystarczającej ilości danych, aby mieć pewność, że ryzyko nadmiernej inflacji zostało zażegnane zajmie trochę czasu.

Wzrost wynagrodzeń odpowiada za zbyt wysoki poziom inflacji

Dynamika wzrostu płac, jeden z najważniejszych czynników inflacji w strefie euro, utrzymuje się w ostatnim okresie na wysokim poziomie. W pierwszym kwartale płace w ramach układów zbiorowych w strefie euro wzrosły o 4,7%. Wedle głównego ekonomisty EBC Philipa Lane’a najnowsze doniesienia ze spółek wskazują, że trwa powolny spadek dynamiki wzrostu płac. Jednocześnie rośnie liczba strajków, wśród państw strefy euro.

Rada EBC podtrzymała swój cel, jakim jest „zapewnienie szybkiego powrotu poziomu inflacji do średnioterminowego celu wynoszącego dwa procent”. Władze monetarne chcą utrzymać restrykcyjne stopy procentowe, tak długo jak będzie to konieczne do osiągnięcia tego celu. Wywołuje to wśród państw członkowskich nastroje niechętne euro. Zwłaszcza w kluczowych dla strefy państw europy środkowej.

Zobacz też: Uber wybrał Chińskie elektryki 

Co dalej ze stopami procentowymi

Dyrektor zarządzający stowarzyszenia Bankowego Heiner Herkenhoff komentował następująco decyzje EBC o wstrzymaniu obniżek stóp procentowych.

Walka europejskich władz monetarnych ze zbyt wysoką inflacją, nie została jeszcze wygrana

Ponadto wskazywał na ryzyko ponownego wzrostu inflacji jeśli luzowanie monetarne będzie przebiegać zbyt gwałtownie stanowiąc zagrożenie dla gospodarek strefy euro.

W dalszej części komentarza podkreślał, że decyzja EBC jest słuszna. Wedle Herkenoffa konieczne jest zachowanie proporcji. Stopy procentowe powinny spadać jedynie wtedy, gdy będzie pewne, że inflacja w strefie euro zmierza w stronę poziomu dwóch procent.

Analityk ING Carsten Brzeski twierdzi, że nadchodzi oczekiwane, rozpoczęcie łagodnego cyklu obniżek stóp procentowych, po okresie letnim. Strefa euro potrzebuje tego do uniknięcia recesji, jak wynika z jego słów. Jednocześnie jako niepożądany czynnik wskazał niechęć EBC do informowania o dalszym przebiegu prowadzenia polityki monetarnej. Rada EBC potwierdziła w kwestii komunikacji jedynie, że będzie dalej podejmować decyzje ze spotkania na spotkanie. Rada EBC nie ogłasza z wyprzedzeniem o kolejnych działaniach. Europejski Bank Centralny podał w tym kontekście komunikat, że Rada Prezesów EBC nie zobowiązuje się z góry do ustalenia za określone ścieżki stóp procentowych.

Z sondażu przeprowadzonego przez agencje Reuters wynika, że ekonomiści oczekują, że EBC w tym roku jeszcze dwukrotnie obniży podstawowe stopy procentowe. A podstawowa stopa procentowa spadnie do poziomu 3,75 proc. w cyklu obniżek we wrześniu i grudniu.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Sergiusz Popowski

Ekonomista i historyk, który swoje zainteresowanie skupia na historii gospodarczej, ekonomii instytucjonalnej i makroekonomii

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker