fbpx

Na skutek pandemii COVID-19 czołowe światowe gospodarki cofnęły się w rozwoju o kilka lat. Najsilniej oberwały kraje, w których turystyka gra kluczową rolę. To spowodowało, że PKB per capita Włochów osiągnął poziom najniższy od 1995 roku.

W wyniku start spowodowanych przez pandemię koronawirusa praktycznie wszystkie państwa świata odnotowały recesję. Najdotkliwiej dotknęła ona państwa, których spora część PKB jest generowana przez turystykę. W Europie najsilniej oberwały Włochy, Hiszpania czy opuszczająca UE Wielka Brytania. Warto przy tym pamiętać, że sytuacja w południowej Europie, nawet przed pandemią nie była najlepsza. Zarówno Włochy jak i Hiszpania stale zmagają się z dwucyfrowym bezrobociem. Włosi nie zdążyli jeszcze odrobić strat po kryzysie z 2008, a następny uderzył w ich gospodarkę jeszcze mocniej. Wskutek tego włoskie PKB per capita cofnęło się do poziomu sprzed 25 lat. Dla porównania PKB Hiszpanii cofnęło się do roku 2012, a Wielkiej Brytanii do roku 2009. Niemcy wrócili do poziomu z 2014, a Amerykanie stracili jedynie 3 lata.

Sytuację dobrze obrazuje zamieszczony przez Robina Brooks’a (ekonomistę Międzynarodowego Funduszu Walutowego) wykres.


Polskie PKB spadło w zeszłym roku o 2,7%, a rok wcześniej urosło o 4,7%. Oznacza to, że my „nie straciliśmy” nawet jednego roku rozwoju.

Kiedy odrobimy straty spowodowane pandemią COVID-19?

Jak długo poszczególnym państwom zajmie odzyskanie PKB per capita sprzed pandemii? Oszacowali to w raporcie „No ordinary recovery analitycy z OECD. Najszybciej PKB odzyskały Chiny. Zajęło im to jedynie pół roku. W 3 kwartałach zamknęła się Turcja. Bardzo szybko swój PKB odzyskał także nasz sąsiad - Litwa. Litwinom udało się odzyskać swój PKB per capita w pierwszym kwartale tego roku. Tak dobry wynik, to głównie zasługa silnego sektora IT w tym kraju. W tym kwartale zrobią to gospodarki USA, Korei Południowej czy Rosji.

Polska odzyska swoje PKB sprzed pandemii na jesień. Również w trzecim kwartale odzyskają je inne europejskie państwa - Finlandia, Luksemburg, Łotwa czy Norwegia. Niemcy odzyskają swój produkt krajowy brutto w IV kwartale tego roku. Zrobią to też nasi inni sąsiedzi - Słowacy. Czesi odzyskają swoje PKB dopiero w połowie roku 2022.

Francji, Portugalii i Słowenii zajmie to 2 lata i 3 kwartały. Jeszcze dłużej po pandemii będzie podnosić się gospodarka Belgii, która odzyska straty dopiero po trzech latach. Z unijnych państw najdłużej odrabiać straty będzie Hiszpania, której uda się to dopiero po 3,5 roku. Daleko jej jednak do światowych maruderów. Argentyna będzie walczyć o odzyskanie swojego PKB aż 6 lat i 3 kwartały.

Radosław Ditrich


Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Najczęściej Czytane