GospodarkaNewsPolska

Inflacja w styczniu 2025 nie napawa optymizmem. Jaki początek, taki cały rok?

Inflacja w styczniu wyniosła 5,3%, jak poinformował GUS.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w styczniu 2025 wyniosła 5,3%. Noworoczny odczyt wskaźnika potwierdza panujące wśród ekspertów przekonanie o spodziewanym w tym roku dalszym wzroście. Taka sytuacja utrzyma się jeszcze przynajmniej przez kilka miesięcy. Na większe spadki musimy zapewne poczekać do 2026 roku. 

Inflacja w styczniu 2025 wzrosła

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny, inflacja w styczniu 2025 roku wyniosła 5,3%. W ujęciu miesiąc do miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1%. Dla przypomnienia, inflacja w grudniu osiągnęła 4,8% rok do roku. 

Ceny nośników energii w styczniu były droższe o 13,2% względem poprzedniego roku, a o 1,4% względem grudnia. Z kolei żywność i napoje bezalkoholowe w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku podrożały o 5,5%, a w porównaniu z grudniem 2024 o 1,6%. Od listopada w dalszym ciągu obserwujemy również wzrost cen paliw, które nieznacznie podrożały o 0,1% rok do roku, a o 1,8% w stosunku do grudnia.

Inflacja w styczniu 2025 nie napawa optymizmem. Jaki początek, taki cały rok?
Źródło: GUS.

Obecny wzrost wpisuje się w panujący od lipca 2024 roku trend. Po okresie nieznacznego wzrostu w lipcu doszło bowiem do gwałtownego skoku i inflacja osiągnęła 4,2% w ujęciu rocznym. Doszło do tego w wyniku zniesienia dopłat do cen energii. Zniesienie tarcz doprowadziło z kolei do gwałtownego wzrostu inflacji i wyjścia z celu inflacyjnego. Od tego czasu inflacja wciąż rośnie.

Prognozy inflacyjne w Polsce

Prof. Leon Podkaminer w wywiadzie dla Obserwatora Gospodarczego przewidywał, że na początku 2025 roku inflacja może wynieść 5,5%. Najnowsze dane GUS zdają się potwierdzać tę perspektywę. Wydaje się, że w najbliższych miesiącach inflacja osiągnie ten poziom. 

Inflacja w styczniu 2025 nie napawa optymizmem. Jaki początek, taki cały rok?
Źródło: GUS.

Taka sytuacja jest skutkiem wzrostu cen energii, które z kolei przekładają się na produkcję wszelakich dóbr, wchodzących w skład koszyka inflacyjnego. Proces ten zachodzi z pewnym opóźnieniem, stąd też będziemy obserwować dalszy wzrost cen. Dodatkowo w Polsce trwa właśnie sezon grzewczy, który prawdopodobnie doprowadzi do kontynuacji trendów wzrostowych. Inną przyczyną dalszych wzrostów może być też, choć w mniejszym stopniu, wzrost cen usług i rocznej dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych.

Eksperci przewidują, że w 2025 roku inflacja wciąż utrzyma się powyżej celu inflacyjnego. Roczna inflacja wróci do celu dopiero w 2026 roku, kiedy skutki szoków energetycznych wygasną. Według NBP roczna inflacja wyniesie wtedy 2,7%.

Zobacz także: Polska kolej przewiozła w 2024 r. 407,5 mln osób. Najwięcej od 1997

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Martyna Paja

Redaktorka Obserwatora Gospodarczego. Wschodoznawczyni z pasją do edukacji i zrównoważonego rozwoju. Interesuję się kulturą Azji Południowo-Wschodniej.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker