GospodarkaKomentarze I AnalizyPolska

Oszczędności Polaków – kobiety są bardziej rozrzutne niż faceci

Polacy stają się coraz bardziej oszczędnym społeczeństwem rezygnując przy tym z wydatków na uliczne jedzenie czy rozrywkę

Dnia 31 października obchodziliśmy Światowy Dzień Oszczędzania – święto, które skłania do refleksji nad finansami i stanem oszczędności Polaków. Jako społeczeństwo coraz częściej zdajemy sobie sprawę z konieczności odkładania części pieniędzy na trudne czasy.

  • 42,5% Polaków zadeklarowało chęć większych oszczędności.
  • Blisko 10% nie ma żadnych wolnych środków na koniec miesiąca.
  • Prawie 73,1% osób w wieku 35-44 lat odkłada co miesiąc stałą sumę pieniędzy.
  • Mężczyźni oszczędzają o 13,4% częściej niż kobiety.
  • 30% osób każdego miesiąca pozostawia na koncie więcej niż 20% swoich przychodów.

Postanowienie oszczędnościowe Polaków na 2024 rok

Kwestia oszczędności Polaków została przedstawiona w wynikach badania opublikowanego przez Provident, nad którymi się pochylimy. Dane pokazują, że na przełomie 2023 i 2024 roku 42,5% Polaków zadeklarowało chęć większych oszczędności. Jak wynika z badania, Polacy starali się ograniczać wydatki na jedzenie na mieście, rozrywkę i kulturę, a także rachunki domowe – kolejno 42,7%, 29,7% i 26,6% ankietowanych wskazało te obszary jako potencjalne źródła oszczędności. Znacząca liczba osób planowała również ograniczenie wydatków na wyjazdy urlopowe oraz zakupy odzieżowe.

Rzeczniczka Provident Polska, Karolina Łuczak, podkreśla, że postanowienia dotyczące oszczędności Polaków dotyczyły niemal każdej sfery życia codziennego:

„Wiele osób dostrzegało potrzebę wprowadzenia zmian w codziennych nawykach finansowych, by zgromadzić środki na przyszłość”.

Odpowiedzi respondentów sugerują, że Polacy uczą się coraz skuteczniej zarządzać swoimi finansami, a to, co zaczęło się jako noworoczne postanowienie, dla wielu mogło się stać stałym nawykiem.

Zobacz także: Niska liczba urodzeń w Polsce. Wymieramy na potęgę

Oszczędności Polaków na koniec miesiąca – kto odkłada najwięcej?

Według badań Kantaru przeprowadzonych na zlecenie IPF Group właściciela Provident Polska ponad 60% Polaków oszczędza każdego miesiąca, przy czym niemal połowa z nich robi to regularnie, choć bez stałej kwoty. Z kolei co czwarty ankietowany przeznacza na oszczędności określoną, stałą sumę. Największą systematyczność wykazują osoby w wieku 35-44 lat – aż 73,1% z nich odkłada co miesiąc stałą sumę pieniędzy. Mężczyźni również częściej oszczędzają regularnie (67,4%) w porównaniu do kobiet (54%).

Znaczenie zabezpieczenia finansowego staje się coraz bardziej powszechne. Jak wskazuje Rzeczniczka Provident Polska, Karolina Łuczak:

„Posiadanie funduszy równych przynajmniej trzem miesiącom wydatków to minimalna poduszka finansowa, natomiast ideałem byłoby sześć miesięcy”.

Pozytywnie zaskakuje fakt, że aż 49% badanych ma zgromadzone oszczędności na minimum pół roku, co świadczy o poprawie nawyków finansowych wśród Polaków.

Zobacz także:  Amerykański sen czy koszmar? Największe miasta w USA

Na jakie wyzwania napotykają oszczędności Polaków?

Niestety, blisko 14% respondentów przyznało, że nie udało im się zaoszczędzić żadnych środków w ciągu ostatniego roku. A ponad 30% osób każdego miesiąca pozostawia na koncie więcej niż 20% swoich przychodów. Taki stan częściej deklarują mężczyźni (41,5%) niż kobiety (32,6%). Mimo to, 45% ankietowanych przyznaje, że po odliczeniu wydatków zostaje im tylko niewielka suma, a blisko 10% nie ma żadnych wolnych środków na koniec miesiąca pomimo oszczędzania. Rzeczniczka Provident Polska Karolina Łuczak podkreśla:

Dobre przyzwyczajenia w zakresie oszczędzania i zarządzania domowym budżetem są ze sobą ściśle związane. Osoby, które na koniec miesiąca mają wolne środki na koncie, częściej posiadają nawyk regularnego oszczędzania – aż 88 proc. badanych z dużą nadwyżką w budżecie oszczędza każdego miesiąca. Deklaruje tak również 54,9 proc. ankietowanych z niewielką nadwyżką – zauważa Karolina Łuczak. – Zaobserwowaliśmy także inną optymistyczną tendencję – stopniowo wzrasta liczba osób, które na koniec miesiąca mają na koncie ponad 20 proc. środków, którymi rozporządzali w danym okresie. W 2022 r. deklarowało tak 23,8 proc. badanych, w ubiegłym roku 33 proc., a w 2024 r. już 37 proc. – stwierdza Rzeczniczka Provident Polska.

Z powyższego wynika, że osoby, które pod koniec miesiąca mają nadwyżki, często mają też nawyk regularnego oszczędzania – wśród osób z większymi nadwyżkami aż 88% oszczędza każdego miesiąca. Dodatkowo coraz więcej Polaków na koniec miesiąca dysponuje wysokością ponad 20% swoich zaoszczędzonych środków. W 2024 roku deklaruje to już 37% ankietowanych, co pokazuje wzrost w porównaniu z poprzednimi latami opiewającym na 33%.

Zobacz także: Debata Obserwatora Logistycznego w Poznaniu już za kilkanaście dni!

Zalety oszczędzania pieniędzy

Oszczędzanie pieniędzy przynosi wiele korzyści, które wykraczają poza gromadzenie dodatkowych środków finansowych. Oszczędności zapewniają „poduszkę bezpieczeństwa”, która może nas wspomóc w sytuacjach takich jak utrata pracy, nagłe wydatki medyczne czy awarie domowe.

Rozsądne dysponowanie oszczędnościami zmniejsza także stres związany z niepewną sytuacją finansową. Unikając ciągłego martwienia się o przyszłość, możemy cieszyć się spokojem, co korzystnie wpływa na zdrowie i jakość życia. Systematyczne odkładanie pieniędzy pozwala także na spełnianie marzeń, takich jak podróże, rozwijanie pasji, założenie własnej firmy czy inne cele, na które w bieżącym budżecie nie ma miejsca.

Światowy Dzień Oszczędzania 31 października

Święto obchodzone corocznie 31 października powstałe z inicjatywy przedstawicieli banków europejskich podczas 1. Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych w Mediolanie w 1924 roku. Celem tego dnia jest promowanie oszczędzania i świadomości społeczeństwa w zakresie gospodarowania własnymi środkami finansowymi.  Jest to okazja do przemyślenia swoich finansowych przyzwyczajeń i przyszłości. Polacy coraz częściej widzą wartość w gromadzeniu oszczędności – zarówno na przyszłość, jak i w formie zabezpieczenia na nagłe sytuacje.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Aleksander Piwowarski

Redaktor w redakcji Obserwator Gospodarczy. Student prawa i administracji oraz doradztwa politycznego i publicznego. Interesuję się ekonomią, polityką oraz marketingiem.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker