Podsumowanie roku Airbus Helicopters
27 stycznia 2025 roku przedsiębiorstwo podało dane dotyczące ubiegłego roku

27 stycznia 2025 roku przedsiębiorstwo Airbus Helicopters pochwaliło się swoimi wynikami z poprzedniego roku. Europejska firma będąca częścią wielkiego koncernu Airbus Group jest ważnym elementem światowego rynku śmigłowcowego. W 2024 Airbus Helicopters otrzymał zamówienie na łącznie 455 maszyn.
- W ubiegłym roku od przedsiębiorstwa Airbus Helicopters zamówiono 455 śmigłowców
- W 2024 roku firma dostarczyła 361 helikopterów
- Airbus Helicopters miało swój epizod z Polską
Podsumowanie roku Airbus Helicopters
27 stycznia 2025 roku przedsiębiorstwo Airbus Helicopters przedstawiło wyniki z roku 2024. Dzięki nim możemy poznać dokładne osiągnięcie tego europejskiego giganta. Należące do Airbus Group przedsiębiorstwo Airbus Helicopters odpowiada za budowę śmigłowców cywilnych jak i wojskowych. Jest to największa taka firma w Europie.
Zobacz także: Katastrofa lotnicza w Waszyngtonie. Samolot pasażerski zderzył się z Black Hawkiem!
W 2024 roku przedsiębiorstwo Airbus Helicopters dostarczyło 361 śmigłowców. Dodatkowo w stosunku do 2023 roku odnotowano wzrost liczby zamówień o 10%. To zaś oznacza, iż firma ta otrzymała kontrakty na budowę aż 455 śmigłowców na rok 2025. Znamy nawet dokładne liczby typów maszyn, które to zostały zamówione:
- 155 śmigłowców H125
- 47 śmigłowców H130
- 59 śmigłowców H135
- 114 śmigłowców H145
- 4 śmigłowce H160
- 18 śmigłowców H175
- 58 śmigłowców z rodziny H225 (Super Puma oraz Caracal)
Dodatkowo przedsiębiorstwo rozpoczęło program modernizacji starszych typów maszyn. Przykładowo rozpoczęto kompleksową modernizację maszyn z rodziny NH90. Airbus Helicopters zyskuje coraz większe znaczenie w kwestiach związanych z obronnością państw europejskich. Przykładem tego są Niemcy, które posiadają na stanie niemal same śmigłowce produkcji tego też przedsiębiorstwa.
Polska historia z Airbus Helicopters
Najbardziej znanym w Polsce wydarzeniem związanym z przedsiębiorstwem Airbus Helicopters jest bez wątpienia historia niedoszłego zamówienia śmigłowców H225M Caracal. W latach 2012-2015 MON ogłosił przetarg, którego celem były wytyczenie maszyn, które zastąpiłyby wysłużone śmigłowce Mi-8 i Mi-14. W ramach przetargu Airbus Helicopters oferował właśnie śmigłowiec H225M Caracal.
Zobacz także: MON z kolejną umową. Polskie F-35 będą uzbrojone w nowoczesne pociski
Rozmowy w sprawie zakupu przez Polskę tych śmigłowców zaszły na tyle daleko, iż wynegocjowano już cały kontrakt. Jednak w dość nietypowy sposób nagle doszło do zmiany zdania po stronie polskiej. Skutkowała ona zerwaniem rozmów i zrezygnowaniem z podpisania umowy.
Można by wiele pisać o tym co dokładnie wtedy się stało, jednak ostatecznie faktem jest, iż Airbus Helicopters zażądał odszkodowania od Polski. Aby uniknąć procesu arbitrażowego jak i nie psuć relacji między Polską a Francją Skarb Państwa został zobowiązany do wypłacenia odszkodowania producentowi śmigłowców w wysokości 80 milionów złotych. Tak też skończył się polski epizod z Airbus Helicopters.