EnergetykaEuropaGospodarkaPolska

Rynek cPPA w Polsce rośnie. Firmy częściej sięgają po zieloną energię!

Wielkie korporacje jak Amazon, Google i Microsoft odpowiadają za jedną czwartą rynku cPPA w Europie

Rynek cPPA w Polsce rośnie systematycznie. Jak podaje w swoich badaniach Polski Instytut Ekonomiczny. Wiele firm od stycznia 2023 r. do maja 2024 roku zdecydowało się zakontraktowanie dostaw zielonej energii.

  • W Polsce do maja 2024 r. zakontraktowano 1,9 GW mocy OZE w ramach kontraktów cPPA, co stanowi 4% udziału w europejskim rynku.
  • Korporacje, takie jak Amazon, Google i Microsoft. Te trzy firmy odpowiadają za jedną czwartą europejskiego rynku cPPA (12,3 GW z 48,4 GW).
  • W okresie od stycznia 2023 r. do maja 2024 r. wolumen energii zakontraktowanej w tej formule stanowił aż 42% dotychczasowej sumy zakontraktowanej energii w Polsce.

Rosnąca popularność kontraktów cPPA w Polsce

Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego podaje, że Polskie firmy coraz częściej sięgają po zieloną energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii (OZE) poprzez długoterminowe kontrakty cPPA (Corporate Power Purchase Agreement). W okresie od stycznia 2023 r. do maja 2024 r. wolumen energii zakontraktowanej w tej formule stanowił aż 42% dotychczasowej sumy zakontraktowanej energii w Polsce.

Zobacz także: Zielona transformacja sprawi, że zarobki górników trwale się załamią [BADANIE]

Kontrakty cPPA to długoterminowe umowy zawierane między wytwórcą energii z OZE a odbiorcą. Dzięki nim firmy mogą „zazielenić” swoją działalność i zapewnić sobie stabilne dostawy energii elektrycznej w konkurencyjnych cenach, a wytwórcy mają zagwarantowany przychód, co pomaga spłacić wysokie koszty inwestycji w instalacje OZE.

Liderzy europejskiego rynku cPPA

Na europejskim rynku kontraktów cPPA dominują Hiszpania, Niemcy i Szwecja, które odpowiadają łącznie za 46% (22,5 GW) zakontraktowanej w Europie mocy OZE (48,4 GW). Co istotne, niemal połowa tej mocy (46%) została zakontraktowana w ostatnich dwóch latach. W 2024 r. największy udział w zakontraktowanej mocy miały wielkoskalowe instalacje słoneczne, co odzwierciedla zmiany w miksie źródeł OZE na przestrzeni ostatnich lat. Do 2021 r. prym wiodły lądowe farmy wiatrowe, jednak w ciągu ostatnich trzech lat dominują instalacje fotowoltaiczne.

Sektor ICT i globalne korporacje jako główni odbiorcy

Największe zainteresowanie kontraktami cPPA w Europie obserwuje się wśród firm z sektorów ICT (teleinformatyka), przemysłu ciężkiego i telekomunikacji. Największymi odbiorcami energii z tych kontraktów są globalne korporacje, takie jak Amazon, Google i Microsoft. Te trzy firmy odpowiadają za jedną czwartą europejskiego rynku cPPA (12,3 GW z 48,4 GW).

Zobacz także: Udział naukowców i inżynierów w Polsce niższy od reszty UE

Znaczące wolumeny energii zakontraktowują również firmy z przemysłu aluminiowego, takie jak Alcoa i Norsk Hydro. Motywacje firm do zawierania kontraktów cPPA są różne. Od realizacji celów neutralności klimatycznej i wymagań ESG, po wzrost konkurencyjności w obliczu presji dekarbonizacyjnej ze strony UE oraz rywalizacji z firmami z USA i Chin.

Polska na rynku cPPA

W Polsce do maja 2024 r. zakontraktowano 1,9 GW mocy OZE w ramach kontraktów cPPA, co stanowi 4% udziału w europejskim rynku. Wśród tych mocy jednego gigawata pochodzi z instalacji fotowoltaicznych, 0,6 GW z instalacji wiatrowych, a reszta z instalacji hybrydowych. Umowy cPPA w Polsce są zwykle podpisywane na okres 10-15 lat, a większość z nich to kontrakty wirtualne, które nie wymagają fizycznego połączenia źródła OZE z odbiorcą energii. Głównymi odbiorcami tych kontraktów są firmy z sektorów produkcyjno-przemysłowego, motoryzacyjnego oraz sieci dyskontowych.

Bariery rozwoju rynku cPPA w Polsce

Rynek kontraktów cPPA w Polsce, mimo swojego dynamicznego rozwoju, napotyka na wiele istotnych barier. Jednym z głównych problemów jest niska transparentność, ponieważ dane dotyczące zawieranych umów nie są powszechnie dostępne. Dodatkowo skomplikowanie kontraktów wirtualnych powoduje trudności związane z ich rachunkowością oraz zarządzaniem.

Zobacz także: Cła Trumpa mogą zaszkodzić… samym Amerykanom. Branżowcy pukają się w czoło

Rosnące nasycenie rynku również stanowi wyzwanie – dynamiczny wzrost liczby zawieranych umów prowadzi do stopniowego wyczerpywania potencjału rozwoju tego sektora. Kolejną przeszkodą jest niska świadomość korzyści płynących z kontraktów cPPA, zwłaszcza wśród małych i średnich przedsiębiorstw, które często nie zdają sobie sprawy z ich zalet. Rozwój rynku hamują także niedostateczne instrumenty finansowe i prawne, w tym przepisy dotyczące linii bezpośrednich, farm wiatrowych oraz brak odpowiednich narzędzi finansowych, które mogłyby wspierać rozwój tego sektora.

Rynek cPPA w Polsce i jego perspektywy

Aby w pełni odblokować potencjał rynku cPPA w Polsce, konieczne są kompleksowe działania. Kluczowe jest rozwijanie krajowych mocy OZE oraz tworzenie warunków, które pozwolą na większe zaangażowanie firm z sektora MŚP i samorządów w kontrakty cPPA. Działania te powinny obejmować poprawę transparentności rynku, uproszczenie procedur zawierania kontraktów, rozwój instrumentów finansowych redukujących ryzyko dla inwestorów oraz ułatwienia prawne wspierające rozwój linii bezpośrednich i nowych instalacji OZE. Dzięki tym zmianom Polska może stać się jeszcze bardziej atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów i odegrać większą rolę w europejskim systemie transformacji energetycznej.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Aleksander Piwowarski

Redaktor w redakcji Obserwator Gospodarczy. Student prawa i administracji oraz doradztwa politycznego i publicznego. Interesuję się ekonomią, polityką oraz marketingiem.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker