fbpx

Decyzja Chin o utworzeniu nowej giełdy w Pekinie ma znaczenie strategiczne. Odtąd centrum polityczne Azji będzie miało większy wpływ na świat finansów w ujęciu globalnym. 

Dlaczego Pekin?

W czwartek prezydent ChRL ogłosił, że nowa giełda w Pekinie, która wkrótce ma zostać otwarta, posłuży głównie małym i średnim przedsiębiorstwom. Nie ulega wątpliwości, że to kolejny element planu „powszechnego dobrobytu". Jak wspomniał prezydent Xi, decyzja o wsparciu mniejszych organizacji wynika z faktu, że prywatne firmy zapewniają ponad 80% miejsc pracy w całym kraju, jednak trudniej im pozyskać finansowanie z banków, które są w większości państwowe, co generuje asymetrię na rynku. Nie podano jednak dokładnej daty, kiedy można spodziewać się otwarcia nowej instytucji. 

Zwiększona kontrola czy wsparcie przedsiębiorczości?

Podczas wojny handlowej pomiędzy Chinami a USA, w Szanghaju otwarto Star Market, którego celem było wspieranie firm technologicznych, aby zyskać przewagę nad Zachodem. Kilka lat wcześniej, w 2013 roku, ustanowiono w Pekinie National Equities Exchange And Quotations (NEEQ) zwany również „Nową Trzecią Radą”, który stanowił system pozagiełdowy do obrotu akcjami spółek nienotowanych na giełdzie w Szanghaju lub Shenzhen. NEEQ miał w ostatnich latach problem z płynnością, wówczas prezydent Xi zobligował się do przeprowadzenia reform. Wiadomo już, że wybrane spółki z NEEQ będą zakwalifikowane do notowania w Pekinie. 

Jak donosi CNBC, Giełda Papierów Wartościowych w Szanghaju skupia spółki o dużej kapitalizacji, przede wszystkim banki, przedsiębiorstwa państwowe oraz firmy energetyczne. Dotychczas Giełda Papierów Wartościowych w Shenzhen odpowiadała za mniejsze i średnie firmy. Poza kontynentem znajdują się również giełdy w Hongkongu oraz Tajpej, jednak podlegają innym regulacjom od kontynentalnych instytucji finansowych, gdyż są bardziej autonomiczne. Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Najczęściej Czytane