Ameryki

Brazylijski Bank Centralny chce zadusić swoją gospodarkę

Inflacja w Brazylii, mimo że nie najwyższa w regionie jest problemem, z którym bank centralny postanowił sobie stanowczo poradzić

Bank Centralny Brazylii stara się w końcu sprowadzić inflację do wyznaczonego celu za pomocą stanowczego podnoszenia stóp procentowych i ochłodzenia aktywności gospodarczej.

Brazylijski Bank Centralny chce znaczącego ochłodzenia gospodarki

Brazylijski Bank Centralny przekazał 4 lutego, że spowolnienie aktywności gospodarczej odgrywa kluczową rolę w procesie sprowadzania inflacji do celu inflacyjnego. Znaczące ochłodzenie gospodarki ma za zadanie ograniczenie aktywności jej podmiotów. Jednak jednocześnie wskazał na dwa istotne czynniki ryzyka, które mogą utrudnić doprowadzenie inflacji do akceptowalnego poziomu. Chodzi przede wszystkim o utratę stabilności oczekiwań inflacyjnych. Drugim aspektem jest „przegrzanie gospodarki”, któremu Bank Centralny chce przeciwdziałać.

Zobacz także: Japonia pobita na głowę. Korea azjatycką oazą dobrobytu

Jak przekazuje agencja Reuters, w ostatnio opublikowanym protokole z posiedzenia banku centralnego podkreślono, że ograniczenie łącznego popytu stanowi kluczowy element równoważenia podaży i popytu w gospodarce oraz stopniowego zbliżania inflacji do założonego celu, który wynosi 3%. Decydenci podjęli decyzję o podniesieniu stóp procentowych o 100 punktów bazowych, do poziomu 13,25%, jednocześnie zapowiadając kolejną podwyżkę w marcu.

W dokumencie zwrócono również uwagę na znaczący wpływ, jaki na ceny aktywów oraz oczekiwania inflacyjne wywiera sposób postrzegania przez rynek planów fiskalnych rządu. W tym kontekście istotnym ma być zdolność władzy krajowej do zrównoważenia zadłużenia. Bank centralny zadeklarował, że w przyszłości będzie uważnie monitorować rozwój sytuacji gospodarczej, w tym wpływ wahań kursów walutowych, które doprowadziły ostatnio do deprecjacji brazylijskiej waluty i zwiększonej zmienności na rynku finansowym. Szczególną uwagę zwrócono również na zmiany oczekiwań inflacyjnych, które w ostatnim czasie stały się bardziej niestabilne. Ustabilizowanie wspomnianych oczekiwań ma mieć kluczowe znaczenie dla kształtowania przyszłych trendów cenowych.

Sytuacja gospodarcza w Brazylii

Rządowe prognozy gospodarcze szacują, że w 2024 roku brazylijska gospodarka miała urosnąć o około 3,5%. Jednak bank centralny zauważa, że najnowsze dane wskazują na pojawienie się pierwszych oznak spowolnienia. Zwłaszcza w sektorach najbardziej wrażliwych na zmiany cen surowców i dostępność kredytu. Jest to zgodne z podstawowym scenariuszem polityki monetarnej przyjętym przez bank centralny.

Zobacz także: Tramwaje Śląskie z gigantycznym zamówieniem! 50 pojazdów za 777 milionów złotych

Mimo tych sygnałów specjaliści ostrzegli, że w przeszłości podobne spowolnienia gospodarcze okazywały się jedynie przejściowe i nie oznaczały trwałej zmiany trendu wzrostowego. W protokole zwrócono także uwagę, że napięta sytuacja na rynku pracy utrudnia precyzyjną ocenę, na ile ewentualne osłabienie gospodarki będzie efektem spadającego popytu, a na ile ograniczeń podażowych. Jest to istotne w kontekście polityki przeciwdziałania inflacji. Kolejnym ryzykiem inflacyjnym, które podkreślono w analizie banku centralnego, jest osłabienie brazylijskiej waluty.

Wskazano, że polityka gospodarcza prowadzona przez administrację prezydenta Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych może mieć istotny wpływ na brazylijskie aktywa finansowe oraz ich wycenę. W protokole odniesiono się także do ryzyka dla inflacji, które mogłoby wynikać z potencjalnych zmian w globalnym handlu lub nagłych wstrząsów finansowych. Niektórzy analitycy zinterpretowali te uwagi jako sygnał złagodzenia polityki banku centralnego. Jednak instytucja wyjaśniła, że ryzyko to zmaterializuje się jedynie w przypadku istotnego odstępstwa od przyjętego scenariusza bazowego.

Inflacja w Brazylii jest długotrwałym problemem

Inflacja w Brazylii nie jest aż tak krytycznym problemem jak w innym dużym państwie kontynentu, a mianowicie Argentynie. Tamtejszy ostatni odczyt wskazywał na inflację w ujęciu rok do roku na poziomie 166% rok do roku. Obecna inflacja w Brazylii jest na poziomie 4,9%, jednak jak zaznaczył bank centralny, istnieją uzasadnione obawy dotyczące wzrostu tego poziomu w 2025 roku. Dodatkowo jest to poziom wciąż pozostający powyżej wyznaczonego celu inflacyjnego, jakim jest 3%.

Zobacz także: Kryzys inflacyjny w Polsce – przyczyny, przebieg i skutki [RAPORT OG]

Inflacja w Brazylii

Jak możemy powyżej zauważyć, przez większość czasu po 2000 roku Brazylia zmagała się z podwyższoną inflacją przekraczającą nawet 4% rok do roku. Okresy ze względnie prawidłową inflacją to okolice roku 2007, następnie względny okres od 2019 do 2021 roku ze znaczącymi przerwami. Najwyższy poziom, jaki odnotowało to południowoamerykańskie państwo to niecałe 17% na początku lat 2000. Później poziom 10% odnotowano w okolicach 2016 roku oraz w czasie światowego kryzysu inflacyjnego. Przez większość czasu inflacja osiągała wartości w okolicach od 6 do 7% rok do roku.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker