fbpx

Proces szczepienia w naszym kraju przebiega poprawnie. Przestoje i opóźnienia są głównie winą producentów. Obecnie znajdujemy się w ścisłej czołówce zarówno pod względem liczby szczepień (wyrażonej w % populacji) jak i dziennym tempie szczepienia.

Według danych z "Our world in data"  Polska zajmuje na dzień 19 lutego (ostatnie dane dla naszego państwa) 3. pozycję w Unii Europejskiej pod względem zaszczepionej części populacji z wynikiem 7,03%. Wyższy współczynnik zanotowano jedynie na Malcie i w Danii.

 

 

Obecne dziennie tempo wyszczepienia (na dzień 19 lutego) to 0,22% populacji dziennie (uwaga: to suma szczepień, a nie zaszczepionych!), co daje nam 3 lokatę w UE. Warto zaznaczyć, że mamy tutaj trend wzrostowy. Jeżeli się on utrzyma, to może do końca roku uda nam się osiągnąć odporność stadną. Do jej osiągnięcia potrzebne jest wyszczepienie ok. 60% populacji. Do głównego ograniczenia należy przede wszystkim liczba dostarczonych przez producenta szczepionek. Jeżeli spojrzeć na procent osób z pełnym zaszczepieniem (czyli obie dawki), to Polska plasuje się nieco dalej, ale nadal wysoko - na 6. pozycji w UE.

 

 

Światowym liderem pod względem szczepień jest obecnie Izrael, gdzie stopień pełnego (wszystkie dawki) wyszczepienia to 33,3% populacji, co oznacza, że co trzeci mieszkaniec tego kraju jest już zaszczepiony wszystkimi przewidzianymi dawkami. Jeżeli chodzi o Polskę, to możemy liczyć, że następnych tygodniach liczba zaszczepionych osób będzie stale rosnąć.

 


źródło: TT A. Niedzielskiego

Według najnowszych danych MZ (dziś z godziny 11) wykonano w Polsce już 2 715 159 szczepień (zaszczepionych jedną dawką jest 855 229 osób, a dwiema dawkami 929 965).

Radosław Ditrich


Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Najczęściej Czytane