Azja i Oceania

Japonia pobita na głowę. Korea azjatycką oazą dobrobytu

Korea zdołała wyprzedzić Japonię pod względem dobrobytu i zamożności już w 2018 roku. Jednak wciąż ma poważne problemy z dzietnością

Japonia po jej gospodarczych sukcesach była uważana za najbogatsze państwo spośród dużych gospodarek Azji. Obecnie jednak to jej była kolonia, czyli Korea, może pochwalić się wyższymi płacami oraz lepszym standardem życia. Wiele wskazuję, że taki stan rzeczy utrzyma się przez dłuższy czas.

  • Japonia wciąż posiada lepsze wynik pod względem PKB oraz lekko lepszy wynik PKB per capita.
  • W 2018 roku Korea Południowa wyprzedziła Japonii pod względem PKB per capita PPP.
  • W 1991 roku PKB per capita PPP Korei stanowił 44,6% japońskiego. W 2023 roku było to 103,6%.
  • Nominalne przeciętne wynagrodzenie jest w Japonii wyższe o około 100-150 dolarów. Jednak w przypadku przeciętnego wynagrodzenia w parytecie siły nabywczej Korea dominuje nad Japonią.
  • W 1991 roku siła nabywcza przeciętnej pensji w Korei stanowiła 56,1% japońskiej, a w 2023 roku było to już 104,9% pensji japońskiej.
  • Korea Południowa pod względem indeksu HDI wyprzedziła Japonię w 2018 roku.
  • Korea Południowa posiada dwukrotnie niższą dzietność niż Japonia. Najniższą na świecie.

Korea wyprzedziła Japonię w PKB per capita PPP

Japonia jest potężną gospodarką, która jednak w ostatnim czasie spadała na czwartą pozycję na świecie, dając wyprzedzić się Niemcom. Jednak już od wielu lat Japonia ma problem ze stabilnym wzrostem gospodarczym, a przede wszystkim z poprawą siły nabywczej swoich obywateli. Stagnacja jest na tyle długotrwała, że już niedługo Polska zdoła dogonić Japonię. Pisaliśmy o tym w tekście: Polska drugą Japonią? Już w 2026 roku będziemy bogatsi od Japończyków. Okazało się również, że Korea Południowa zdołała zrobić to już dobrych kilka lat temu.

Oczywiście Korea wciąż jest gospodarką stanowiącą trochę więcej niż 1/3 wyniku Japonii. PKB Korei wynosi około 1 730 mld USD natomiast Japonii 4 213 mld USD. Jeżeli spojrzymy na dane Banku Światowego wskazujące na PKB per capita, Japonia wciąż dominuje, jednak nieznacznie. Wynik za 2023 roku to 33 834 USD dla Japonii oraz 33 121 USD dla Korei. Sytuacja zmienia się gdy spojrzymy na PKB per capita po uwzględnieniu siły nabywczej. Ekonomiści twierdzą, że tak skorygowany wskaźnik lepiej uwzględnia zamożność obywateli danego państwa.

Zobacz także: Sytuacja w Niemczech coraz gorsza. Fatalne prognozy na 2025 rok

PKB per capita PPP Japonii i Korei

Jak możemy wyżej zauważyć powyżej, Korea wyprzedziła Japonię pod względem PKB per capita PPP już w 2018 roku. Od tamtego czasu zwiększyła lekko swoją przewagę i utrzymuje ją na względnie zbliżonym poziomie. Tempo konwergencji Korei jest naprawdę imponujące. Jeszcze w 1991 roku jej PKB per capita PPP stanowił zaledwie 44,6%. W 2023 roku stanowił już 103,6% wyniku japońskiego. Największa różnica na korzyść Korei wystąpiła w 2021 roku. Obecnie wyniki zbliżyły się do siebie na skutek spowolnienia gospodarczego.

Korea zdołała przegonić Japonię nie tylko dzięki swojemu szybkiemu rozwojowi, ale także na skutek przeciągających się problemów jej byłej metropolii. Możemy zauważyć, że zmiany z 1998 roku bardziej dotknęły Koreę, jednak szybko sobie z nimi poradziła i dalej goniła Japonię. Z kolei kryzys finansowy odbij się większym echem na japońskiej gospodarce. Poważniejsze problemy pojawiły się jednak między 2013 a 2020 rokiem, gdzie rozwój państwa Kwitnącej Wiśni był szczególnie wolny. Właśnie wtedy Korea wysunęła się na prowadzenie.

Pozostałe wskaźniki rozwoju społecznego

Warto jednak przyjrzeć się także innym wskaźnikom niż samemu PKB, nawet skorygowanemu w parytecie siły nabywczej. W przypadku indeksu HDI Korea także już zdołała wyprzedzić Japonię i to w 2018 roku jak w przypadku PKB per capita PPP. Od tamtej pory systematycznie Korea poprawia swoją przewagę. Ostatnie dane za 2022 roku wynik dla Korei wyniósł 0,929 a dla Japonii 0,9. Im bliżej 1, tym lepszy wynik. Warto wspomnieć, że w 1991 roku Korea osiągała 0,742 a Japonia 0,85. Od tamtego czasu w Azji poza Japonią Korea wyprzedziła Brunei Darussalam.

Poza tym bardzo istotnymi zmiennymi w badaniu poziomu życia między państwami jest poziom płac w gospodarce. Obecnie średnia miesięczna pensja w Japonii wynosi 515 000 jenów, co w przeliczeniu daje około 3 387 dolarów amerykańskich. Z kolei według danych średnią miesięczną pensja za III kwartał 2024 roku w Korei wynosi 4 517 147 wonów, co przekłada się na około 3123,17 dolarów. Możemy więc zobaczyć, że płace w Japonii są o około 150 dolarów wyższe. Sprawa wygląda jednak nieco inaczej gdy weźmiemy pod uwagę dane skorygowane o ceny występujące w obu państwach.

Zobacz także: Inflacja w Chorwacji najwyższą w strefie euro. Niektórzy oskarżają wspólną walutę

Płace w Korei i Japonii

Jak możemy zauważyć powyżej, roczne przeciętne płace wyrażone w parytecie siły nabywczej według danych OECD od 2018 roku są wyższe niż w Japonii, co jest dość mocno skorelowane z wyprzedzeniem w przypadku PKB per capita PPP oraz z wyprzedzeniem w indeksie HDI. Wynik dla Korei za 2023 rok wyniósł 49 062 PPS natomiast dla Japonii 46 792. Warto zaznaczyć, że w 1991 roku wynik Korei wynosił 26 558 PPS, a Japonii 47 315 PPS. Oznacza to, że w 1991 roku siła nabywcza przeciętnej pensji w Korei stanowiła 56,1% japońskiej, a w 2023 roku był to 104,9% pensji japońskiej.

Możemy zauważyć, że szczególnie dobrym czasem dla koreańskich pensji były okres do 1996 roku. Następnie widzimy przedłużający się spadek i powrót do poziomu z 1996 roku nastąpił dopiero w 2002 roku. Powrót do czasów koniunktury nastąpił w 2000 roku i trwał do 2007 roku. Możemy zauważyć, że na pewien czas po kryzysie finansowym pensje w Korei się zatrzymały, aby ponownie zacząć dynamicznie rosnąć od 2014 do 2021 roku. W przypadku Japonii możemy zauważyć stagnacje siły nabywczej płac praktycznie od 1991 roku. Obecnie nawet Japończycy są biedniejsi niż wtedy. Stagnacja umożliwiła Korei szybkie dogonienie Azjatyckiego Tygrysa.

Inne dane gospodarcze dla Korei i Japonii

Obie gospodarki zarówno Korea jak i Japonii są oparte na eksporcie oraz często złożonych produktach o większej wartości dodanej tj. elektronika i automotiv. Jak możemy zauważyć poniżej, Japonia jest jednym z największych eksporterów na świecie zajmując 6/7 miejsce na świecie.

Z kolei Korea Południowa 11. miejsce w kontekście sprzedaży towarów. Wynika to też z ogólnej wielkości gospodarek i przemysłu w obu państwach. Jest to powiązane z liczebnością populacji. Przypomnijmy, że w Japonii mieszka 124,5 mln ludzi a w Korei 51,7 mln ludzi. Eksport na jednego mieszkańca lepiej wypada w przypadku Korei.

Zobacz także: Sztuczna inteligencja wchodzi do systemów zarządzania magazynem

Najwięksi eksporterzy na świecie w 2023 r

W kontekście populacji warto wspomnieć o najpoważniejszym problemie, który dotyka oba wspomniane azjatyckie państwa. Przede wszystkim bardzo niską dzietność oraz starzejącą się populacje. Japonia szczyt swojej populacji osiągnęła w 2010 roku na poziomie 208,1 mln. Od tamtej pory systematycznie ubywa im ludności. W przypadku Korei populacja w ciągu kilku ostatnich lat przestała rosnąć i utrzymuje się na względnie podobnym poziomie. Jednak dzietność na państwie półwyspu jest katastrofalnie niska i wyniosła w 2024 roku zaledwie 0,6.

Jest to najniższy wynik na świecie. Sama Japonia także nie radzi sobie szczególnie lepiej, ponieważ wynik u niej oscyluje w okolicach 1,25. Jest to wynik bardzo niski, jednak wciąż dwukrotnie wyższy niż w przypadku Korei Południowej. Oznacza to, że przy ograniczonej migracji Korea bardzo szybko dogoni Japonię w problemie, jaki ciąży na gospodarce tego państwa. Chodzi o wcześniej spadającą populację oraz starzejące się społeczeństwo.

Rozkład populacji w Korei Południowej oraz Japonii

Jak możemy zauważyć poniżej piramidy wieku w Japonii oraz Korei zdecydowanie różnią się od siebie. Japonia posiada zauważalnie większy odsetek osób w najstarszych grupach wiekowych. Możemy przyjąć, że wiek poprodukcyjny zaczyna się we wspomnianych państwach po 65 rokiem życia. Obecnie Korea po względem odsetka osób w wieku produkcyjnym dominuje stanowczo nad Japonią.

Warto jednak przyjrzeć się rozkładowi na piramidzie. Według niej zmiana pokoleniowa będzie większym szokiem w przypadku Korei niż Japonii. Wynika to ze znacznie niższej dzietności. Za pewien czas Korea może mieć poważny problem z zapewnieniem odpowiedniej liczby pracowników w swojej gospodarce.

Zobacz także: Korea Południowa, czyli jak najwyższą dzietność świata zamienić na najmniejszą [RAPORT OG]

Piramidy populacji w Japonii oraz Korei Południowej

Dodatkowo wraz z przechodzeniem licznych roczników na emeryturę obciążenie systemu emerytalnego będzie się zwiększało, a stosunek osób w wieku poprodukcyjnym do osób w wieku produkcyjnym będzie się zwiększał. Wraz ze wzrostem liczby osób na emeryturze będą zmieniały się także nawyki gospodarcze. Osoby w wieku poprodukcyjnym mają większą tendencję do zmniejszania konsumpcji, z czym obecnie boryka się Japonia.

Podsumowując. Korea zdołała wyprzedzić Japonię praktycznie pod względem wszystkich najważniejszych wskaźników zamożności, jednak ze względu na fatalne wskaźniki dzietności szybko może dogonić Japonię w jej trudnej gospodarczej sytuacji. Znaczący spadek konsumpcji na skutek zmiany struktury wieku w społeczeństwie może doprowadzić do stagnacji gospodarczej.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker