FinanseGospodarkaKomunikaty NBPPolska

NBP będzie inwestować w złoto i ETF’y! Mówi jasno Paweł Szałamacha

W nowym odcinku Obserwatora Finansowego, przeprowadzony został wywiad z Pawłem Szałamachą – wiceprezesem i członkiem zarządu NBP. Tematem rozmowy było to, w jaki sposób zarządzane są rezerwowe aktywa NBP.

  • NBP będzie kontynuować dokupowanie złota
  • Polski bank centralny w najbliższych latach planuje zwiększenie zaangażowania w rynek obligacji korporacyjnych i ETF
  • NBP nie planuje skupywać obligacji skarbowych z bardziej ryzykownych krajów

Aktywa rezerwowe Narodowego Banku Polskiego będą rosły!

Były minister finansów przedstawił wielkość rezerw, którymi dysponuje NBP:

W przeliczeniu na euro one się zbliżają do 200 mld, w dolarach one już przekroczyły ten próg i ta ostatnia zaraportowana przez nas pozycja wynosiła 214 mld dolarów.

Zobacz także: Polacy pokochali zakupy z drugiej ręki! I automaty paczkowe w sumie też

Przedstawił również słuchaczom cele, które stara się osiągnąć Narodowy Bank Polski, zarządzając tymi zasobami:

Banki centralne obracają się w takim trójkącie decyzyjnym, to znaczy muszą zarówno zachować płynność aktywów, jak i wiarygodność, stabilność tych papierów i maksymalizować stopę zwrotu. To te trzy cele. Te trzy cele naraz staramy się osiągnąć – podkreślił.

Narodowy Bank Polski zwiększy zaangażowanie w rynku obligacji korporacyjnych i w rynku akcji

Paweł Szałamacha przedstawił jak prezentuje się skład portfela aktywów rezerwowych NBP

Jakiś czas temu wprowadziliśmy portfel obligacji trzymanych do zapadalności, czyli tzw. portfel HTM – niezarządzany aktywnie, tylko po zakupieniu one są trzymane do momentu ich wykupu – to jest ostatnio ok. 8% naszego portfela.

Zobacz także: Złoto Polaków to już 360 ton!

Wiceprezes wspomniał też o szeroko omawianym swego czasu w mediach temacie – o dokupowaniu złota przez Narodowy Bank Polski, które zaczęło się w 2019 roku gdy NBP kupił 100 ton złota, a w 2023 roku, kolejne 130 ton!

Systematycznie dokupujemy złota kruszcowego […] ostatnio zdecydowaliśmy, żeby zwiększyć nasze zaangażowanie w rynku obligacji korporacyjnych i w rynku akcji.

Pawał Szałamacha przedstawił słuchaczom o tym, których obligacje krajów są najlepsze do zakupu, które są bezpieczniejsze, a które rentowniejsze

[…] najbardziej wiarygodne, stabilne są obligacje największych państw, największych gospodarek, ale w ich przypadku są problemy z osiągnięciem tego trzeciego celu, czyli z rentownością, ponieważ im bardziej wiarygodny jest emitent […] to na tych obligacjach można zarobić nieco mniej niż na bardziej ryzykownych obligacjach krajów, które nie są tak dobrze postrzegane.

Zobacz także: Polska mistrzem Europy. Nikt nie rozwija się szybciej niż my!

Podkreślił również że NBP skupia się tylko na tych bezpieczniejszych – emitowanych przez najbardziej rozwinięte i stabilne gospodarczo państwa.

Ale my nie chcemy iść w tym kierunku, ponieważ jesteśmy bankiem centralnym, a nie funduszem inwestycyjnym. W związku z tym ta wiarygodność i stabilność, bezpieczeństwo lokat jest podstawowym celem.

NBP będzie inwestował w akcje przez ETF-y i indeksy

Były minister finansów — Pawał Szałamacha wspomniał również to, że NBP planuje w najbliższej przyszłości kłaść większy nacisk na inwestowanie w ETF (Exchange Traded Fund — fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie, czyli w zasadzie koszyki akcji, obligacji i surowców) oraz obligacje korporacyjne.

Kupujemy po prostu indeks poprzez ETF-y i to dotyczy zarówno rynku europejskiego, brytyjskiego, jak i amerykańskiego. Także to są nasze aktywa. […] Zdecydowaliśmy, że w takiej średniookresowej perspektywie zwiększymy nasze zaangażowanie na rynku obligacji [korporacyjnych] do 5% naszych rezerw i w przypadku akcji poprzez ETF-y do 15%, ale to nie będzie robione błyskawicznie, spokojnie, krok po kroku – podkreślił.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Łukasz Smulski

Z zawodu analityk i początkujący dziennikarz, z wykształcenia ekonomista. Główne obszary zainteresowanie to gospodarka międzynarodowa, historia, gotowanie i Azja Wschodnia.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker