EuropaGospodarka

Wielka Brytania znalazła sposób na walkę z bezrobociem: zastrzyki odchudzające!

W ramach walki z bezrobociem i otyłością Wielka Brytania planuje wprowadzić zastrzyki odchudzające. Premier Keir Starmer uważa, że takie działanie może pozytywnie wpłynąć zarówno na zdrowie publiczne, jak i gospodarkę. Ma to zmniejszyć obciążenie NHS, brytyjskiego systemu ochrony zdrowia, a także poprawić wskaźniki zatrudnienia. Lek, który będzie oferowany ma działać na wzór popularnego Ozempicu, stosowanego w leczeniu cukrzycy i otyłości. 

  • Otyłość naraża system ochrony zdrowia w Wielkiej Brytanii nawet na 11 miliardów funtów rocznie. 
  • W celu walki z bezrobociem rząd chce wprowadzić zastrzyki odchudzające, by zminimalizować skutki otyłości i nadwagi wśród osób niepracujących. 
  • Metoda ta spotyka się z wieloma kontrowersjami i wątpliwościami. 

Znaczna część Brytyjczyków ma problemy ze zbyt dużą masą ciała

Zgodnie z badaniem The Health Survey for England 2021 nawet 25,9% dorosłych w Wielkiej Brytanii zmaga się z otyłością, kolejne 37,9% ma problemy z nadwagą. 

Badanie to odkryło, że to mężczyźni częściej niż kobiety doświadczają problemów ze zbyt dużą masą ciała. Wskaźniki te wyniosły 68,6% u mężczyzn i 59% u kobiet. Na otyłość lub nadwagę najczęściej narażone są osoby w przedziale wiekowym 45-74 lat.

Zastrzyki odchudzające w Wielkiej Brytanii; otyłość i nadwaga w Wielkiej Brytanii
Otyłość i nadwaga w Wielkiej Brytanii. Źródło: https://commonslibrary.parliament.uk/research-briefings/sn03336/.

Zobacz także: Wielka Brytania wychodzi z kryzysu? Pierwsze oznaki poprawy

Skąd pomysł na zastrzyki odchudzające w Wielkiej Brytanii i jakie są plany z nimi związane? 

Z danych rządu Wielkiej Brytanii wynika, że otyłość naraża brytyjski system ochrony zdrowia nawet na 11 miliardów funtów rocznie. Dodatkowo, w wyniku problemów z nią związanych coraz więcej osób korzysta ze zwolnień lekarskich, a także rezygnuje z pracy całkowicie. 

Plan zakłada rozpoczęcie prób podawania leków odchudzających 250 tysiącom osób w ciągu pięciu lat. Działania te hojnie wspiera Eli Lilly, firma stojąca za lekiem Mounjaro zawierającym substancję czynną tirzepatyd. Na rzecz inicjatywy przekazała około 279 milionów funtów. Wszystko to ma na celu ocenę skuteczności leku, a także — co najważniejsze — wpływu na wskaźniki zatrudnienia i jakość życia Brytyjczyków.

Minister zdrowia, Wes Streeting, twierdzi, że lek Mounjaro może pomóc w całkowitej transformacji zdrowia publicznego. Podkreśla on jednak, że choć zastrzyki mogą być korzystne, to osoby chcące z nich skorzystać muszą brać odpowiedzialność za swoje zdrowie, ponieważ NHS nie może ciągle pokrywać kosztów związanych z niezdrowym stylem życia.

Obecnie nie jest jednak jasne, kto i na jakich zasadach będzie kwalifikował się do badań ogłoszonych przez rząd Wielkiej Brytanii.

Zobacz także: Wielka walka o rynek! Tesco chce zdominować Amazon w sieci

Zastrzyki odchudzające budzą mnóstwo kontrowersji

Przeprowadzony niedawno przez Yahoo UK sondaż wykazał, że ponad 70% czytelników uważa dystrybucję zastrzyków odchudzających wśród bezrobotnych za kontrowersyjną i niewłaściwą metodę walki z bezrobociem. Uznali oni, że rząd powinien skupić się na alternatywnych działaniach, takich jak edukacja na temat zdrowego odżywiania i inwestowanie w programy promujące aktywność fizyczną. Zastrzyki odchudzające są według nich ryzykowne, wątpliwe etycznie, a ich skuteczność jest niepotwierdzona. Wszystko to budzi obawy wśród Brytyjczyków. 

Przeciwnicy zwracają także uwagę na potencjalne medyczne skutki uboczne, które dodatkowo mogą zwiększyć koszty, na jakie narażony jest już system ochrony zdrowia. Ponadto metoda ta zaniedbuje psychologiczne aspekty otyłości i innych problemów związanych ze wzrostem masy ciała. Rząd powinien zająć się zatem pierwotnymi przyczynami otyłości, zanim przejdzie do promowania wątpliwych farmakologicznych rozwiązań. 

Jeżeli zatem program zastrzyków odchudzających będzie realizowany, rząd będzie musiał wziąć pod uwagę również wątpliwości związane ze zdrowiem psychicznym Brytyjczyków. Problemy natury etycznej mogą stanowić przeszkodę w implementacji tej metody. 

Dyskusja na temat słuszności zastrzyków skłania do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób państwo ma zająć się kwestiami dotyczącymi zdrowia publicznego i bezrobocia. Rozwiązanie problemu otyłości za pomocą leków odchudzających może wydawać się korzystne, ale podkreśla również ryzyko przeoczenia szerszego kontekstu i różnych czynników warunkujących zdrowie i dobre samopoczucie.

Zobacz także: Wolny handel między Wielką Brytanią a Indiami coraz bliżej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Martyna Paja

Miłośniczka języków i wschodoznawczyni. Interesuję się kulturą Azji Południowo-Wschodniej, ale inne tematy nie są mi straszne.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker