Hiszpania liderem wzrostu na Zachodzie. Znamy przyczyny i dostrzegamy problemy
Hiszpania poradziła sobie bardzo dobrze w 2024 roku. Wzrost opierał się głównie na turystyce. Mimo tego państwo wciąż ma kilka problemów

Hiszpania w ostatnim roku poradziła sobie szczególnie dobrze pod względem wzrostu gospodarczego w porównaniu do państw zachodnich. Jednak wciąż pozostaje kilka niepokojących elementów.
- PKB Hiszpanii w 2024 roku urosła o 3,2%.
- Odbicie polegało głównie na wzroście liczby turystów.
- około 13,5% PKB Hiszpanii wypracowuje sektor turystyki.
Hiszpania rozwija się najdynamiczniej w Europie Zachodniej
Hiszpania jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się państw Europy Zachodniej. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie jak to jest możliwe. Głównym powodem znaczącej poprawy sytuacji w Hiszpanii jest turystyka. W 2024 roku wspomniane państwo odwiedziła rekordowa liczba 94 milionów turystów. Więcej było jedynie we Francji, która gościła i siebie 100 milionów turystów. Dodatkowo turystyka w Hiszpanii odpowiada za znacznie większy udział w PKB niż we Francji. W 2022 roku było to kolejno 13,6% oraz 8,2%. Więcej na ten temat w tekście: Turystyka w UE. Chorwacja na szczycie, a Polska na dnie [RANKING].
Zobacz także: Japonia pobita na głowę. Korea azjatycką oazą dobrobytu
Ekspansja branży turystycznej po pandemii COVID-19 to jeden z głównych powodów, dla których czwarta co do wielkości gospodarka strefy euro z łatwością prześcignęła takie kraje jak Niemcy, Francja, Włochy i Wielka Brytania, odnotowując wzrost PKB o 3,2% w ubiegłym roku. Dla porównania gospodarka Niemiec skurczyła się o 0,2%, podczas gdy Francja wzrosła o 1,1%, Włochy o 0,5%, a Wielka Brytania o 0,9%. Minister ds. biznesu w rządzie twierdzi, że: Hiszpański model odnosi sukces, ponieważ jest zrównoważonym modelem, a to gwarantuje trwałość wzrostu. Wiele osób tę samą uwagę kieruje w stronę polskiej gospodarki.
Hiszpania korzysta z KPO i środków rządowych
Dodatkowo Hiszpania żywo wykorzystuje swoje KPO. Do 2026 roku Madryt ma otrzymać jeszcze do 163 mld euro. Oznacza to, że Hiszpania oraz Włochy są największymi odbiorcami europejskiego programu odbudowy. Hiszpania inwestuje pieniądze w krajowy system kolejowy, strefy niskiej emisji w miastach, a także w przemysł pojazdów elektrycznych i dotacje dla małych przedsiębiorstw. Hiszpańscy ekonomiści twierdzą, że wydatki publiczne są wysokie i odpowiadają za około połowę hiszpańskiego wzrostu gospodarczego od czasu pandemii.
Zobacz także: Amazon dostarczył miliard produktów w jeden dzień! I do tego stawia Paczkom… automaty paczkowe!
Jednak Hiszpania wciąż posiada szereg problemów, z którymi musi się zmagać. W tej chwili bardzo cierpi z powodu takich czynników, jak wysoki koszt energii, konkurencja ze strony Chin i innych krajów azjatyckich, koszty przejścia na bardziej zrównoważony model ochrony środowiska i protekcjonizm handlowy. Dodatkowo innym poważnym wyzwaniem gospodarczym jest kryzys kosztów utrzymania wywołany przez wąskie gardła w łańcuchu dostaw i rosyjską inwazję na Ukrainę w 2022 roku. Więcej na temat sytuacji Polski w naszym raporcie: Kryzys inflacyjny w Polsce – przyczyny, przebieg i skutki [RAPORT OG].
Jak podaje BBC, władze Madrytu uważają, że dotacje wprowadzone w celu obniżenia kosztów zużycia paliwa i zachęcenia do korzystania z transportu publicznego odegrały kluczową rolę w złagodzeniu skutków wzrostu cen energii i kilkukrotnego zwiększenia płacy minimalnej. W szczytowym momencie europejskiego kryzysu energetycznego Hiszpania i Portugalia wynegocjowały z Brukselą tzw. „wyjątek iberyjski”, pozwalający im na ustalenie pułapu ceny gazu wykorzystywanego do wytwarzania energii elektrycznej w celu zmniejszenia rachunków konsumentów. Miało się to przyczynić także do odporności w czasie wojny na Ukrainie.
Hiszpania wciąż posiada kilka poważnych problemów
Wskazuje się, że inwestycje w OZE także mogły się przyczynić do poprawy sytuacji gospodarczej państwa. Hiszpania ma drugą co do wielkości infrastrukturę energii odnawialnej w UE. Ma to dobrze współgrać z samochodami elektrycznymi. Pozostaje jednak jeden szczególnie kluczowy czynnik strukturalny, a mianowicie chronicznie wysoka stopa bezrobocia, najwyższa w UE i prawie dwukrotnie wyższa od średniej. Trzeba jednak zaznaczyć, że sytuacja poprawiła się w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Wtedy stopa bezrobocia spadła do najniższego poziomu od 2008 roku na poziomie 10,6%. Rośnie także wskaźnik zatrudnienia.
Zobacz także: Strefa euro w stagnacji, a Francja i Niemcy pod kreską
Jedną z obaw dotyczącą przyszłego wzrostu Hiszpanii jest uzależnienie od turystyki oraz rosnąca niechęć miejscowej ludności do tej branży. Innym aspektem jest zadłużenie Hiszpanii, które może prowadzić do niestabilności makroekonomicznych. Dochodzi do tego coraz bardziej widoczny kryzys mieszkaniowy. Według przewidywań Komisji Europejskiej w 2025 roku Hiszpania wciąż będzie rozwijała się dynamicznie w porównaniu do innych dużych gospodarek, jednak daleko będzie jej do lidera w samej Unii Europejskiej. Więcej na ten temat w tekście: Polska europejskim orłem gospodarczym. W 2025 roku będziemy liderem wzrostu!