fbpx

Pomimo spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią, nie wszystkie branże ucierpiały. Niektóre firmy zaczęły się dynamicznie rozwijać, oferując swoim pracownikom wyższe wynagrodzenia. 

  • Stopa bezrobocia w Polsce jest jedną z najniższych w UE
  • Na podwyżki mogą liczyć przede wszystkim pracownicy firm budowlanych oraz transportowo-spedycyjno-logistycznych
  • Najmniejszy odsetek firm planujących podnoszenie zarobków reprezentuje branża usługowa

Wzrost płac coraz bardziej realny 

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, badanie przeprowadzone na początku września wykazało, że 13% firm planuje podwyżki, 3% obniżki, natomiast 84% - utrzymanie pensji na tym samym poziomie. Należy podkreślić, że w sierpniu plany dotyczące wzrostu płac miała co dziesiąta firma, w maju natomiast 6% wszystkich badanych przedsiębiorstw. 

Podwyżki - gdzie można liczyć na najwięcej?

Wzrost płac był zazwyczaj deklarowany przez firmy budowlane (19%). Znaczny wzrost deklaracji dotyczących podwyżek można zauważyć wśród firm logistycznych (+10 pkt. proc.) i produkcyjnych (+5 pkt. proc.). Najbardziej sceptycznie do podwyżek podchodzą firmy usługowe, tylko 7% uwzględnia wyższe wynagrodzenia. Nie wszystkie firmy zmagające się ze zbyt małymi mocami produkcyjnymi zakładają podwyżki. Branża usługowa, pomimo wzrostu popytu na produkty i usługi, planuje utrzymać wynagrodzenia na tym samym poziomie. Tak więc wyższych pensji można spodziewać się przede wszystkim w branży budowlanej oraz firmach transportowo-spedycyjno-logistycznych. 

Zrzut ekranu 2021-09-24 o 08.48.00.png

Zbyt małe moce produkcyjne sprawiają, że firmy coraz częściej decydują się na podwyżki, aby utrzymać konkurencyjność na rynku. Zachęty finansowe pozwalają zwiększyć liczbę pracowników, co bezpośrednio przekłada się na lepszą realizację zamówień. W Polsce aktualnie można zaobserwować jedną z najniższych stóp bezrobocia w Unii Europejskiej. W perspektywie długoterminowej wzrost płac w najbardziej produktywnych firmach wymusi na innych przedsiębiorstwach plany podniesienia wynagrodzeń. 

 

Zobacz także:Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Najczęściej Czytane