fbpx

Stało się - stopa bezrobocia BAEL w Polsce osiągnęła w styczniu 3,1%, a Polska zanotowała wynik niższy od Czech. Tym samym nasz kraj zanotował najniższe bezrobocie w całej UE. To olbrzymi sukces, szczególnie biorąc pod uwagę, że gdy wstępowaliśmy do UE, to mieliśmy najwyższe w całej wspólnocie.

Według najnowszych danych Eurostatu odsezonowane bezrobocie BAEL w Polsce osiągnęło poziom 3,1%. Oznacza to spadek o 0,1 p.p względem grudnia zeszłego roku. Dzięki temu udało nam się przeskoczyć Czechy, które jeszcze miesiąc temu odnotowały bezrobocie na poziomie 3,1%, a w styczniu było to już 3,2% (czyli o 0,1 p.p. więcej niż u nas). To dla nas symboliczny sukces - gdy wstępowaliśmy do UE, mieliśmy najwyższą stopę bezrobocia, które dochodziło do 20%. Dziś, po 17 latach obecności we wspólnocie, uplasowaliśmy się idealnie po drugiej stronie rankingu.

Co najważniejsze stopa BAEL liczona przez Eurostat dużo lepiej oddaje prawdziwą sytuację niż bezrobocie rejestrowane przez GUS. GUS-owskie bierze pod uwagę dane z Urzędów Pracy. Zatem osoby, które pracują na czarno, a mają status bezrobotnego są liczone jako osoby bezrobotne. BAEL powstaje na podstawie ankiet w których respondenci odpowiadają na pytania zadawane przez statystyków. Pytają oni m.in. o to czy przepracowaliśmy w tym tygodniu chociaż 1 godzinę, czy aktywnie poszukujemy pracy itd. Stopę bezrobocia w krajach UE styczniu przedstawia poniższy wykres:

 Co ciekawe nie tylko bezrobocie, ale i zatrudnienie trzyma się u nas bardzo dobrze. Według danych  Międzynarodowej Organizacji Pracy, Polska znalazła się wśród państw, które straciły najmniej godzin pracy wskutek kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Nie utrzymujemy więc pustych etatów, a statystyka ma realne odzwierciedlenie w sytuacji na rynku pracy. Dlaczego tak się dzieje tłumaczyliśmy tutaj.

 

Wśród rozwiniętych gospodarek tylko jeden kraj na całym świecie może pochwalić się niższym bezrobociem i jest nim Japonia (2,9%).

Radosław Ditrich


Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Najczęściej Czytane