fbpx

Najnowsze dane GUS mówią o silnym wzroście pensji. W ujęciu rocznym wynagrodzenia Polaków wzrosły o 10,1 %.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne wynagrodzenie w gospodarce wzrosło w maju o 10,1% r/r. Ekonomiści spodziewali się wzrostu o 10,2%, więc dane nieznacznie, ale negatywnie zaskoczyły ekonomistów.

— W maju 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 2,7% r/r i wyniosło 6338,5 tys., natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie było wyższe o 10,1% r/r i wyniosło 5637,34 zł (brutto) - poinformowali statystycy z GUS

To najszybszy wzrost zarobków Polaków od 13 lat! Ostatni raz pensje rosły szybciej we wrześniu 2008 roku. Tak duża dynamika jest zasługą silnego wzrostu popytu (o czym mogą świadczyć problemy logistyczne całego świata), niskiego bezrobocia oraz wolnego wzrostu wynagrodzeń w zeszłym roku. Pandemia obniżyła dynamikę wynagrodzeń w Polsce w kwietniu zeszłego roku do 1,2%. Był to najniższy poziom od stycznia 2013 roku.

Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce?

Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w maju 5 637,34 zł. To o 10,1% więcej niż rok temu, ale w stosunku do kwietnia oznacza to spadek o kilkadziesiąt złotych. Ma to jednak związek z normalnymi sezonowymi wahaniami.

— W przypadku przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw, w maju 2021 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem, odnotowano spadek o 2,9%. Spowodowane było to m.in. dalszymi wypłatami w poprzednim miesiącu premii kwartalnych, uznaniowych, motywacyjnych, nagród rocznych, a także odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych również zaliczane są do składników wynagrodzeń) - tłumaczą eksperci GUS

Zdaje się, że pandemia nie zatrzymała wzrostu wynagrodzeń w naszym kraju i będą one kontynuować trend wzrostowy sprzed pandemii. Zwiększyła się także jej siła nabywcza. Inflacja wyniosła w maju 4,7%, a wynagrodzenia urosły o 10,1%, a to oznacza, że nasza siła nabywcza wzrosła o kilka procent.

Przeciętne wynagrodzenie

 

Radosław Ditrich


Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Najczęściej Czytane