fbpx

Dzięki udostępnionym przez Ministerstwo Zdrowia danym na temat szczepień we wszystkich gminach dowiedzieliśmy się więcej.

Po udostępnieniu danych na temat szczepień zaczęto analizować, jak idzie program w różnych rejonach Polski. Różnice między różnymi rejonami są ogromne. W województwie zachodniopomorskim nie ma powiatu, gdzie zaszczepiło się mniej niż co trzecia osoba. Z kolei w województwie podkarpackim, jedynie w dużych miastach odsetek ten przebił 35%.

Są powiaty, gdzie pierwszą dawkę otrzymało już blisko ⅔ osób, ale są też takie, gdzie nie przyjęła jej nawet co czwarta osoba. Odsetek zaszczepionych widoczny jest na poniższej mapie autorstwa Jakuba Kaczorowskiego. Na pierwszy rzut oka widać, że w tyle pozostaje cała ściana wschodnia, a  najszybciej się szczepią duże miasta.

Odsetek zaszczepionych

Wyborcy Dudy nie chcą się szczepić

Tutaj dochodzimy do bardzo ciekawych wniosków. Mimo że Andrzej Duda podczas jesiennych wyborów, zdecydowanie wygrał w elektoracie osób najstarszych (Wśród osób powyżej 60. roku życia wygrał z wynikiem 61,7%), a według danych MZ emeryci należą do najlepiej wyszczepionych, to istnieje negatywna korelacja pomiędzy liczbą głosów oddanych na Dudę a odsetkiem osób po szczepieniu. Dane te zebrał i przedstawił Maciej Bukowski. Każda kropka na poniższym wykresie to jedna gmina.

Odsetek zaszczepionych

W przypadku odsetka głosów na Rafała Trzaskowskiego sytuacja jest odwrotna. Im więcej procent tym więcej zaszczepionych. W gminach, gdzie kandydat opozycji wygrał, poziom wyszczepienia przekracza w większości przypadków 60%. Poniżej kolejny wykres Macieja Bukowskiego.

Odsetek zaszczepionych

Istnieje szansa, że może to być fałszywa korelacja, wynikają np. z miejsca zamieszkania wyborców danego kandydata - np: większość zwolenników Trzaskowskiego to mieszkańcy miast, więc te gminy mają wyższy poziom. Okazuje się jednak, że tendencja ta utrzymuje się również wśród miast na prawach powiatu.

Odsetek zaszczepionych

Tymczasem w gminach powyżej 50 tys. mieszkańców, wyższy odsetek głosów na Dudę, wiąże się z niższym odsetkiem zaszczepionych.

Odsetek zaszczepionych

Bez zaskoczenia będzie zatem fakt, że w przeciwnym elektoracie sytuacja jest odwrotna. To dobitnie pokazuje, że może to mieć silny związek z tym, na kogo głosują dani wyborcy. Odsetek zaszczepionych

Dlaczego wyborcy Andrzeja Dudy są mniej chętni do szczepień? Powodów może być kilka. Po pierwsze wynik mogą zaburzać, znani ze swojej antyszczepionkowej postawy, konserwatywni zwolennicy Konfederacji, którzy w czasie wyborów woleli zagłosować przeciwko liberalnemu i (jak na polskie warunki) postępowemu Trzaskowskiemu. Innym powodem może być zniechęcanie przez hierarchów kościelnych (którzy atakowali niektóre szczepionki). 

Możliwe też, że kluczem jest tutaj sposób poznawania świata i oceny rzeczywistości. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Annenberg Public Policy Center w Pensylwanii wykazało, że w teorie spiskowe na temat pandemii częściej wierzą osoby konserwatywne.


Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Najczęściej Czytane