Inwestycje w Egipcie wzrosły o ponad 280%! Egipt inwestycyjną potęgą Afryki
Inwestycje w Egipcie stają się coraz bardziej atrakcyjne dla szerszego grona odbiorców. Wyniki za I kwartał są zaskakująco dobre

Egipt na początku tego roku zaskoczył napływem bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Wzrosły o ponad 280% rok do roku oraz o prawie 260% względem poprzedniego kwartału z poziomu 5,85 mld dolarów. W liczbach nominalnych przekroczyły poziom 21 mld dolarów, a w bilansie netto 18 mld dolarów. Egipt staje się najchętniej wybieranym państwem przez inwestorów na kontynencie. Inwestycje w Egipcie wystrzeliły.
- W 2023 roku odsetek bezpośrednich inwestycji zagranicznych netto w Egipcie osiągnął 18,6% ogółu inwestycji w Afryce wynoszących 52,6 mld dolarów.
- Egipt także w 2022 roku, czyli drugi rok z rzędu, był najchętniej wybieranym państwem pod względem bezpośrednich inwestycji zagranicznych na kontynencie.
- Egipt postawił sobie za cel przyciągnięcie zielonych inwestycji. Przede wszystkim w sektorze wodorowym.
- Inwestycje w Egipcie wydają się atrakcyjne także dla Japończyków, którzy zamierzają inwestować tam w energię odnawialną oraz wodór.
Bezpośrednie inwestycje w Egipcie wystrzeliły
Rząd Egiptu deklaruje chęć wzmocnienia czynników przyciągających inwestycje, a także stara się poprawić konkurencyjność gospodarki. W tym celu przeprowadził szereg reform i podjęto działania w celu wsparcia otoczenia inwestycyjnego. Chodzi także o reformy legislacyjne i instytucjonalne oraz o rozwój polityki finansowej i pieniężnej.
Głównym programem reform strukturalnych jest ożywienie gospodarcze w wielu sektorach, a także wzmocnienie roli sektora prywatnego. Aby to osiągnąć, obecna administracja podjęła szeroko zakrojone działania na rzecz rozwoju infrastruktury, budując tysiące kilometrów nowych dróg i wprowadzając nowe projekty transportowe i logistyczne.
Ma to na cele przede wszystkim przyciągnąć inwestorów zagranicznych. Wiele z tych rządowych deklaracji może okazać się prawdą. Dowodem jest poniższy wykres bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Egipcie. Z ważniejszych osiągnięć można wymienić, że Strefa Ekonomiczna Kanału Sueskiego zawarła umowy na projekty dotyczące zielonego amoniaku i zielonego wodoru o łącznej wartości 10,8 mld dolarów. Dużym impulsem była także wielomiliardowa umowa o wartości 35 mld dolarów podpisana na początku roku z ADQ ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sprawie rozwoju Ras al Hekma.
Zobacz także: Estonia niedługo będzie 5. najdroższym państwem w Europie. Euro też tworzy problemy
Egipt już drugi rok z rzędu jest pierwszym kierunkiem inwestycji w Afryce. W 2023 roku odsetek bezpośrednich inwestycji zagranicznych netto w Egipcie według raportu UNCTAD osiągnął 18,6% ogółu inwestycji w Afryce wynoszących 52,6 mld dolarów. Warto zaznaczyć, że w samym pierwszym kwartale tego roku napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Egipcie osiągnęły poziom 21 mld dolarów. Bilans netto natomiast wynosi ponad 18 mld, co jest rekordowym wynikiem. Oznacza to, że jedynie w trzech pierwszych miesiącach roku Egipt przyciągną prawie połowę zeszłorocznego wyniku kontynentu.
Nowy rząd Egiptu, utworzony na początku tego miesiąca, zamierza potroić liczbę bezpośrednich inwestycji zagranicznych w porównaniu z rekordowymi 10 mld dolarów napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych odnotowanych w latach 2022–2023. Taka data wynika z liczenia lat fiskalnych od II kwartału jednego roku do II kwartału roku następnego. Jest to spowodowane inną datą nowego roku w świecie islamskim. Analitycy sądzą, że cel jest ambitny i pomóc w jego osiągnięciu miałaby podobna umowa jak ta zawarta ze Zjednoczonymi emiratami Arabskimi.
Inwestycje w Egipcie na przestrzeni ostatnich latach
Rząd oczekuje, że w końcu bezpośrednie inwestycje zagraniczne nabiorą rozpędu, po wieloletnich staraniach o przyciągnięcie międzynarodowych inwestorów. Obecny wystrzał inwestycji zagranicznych był poprzedzany latami przygotowań w różnych sektorach. Ich rezultat w poprzednich latach mógł być trudno widoczny ze względu na problemy z lokalną walutą i słabą koniunkturę gospodarczą w ciągu ostatnich czterech lat.
Inwestorów nie zachęcała także wojna oraz trudności przy kanale sueskim, a także niedogodności powodowane przez piratów. Analitycy sądzą, że wraz z odnowionym zaufaniem do funta egipskiego po wprowadzeniu wolnego kursu walutowego w marcu tego roku oraz spadkiem stóp procentowych na całym świecie, zainteresowanie inwestorów Egiptem prawdopodobnie wzrośnie.
Zobacz także: Drama Orlenu i Inpostu. Sektor państwowy kontra prywatny
Egipt stał się miejsce inwestycji w Afryce dla wielu międzynarodowych przedsiębiorstw z sektora motoryzacyjnego, farmaceutycznego i elektronicznego. Miał na to wpływ także na wprowadzony przez Egipt systemu kompleksowej obsługi projektów inwestycyjnych. Przez wielu jest uważany za jeden z najważniejszych działań ułatwiających inwestowanie w 2023 roku. Obejmuje różne licencje i zezwolenia związane z działalnością inwestycyjną.
W 2023 roku utworzono także Najwyższą Radę ds. Inwestycji pod przewodnictwem Prezydenta państwa. Jej celem jest wzmocnienie koordynacji i efektywności działań w zakresie promocji inwestycji oraz zapewnienie Egiptowi zwolnienia podatkowego z tytułu inwestycji i innych instrumentów finansowych. Zachęty skupiają się szczególnie na promowaniu ekologicznego wodoru. Inwestycje w Egipcie stają się coraz bardziej atrakcyjne.
Egipt i Japonia chcę zacieśnić współprace
W ubiegłą sobotę odbyła się rozmowa Badr Abdelatty ministra spraw zagranicznych Egiptu z Norihiko Ishiguro, dyrektorem generalnym Japońskiej Organizacji Handlu Zagranicznego. Jest to sygnał chęci pogłębienia stosunków gospodarczych między tymi dwoma różnymi państwami.
Spotkanie ma być początkiem dwustronnych serii dyskusji między przedstawicielami państw. Egipt jest żywotnie zainteresowany wykorzystaniem japońskiej wiedzy specjalistycznej w różnych dziedzinach, zwłaszcza w zakresie technologii informatycznych, wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw, energii odnawialnej i innych podobnych sektorów.
Zobacz także: Gospodarka Egiptu krwawi przez wojnę w Strefie Gazy
Egipt w ostatnim czasie przeprowadził szereg reform gospodarczych. Według przedstawicieli władz zwiększyły konkurencyjność egipskiej gospodarki, wzmocniły sektor prywatny, wsparły zieloną transformację, przyciągnęły zagraniczne inwestycje bezpośrednie i wypromowały Egipt jako regionalne centrum łańcuchów dostaw dla europejskich firm oraz transportu i handlu odnawialną i zieloną energią.
Państwo nad Nilem stało się także całkiem zachęcającym miejscem dla japońskiego biznesu. Norihiko Ishiguro potwierdził wcześniejsze zobowiązania Japońskiej Organizacji Handlu Zagranicznego, co do zaplanowanych, dalszych inwestycji w Egipcie. Chęci dalszego pogłębienia stosunków gospodarczych i handlowych po stronie Japonii są wyraźne. Zachęceniem dla japońskiego biznesu są wcześniej wspomniane egipskie reformy.
Japonia wybiera się do Egiptu
Ważnym punktem dalszego rozwijania stosunków gospodarczych między dwoma państwami jest zapowiedziana wizyta przedstawicieli Japonii w Egipcie, która ma się odbyć we wrześniu tego roku. W wizycie przede wszystkim wezmą udział japońskie firmy działające w dziedzinie odnawialnych źródeł energii i wodoru. Ma to na celu zbadanie możliwości egipskiej gospodarki do absorpcji japońskich inwestycji w tym obszarze. Ważnym punktem jest chęć rozwoju technologii wodorowej.
Zobacz także: Nowa stolica Egiptu. Kolejny projekt megamiasta
Podobna wizyta ze strony japońskiej odbyła się już zeszłym roku i zamiar zorganizowania kolejnej wizyty w tym roku podkreślają zainteresowanie Japonii i jej zaangażowanie we wzmacnianie inwestycji w Egipcie. Egipskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zobowiązało się do ułatwienia wizyty i usunięcia wszelkich przeszkód, aby zapewnić jej sukces.
Pojawiły się również plany zorganizowania egipsko-japońskiej konferencji inwestycyjnej, podobnej do Europejskiej Konferencji Inwestycyjnej. Ta odbyła się w czerwcu w Egipcie. Konferencja miałaby na celu podniesienie współpracy gospodarczej i inwestycyjnej między dwoma państwami. Japońska strona przyjęła propozycję z zadowoleniem i zobowiązał się ją rozważyć.
Sytuacja w Japonii się poprawia
Gospodarka Japonii wzrosła w drugim kwartale znacznie bardziej niż oczekiwano. Roczne tempo wzrostu osiągnęło 3,1%, co stanowi odbicie po załamaniu na początku roku. Wskazuje się, że to zasługa mocno zwiększonej konsumpcji. Dobre wyniki gospodarcze mogą rozwiać niedawne niepewności ze względu na wcześniejsze słabe wyniki oraz krach na rynkach. Ostatnie dywagacje nad rezygnacją z kolejnego podniesienia stóp procentowych mogą odejść w niepamięć.
Bank Japonii prognozował, że solidne ożywienie gospodarcze pomoże inflacji trwale osiągnąć docelowy poziom 2%. Dodatkowo nowe dane uzasadniają dalsze podnoszenie stóp procentowych po zeszłomiesięcznych podwyżkach. Według CNN ma to za zadanie kontynuacje działania mającego na celu wyjście z wieloletniego okresu intensywnego stymulowania monetarnego.
Zobacz także: Japoński PKB niespodziewanie rośnie. Ekonomiści zaskoczeni dobrymi wynikami
Jak wynika z danych rządowych, wzrost PKB w porównaniu z konsensusem rynkowym na poziomie 2,1% zauważalnie zaskoczył ekonomistów. Wzrost o 3,1% nastąpił po wzroście w I kwartale na poziomie 2,3%. Oznacza to kwartalny wzrost o 0,8%, analitycy oczekiwali wzrostu na poziomie około 0,5%. Znaki ożywienia konsumpcji prywatnej są poparte realnym wzrostem płac.
Wyższe stopy procentowe w Japonii mogą zachęcić tamtejszych inwestorów do poszukiwania zewnętrznych rynków do ulokowania kapitału. Egipt wydaje się być atrakcyjnym miejscem pod względem zielonych technologii oraz innowacji.