fbpx

Według najnowszych danych Eurostatu zatrudnienie wśród osób w wieku 25-64 lata, w Unii Europejskiej w 2020 roku spadło o 0,6 p.p. Wzrost zanotowały jedynie 4 państwa - wśród nich z najwyższym wynikiem w całej stawce znalazła się Polska.

Jak możemy dowiedzieć się z najnowszych danych Eurostatu, zatrudnienie (dla osób w wieku 20-64 lata) w czwartym kwartale zeszłego roku wyniosło 72,6%. To wynik o 0,6 p.p. gorszy od tego sprzed roku. Spadki zanotowały 23 z 27 państw. Najsilniejsze w Hiszpanii (-2,3 p.p.), na Litwie, w Estonii (-2 p.p.), Irlandii (-1,9 p.p.) oraz Szwecji, Austrii i na Cyprze (-1,2 p.p.). Po drugiej stronie stawki znalazła się Grecja (+0,1 p.p.), Malta (+0,5 p.p.), Luksemburg (+0,6 p.p.) i Polska (+0,9 p.p.). 

 

Tak dobre wyniki są jedynie przedłużeniem naszego wieloletniego trendu przebijania się do unijnej czołówki. Gdy wstępowaliśmy do Unii Europejskiej, mieliśmy najniższe zatrudnienie w całej stawce. Dzięki konsekwentnemu wzrostowi udało nam się w pierwszym kwartale zeszłego roku osiągnąć wynik lepszy od unijnej średniej. Dość łagodne przejście pandemicznego roku 2020 spowodowało, że tylko umocniliśmy swoją pozycję.

Gdyby spojrzeć na zatrudnienie w wieku 16-64 lata, to nasz wynik prezentuje się jeszcze lepiej, bo jedynie Polska i Luksemburg zaliczyły wzrost zatrudnienia. 

Choć dane wyglądają bardzo optymistycznie, to kryją w sobie ziarno goryczy. Ogólna stopa zatrudnienia nie wzbudza niepokoju, ale zatrudnienie wśród młodych już tak. Sama stopa zatrudnienia wśród młodych jest od lat polskim problemem (o czym pisaliśmy tutaj). Wyniosła ona w IV kwartale 2020 roku 26,8%, co oznacza nie tylko jeden z największych spadków w całej Unii Europejskiej (gorzej było tylko w Portugalii i Irlandii), ale i wynik o 4,3 p.p. gorszy od unijnej średniej. Europejski lider zatrudnienia wśród młodych, którym jest Holandia, może poszczycić się wynikiem 62,5%. Trudno opisać tę różnicę inaczej niż „przepaść”. To nawet nie połowa. Pandemia jest ciężkim czasem dla młodych. Badania dowodzą, że osoby wchodzące na rynek pracy w czasie kryzysu, będą zarabiać mniej przez całe życie. Co ciekawe jest też jeden kraj, gdzie zatrudnienie wśród młodych wzrosło i jest to Rumunia.

 


Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Najczęściej Czytane