AmerykiGospodarka

Najbogatsze państwa Ameryki Południowej i Środkowej. Tylko jeden kraj jest bogatszy od Polski!

Jakie są najbogatsze państwa Ameryki Południowej i Środkowej? Mieszkańcy, którego z krajów szeroko rozumianej Ameryki Łacińskiej mogą się pochwalić najwyższymi dochodami? Obywatele, którego państwa średnio posiadają największy majątek? Na te oraz wiele innych pytań odpowiemy w niniejszym artykule.

Gujana ma PKB per capita wyższy niż Polska!

Jakie są najbogatsze państwa Ameryki Południowej i Środkowej? Zależy to, w jaki konkretnie sposób definiujemy bogactwo! Jeżeli patrzymy od strony dochodowej, na pierwszą pozycję w całym regionie, oczywiście pomijając małe raje podatkowe pokroju Kajmanów, wysuwa się Gujana. Według Banku Światowego, PKB per capita (PKB to nic innego jak suma dochodów w danym kraju) wyrażony w parytecie siły nabywczej tego kraju w 2023 roku osiągnął 49,3 tys. dolarów międzynarodowych (specjalna jednostka utworzona do porównań międzynarodowych). 

Najbogatsze państwa Ameryki Południowej i Środkowej według kryterium dochodowego (PKB per capita wyrażone w parytecie siły nabywczej) 

  1. Gujana – 49,3 tys. dolarów międzynarodowych
  2. Panama – 35,8 tys. dolarów międzynarodowych 
  3. Urugwaj – 31 tys. dolarów międzynarodowych
  4. Chile –  29,5 tys. dolarów międzynarodowych 
  5. Argentyna-  27,1 tys. dolarów międzynarodowych
  6. Kostaryka – 26,3 tys. dolarów międzynarodowych
  7. Dominikana – 23 tys. dolarów międzynarodowych
  8. Meksyk – 22 tys. dolarów międzynarodowych

Zobacz także: Najbogatsi Polacy vs najbogatsi Czesi. Polscy miliarderzy to „biedaki”

Jest to jedyne państwo z Ameryki Południowej i Środkowej, które w 2023 roku było bardziej zamożne od Polski! Dla naszego kraju analogiczny wskaźnik we wspomnianym okresie osiągnął 44,3 tys. dolarów międzynarodowych. Co więcej, Gujana rozwija się w bardzo szybkim tempie. Według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego (szerzej opisaliśmy je tutaj: Najszybciej rozwijające się kraje pod względem PKB: Królują państwa z Azji i Afryki!), w 2024 roku PKB per capita Gujany wzrósł o 43,81 proc.! Niestety z relatywnie wysokiego rozwoju ekonomicznego wspomnianego kraju płynie następująca, dość mało użyteczna lekcja — warto posiadać ogromne złoża ropy naftowej!  W Gujanie w ostatnich latach odkryto ogromne zasoby czarnego złota, dzięki czemu PKB per capita kraju od 2019 roku uległ potrojeniu, o czym szerzej pisaliśmy między w zalinkowanym w tym akapicie artykule. 

Gospodarka Panamy nie istnieje bez Kanału Panamskiego

Jakie są najbogatsze państwa Ameryki Południowej i Środkowej na płaszczyźnie majątkowej? Otóż największym majątkiem osobistym (należącym wyłącznie do jednostek fizycznych, a nie firm ani państwa) netto (po odjęciu zadłużenia) w przeliczeniu na jednego mieszkańca może się pochwalić Panama. Zgodnie z danymi pochodzącymi z World Inequality Database w 2023 roku średnio mieszkaniec tego kraj miał aktywa netto warte 82 tys. dolarów. Oznacza to, że kraj ten pod analizowanym względem wypadł lepiej niż Polska! Otóż w 2023 roku Polacy średnio posiadali majątek netto warty 76 tys. dolarów. Z drugiej strony, co warto mocno uwypuklić, dane dotyczące majątku są znacznie, ale to znacznie gorszej jakości niż te dotyczące PKB. Z tego powodu należy je traktować z odpowiednią rezerwą. 

Najbogatsze państwa Ameryki Południowej i Środkowej według kryterium majątkowego (Majątek osobisty netto per capita wyrażony w dolarach) 

  1. Panama – 81,7 tys. dolarów 
  2. Kostaryka – 78,4 tys. dolarów 
  3. Urugwaj – 77,4 tys. dolarów 
  4. Chile – 76,4 tys. dolarów 
  5. Gujana – 61,6 tys. dolarów
  6. Argentyna 58,4 tys. dolarów
  7. Dominikana 57,3 tys. dolarów
  8. Meksyk 51,9 tys. dolarów

Co interesujące, Panama również wiele zawdzięcza czynnikom niezależnym od niej, a mówiąc konkretnie kanałowi międzyoceanicznemu. Przy czym pośrednie korzyści z niego płynące są znacznie większe od tych bezpośrednich. Jak donosi MFW, przykładowo w 2019 roku dochody wygenerowane przez Kanał Panamski stanowiły „zaledwie” ok. 2,3 proc. PKB kraju. Jednakże jego w istnienie w dużej mierze odpowiada za rozwój i funkcjonowanie tamtejszego sektora TSL (transport, spedycja, logistyka), którego udział w PKB państwa w latach 2010-2021 wynosił średnio 12,5 proc.  Do tego, jak informuje MFW:

Kanał dostarcza wodę pitną do miast Panama i Colon, promuje działalność turystyczną i przyczynia się do rozwoju krajowego sektora morskiego, szkoleń zawodowych i ochrony środowiska. 

Zobacz także: Trump oszalał? Grozi, że przejmie Kanał Panamski!

Znaczenie kanału i rozwoju powiązanych z nim sektorów dla gospodarki pokazał również bardzo dobrze 2020 rok. Wówczas w wyniku wybuchu globalnej pandemii doszło do gwałtownego ograniczenia handlu międzynarodowego. Wówczas PKB Panamy spadł o niemal 18 proc., gdzie u sąsiadujących krajów, Kostaryki oraz Kolumbii, zmniejszył się on o kolejno 4,3 oraz 7,2 proc. Z drugiej strony pisanie, jakoby Panama swoje bogactwo zawdzięczyła kanałowi w takim stopniu jak Gujana ropie naftowej, byłoby niesprawiedliwe. Kraj ten może się również pochwalić dobrymi instytucjami, stabilnym system prawnym oraz niskim poziomem opodatkowania połączonym z dolaryzacją. Te czynniki sprawiają, że kraj ten cieszy się renomą wśród amerykańskich firm, szczególnie tych zajmujących się finansami, które prowadzą tam swoją działalność. 

Czy najbogatsze kraje to te o największym dobrobycie?

Na samym końcu w ramach ciekawostki chciałbym poruszyć kwestię jednego państwa, który może nie jest najbogatsze, ale jest za to jest najszczęśliwsze! Mowa mianowicie o Kostaryce, która widnieje w obu zamieszonych powyżej rankingach. W 2024 roku kraj ten uplasował się na 12. pozycji na świecie pod względem zadowolenia z życia swoich obywateli. Dla porównania Polska w tym zestawieniu zajęła pozycję 35., mimo tego, że pod względem dochodowym jesteśmy od Kostaryki znacznie, ale to znacznie bogatsi (PKB per capita naszego kraju jest większe aż o 70 proc.). Ponadto następne państwo z Ameryki Łacińskiej w tym zestawieniu pojawiło się dopiero na 26. pozycji i jest nim Urugwaj. Przykład wspomnianego kraju jest interesujący, gdyż pokazuje, że najbogatsze państwa nie muszą i w tym przypadku nie są państwami charakteryzującymi się najwyższym dobrostanem ich mieszkańców.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker