fbpx

Jak wynika z informacji opublikowanych na stronie banku centralnego, stopy procentowe ulegną zmianom. Zostały podniesione aż o 40 punktów bazowych. Jest to odpowiedź na rosnącą inflację.

Stopa referencyjna wzrośnie z 0,1% do 0,5%. Stopa lombardowa z 0,5% do 1%. Depozytowa pozostanie bez zmian. Z kolei stopa redyskonta i dyskontowa wzrosną z 0,11% i 0,12% odpowiednio do 0,51% oraz 0,52%.

Co zmieni podwyżka stóp procentowych? Na pewno podwyższy raty kredytów. Trudno jednak mówić, by w istotnym stopniu wpłynęła na inflację, która w dużej mierze wynika z czynników zewnętrznych, takich jak rosnące ceny frachtu oraz surowców. Niemniej jednak podwyżka ma stricte charakter psychologiczny, który pokaże światu, że bank centralny jednak coś robi w kontekście walki z inflacją.

Obecna podwyżka ma nieco ostudzić oczekiwania inflacyjne społeczeństwa i przedsiębiorców, co może w jakimś stopniu wpłynąć na wzrost cen. Naszym zdaniem, nie będzie to jednak wpływ bardzo istotny. Należy jednak zauważyć, że podwyżka jest niespodziewana. Ekonomiści, mając na wadze wypowiedzi przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej, że nie ma co liczyć na podwyżkę stóp procentowych. Jak się okazało, podwyżka się pojawiła i jest dość wyraźna.

Decyzja jest pewną przeciwwagą do wczorajszej wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, który stwierdził, że jeśli doczeka drugiej kadencji, to chciałby wprowadzić banknot o nominale 1000 zł. Mając na uwadze fakt, że inflacja dobija do 6%, wypowiedź ta była dość niefortunna.Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Najczęściej Czytane