fbpx

Krajowy Plan Odbudowy w opinii Mateusza Morawieckiego ma być potężnym impulsem rozwojowym, który w późniejszym czasie połączony z Nowym Ładem ma zasypać różnice dzielącą Polskę od państw zachodnich.

Sam Krajowy Plan Odbudowy jest projektem, który Polska musi przedstawić do końca kwietnia. Na jego podstawie będzie mogła ubiegać się o fundusze z unijnego Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności. W dokumencie muszą znaleźć się odwołania do konkretnych problemów. Są one ujęte w pięciu filarach:

  1. Odbudowa i konkurencyjność gospodarki - 18,671 mld złotych
  2. Transformacja Cyfrowa - 13,706 mld złotych
  3. Dostępność i jakość ochrony zdrowia - 19,254 mld złotych
  4. Zielona i integralna mobilność - 27,439 mld złotych
  5. Zielona energia i zmniejszenie energochłonności - 28,673 mld złotych

Unia na te cele ma przeznaczyć łączną kwotę 58 mld euro. W tym mieści się 23,9 mld bezzwrotnych dotacji oraz 34,2 mld w formie pożyczek. Pieniądze mają być wypłacone do końca 2026 roku. Inne państwa Unii również zostały objęte Funduszem Odbudowy. Jest on częścią planu budżetowego Unii na lata 2021-2027.

W kwestii pożyczek swój głos zabrał kierownik zespołu makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym Jakub Sawulski. Zauważył on zmianę polityki Unii na podstawie KPO. Zamiast oszczędzać i niwelować dług publiczny, po kryzysie państwa mają zamiar inwestować, aby jak najszybciej powrócić do szybkiego tempa wzrostu gospodarczego, a następnie, w łatwiejszy sposób, spłacać zaciągnięty dług. Jednak aby najlepiej ten mechanizm zadziałał, musi być realizowany szybko i w odpowiednim momencie. Mianowicie w czasie wychodzenia z pandemii.

Premier naszego rządu zaznacza również, że KPO nie jest powiązany z Tarczami dla przedsiębiorców, na które rząd wydał już blisko 212 mld złotych, co sprawiło, że Polska osiągnęła najniższy wskaźnik bezrobocia w Unii oraz jeden z najmniejszych regresów gospodarczych.

Przejdźmy teraz do omówienia poszczególnych filarów Krajowego Planu Odbudowy

Odbudowa i konkurencyjność gospodarki

"Już w tej jednej części, pierwszej części, jaką jest Krajowy Plan Odbudowy, część dużego programu inwestycyjnego idącego w setki miliardów złotych, przeznaczymy w jak najkrótszym terminie czasu około 20 mld zł" - mówił Mateusz Morawiecki

Planowane są szerokie inwestycje, które mają pomóc przystosowywać się gospodarce w przyszłości. Po to, aby nowe zagrożenie gospodarcze i pandemiczne odbijały się na niej w mniejszy sposób niż dotychczas.

Projekty w ramach tego filaru mają prowadzić do wzrostu wydajności i produktywności gospodarki. Ma to się przełożyć na wyższe płace dla Polaków.

36 mld złotych ma zostać przeznaczone na inwestycje w obszarze badań, wdrażania innowacji, wykorzystywania zaawansowanych technologii, wzrostu konkurencyjności polskich przedsiębiorstw oraz transformację przemysłową i przedsiębiorczość. Inwestycja ma mieć obszar ogólnopolski, aby dotarła do jak największej liczby obywateli. O szczegółach tej konkretnej części pierwszego filaru napiszę w oddzielnym artykule, tak samo jak o nowych przewidywaniach prawnych i podatkowych dla rodzinnych przedsiębiorstw.

Transformacja cyfrowa

Polska w kolejnych latach ma jeszcze bardziej rozwijać cyfryzacje państwa, chociaż i tak jeżeli chodzi o dostępność internetu oraz jego cenę wypada całkiem dobrze na tle innych państw. Jednak z pomocą KPO może zrobić kolejny krok. Na ten cel mają być przeznaczone środki w wysokości prawie 14 miliardów złotych.

Mają być wykorzystane m.in. na budowę nowoczesnej sieci światłowodowej i 5G, rozwijaniu urzędów cyfrowych, które w ostatnim czasie stają się coraz popularniejsze i wygodniejsze. Dobrym przykładem jest rozliczanie podatku PIT, które obecnie nie wymaga naszej interwencji. Ogólnym planem jest eliminacja wykluczenia cyfrowego, podnoszenie kompetencji cyfrowych osób starszych, dygitalizacja państwa na wypadek przyszłych kryzysów i dla ułatwienia dostępu do usług i świadczeń publicznych oraz rozszerzenie klasyfikacji pracowników na automatyzującym się rynku.

Poza urzędami cyfryzacja ma również dotknąć szkoły i ich infrastrukturę. Także kadra nauczycielska może liczyć na szkolenia w tym zakresie tj. obsługa rzutnika. Wydział ds. Promocji Polityki Cyfrowej ocenił, że wyrównanie poziomu wyposażenia placówek oświatowych w nowoczesny sprzęt multimedialny jest warunkiem zapewnienia równych szans edukacyjnych.

"Coraz większa część obsługi biznesu, w tym pełna obsługa tarcz antykryzysowych - jest dostępna w internecie. Urzędowe sprawy jeszcze nigdy nie były tak proste. A to wszystko tylko zapowiedź cyfrowej ery, która dla Polski właśnie rozpoczyna się na dobre" - mówi premier.

Dostępność i jakość ochrony zdrowia

W tym obszarze przeznaczone na dofinansowanie, wsparcie i odbudowę postcovidową oraz przywracanie funkcjonalności sektora medycznego ma być blisko 20 mld złotych.

Oczywiście opieka zdrowia jest podpięta pod plan cyfryzacji jednak potrzebne, a wręcz niezbędne są również inne usprawnienia. Zwiększenie liczebności personelu medycznego, przez stworzenie odpowiedniego środowiska do ich kształcenia. Chodzi o modernizację bazy dydaktycznej oraz o system namawiający do podjęcia studiów medycznych. Mają w tym pomóc m.in. stypendia. Wzmocnienie zaplecza naukowego z kolei ma opierać się na wsparciu firm działających w zakresie Badań i Rozwoju oraz również sektora biomedycznego. Ostatnim punktem jest przeznaczenie środków na rozwój i badania nad lekami.

"to jest przyszłość medycyny - analizy, budowanie ścieżek pacjenta poprzez analizowanie zakresów informacyjnych, wykorzystywanie algorytmów sztucznej inteligencji po to, żeby przewidywać różne konsekwencje zdrowotne. To jest ten >>low-hanging fruit<<" - mówi Minister Zdrowia.

Zielona i integralna mobilność

Tutaj Polska stawia na przeobrażenia w dziedzinie niskoemisyjnego transportu publicznego, transportu między miastami czy już wcześniej zapowiedzianego przez rząd planu rozbudowy państwowych kolei. Transport i przemieszczanie w miastach i całym państwie ma być po pandemii nie tylko ekologiczne, ale i tanie i szeroko dostępne. Powstaje również reforma zagospodarowania przestrzennego, która ma odpowiadać potrzebom państwa nowoczesnego.

Zielona energia i zmniejszenie energochłonności

Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska twierdzi, że niezbędne są inwestycje nowe źródła energii dla Polskiej gospodarki.

 "Celujemy w budowę nowego zero emisyjnego systemu porównywalnej mocy, co dzisiejszy system konwencjonalny, który mamy, w perspektywie do 2040 r., czyli mniej więcej 40 gigawatów" - wyjaśnił.

Głównym filarem przekształceń ma być energia atomowa. Rząd jednak ma zamiar również inwestować w biogazownie i rozwój produkcji czystego wodoru. Szerokim zainteresowaniem cieszą się również farmy wiatraków na Bałtyku. Planowany ruch przyciągną blisko 100 polskich przedsiębiorstw zainteresowanych współpracą z rządem przy transformacji energetycznej.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy, a później Nowego Ładu mają również zachodzić dodatkowe zmiany w szerokim zakresie życia gospodarczego i społecznego. Na pieniądze, pomoc i reformy może liczyć turystyka, rodzina oraz rodzinne przedsiębiorstwa. O wszystkim napiszę dokładne i rzetelne artykuły w niedługim czasie.

Dawid Błaszkiewicz


Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Najczęściej Czytane