fbpx

Dane GUS na temat cen produktów rolnych nie napawają optymizmem. Czeka nas spora podwyżka cen żywności.

Jak wynika z najnowszych danych GUS, ceny skupu podstawowych produktów rolnych w ujęciu rocznym urosły w maju o 16%. Jeszcze dwa 3 miesiące temu ich ceny w ujęciu rocznym były takie same (0%), a w styczniu nawet niższe (-3,6%).

Z czego wynika ten wzrost? Przede wszystkim z efektu bazy - w zeszłym roku ceny produktów rolnych były niższe niż w 2019. Po drugie wpływ miał też najzimniejszy kwiecień, który mógł opóźnić sezon zbiorów i podwyższyć ceny niektórych owoców. Kolejnym powodem są rosnące ceny prądu, które z kolei wynikają z cen praw do emisji CO2. Koszty energii elektrycznej stanowią 12% końcowej ceny żywności (szczególnie mleka czy owoców ze szklarni). 

Ostatnim wartym dopowiedzenia czynnikiem jest wzrost globalnych cen żywności. Światowe ceny żywności wzrosły w maju i były najwyższe od dekady, a co gorsze, tempo do tego wzrostu też jest zadziwiająco wysokie.

Ceny żywności, jedzenia

I tak oto gdy złożymy wszystkie te składniki w jedną całość, to otrzymujemy poniższy wykres.

Ceny żywności, jedzenia

Ceny żywności wzrosną

Rosnące ceny płodów rolnych są jak jaskółka zapowiadająca swoim niskim lataniem deszcz. Tutaj po wzrostach cen produktów rolnych pojawia się wzrost cen w sklepach. Wzrost ten jest oczywiście nieco opóźniony. Tę ciekawą zależność pokazali na swoim Twitterze ekonomiści banku PKO. Wnioski nasuwają się same - w najbliższym czasie taniej już nie będzie.

Ceny żywności, jedzenia

Ziemniaki na targowiskach dwa razy droższe niż w skupie

Jeżeli zastanawialiście się kiedyś, jak duża jest różnica między ceną na skupie, a na targowiskach, to GUS pędzi z odpowiedzią. Jest dwa razy taniej. Przykładowo w marcu 2020 roku, za kilogram ziemniaków trzeba było zapłacić w skupie około 90 groszy. Cena na targowisku była za to ponad dwukrotnie wyższa i wyniosła 2 zł. Latem zeszłego roku ceny skupu wahały się od 30 do 60 gr, ale na targowisku musieliśmy zapłacić za nie od 1 do 1,4 zł.

Ceny żywności, jedzenia


Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Najczęściej Czytane