fbpx

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) pod koniec kwietnia 2021 roku, do ubezpieczeń społecznych była zgłoszona rekordowa liczba cudzoziemców. Było ich aż 780 tysięcy. 75% z nich pochodziło z Ukrainy. Jak wskazują eksperci z Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR), w naszym kraju żyje za mało imigrantów. Polska potrzebuje cudzoziemców, aby zapobiec katastrofie demograficznej. 

Autorzy najnowszego tygodnika PIE donoszą, że według obecnej prezes ZUS, Gertrudy Ucińskiej, pandemia spowolniła napływ imigrantów do Polski. Gdyby do epidemii nie doszło i trendy sprzed 2020 roku by się utrzymały, to liczba zarejestrowanych w ZUSie cudzoziemców wynosiłaby w tym roku ponad milion. 

Cudzoziemcy, zwłaszcza Ci zza wschodniej granicy Polski, od kilkunastu lat bardzo chętnie przyjeżdżają do naszego kraju. Jak podają eksperci z PIE:

„Od 2008 r. liczba cudzoziemców zgłoszonych do ZUS wzrosła aż jedenastokrotnie – z 65 tys. w 2008 r. do 725 tys. w 2020 r.”.

Ponad połowa cudzoziemców pracowała na umowie o pracę, a więcej niż co trzeci zarabiał na umowie - zleceniu. 

Liczba Imigrantów

Jak wspomniałem na początku artykułu, większość migrantów, która przyjechała do Polski, pochodzi z Ukrainy. Jak informują analitycy z PIE, w 2019 roku w Polsce było ponad 2,1 milionów cudzoziemców. Ponad połowa z nich przybyła do naszego kraju z Ukrainy. Co więcej, większości Ukraińców podoba się w Polsce i nawet podczas trudnych pandemicznych czasów nie opuszczali oni masowo naszego kraju. Jak podają eksperci z PIE:

„W związku z wybuchem pandemii wiosną 2020 r. ubyło 223 tys. cudzoziemców, a wśród nich jedynie kilkadziesiąt tysięcy obywateli Ukrainy”. 

Do tego warto zaznaczyć, że pandemia nie tylko nie zachęciła Ukraińców do wyjazdu z Polski, ale również nie zniechęciła do przyjazdu do naszego kraju. Jak zaznaczają eksperci z PIE:

„Pandemia COVID-19 nie zniechęciła obywateli Ukrainy do przyjazdu do Polski. Mimo że w czasie pierwszej fali wracali do ojczyzny, to już druga fala przyniosła odwrotne zachowania”.

Jednak nie tylko Ukraińcy byli zadowoleni z pracy w Polsce. Z raportu grupy EWL wynika, że aż 90% cudzoziemców pracujących w Polsce, nie żałuje pozostania w naszej ojczyźnie, a 80% poleci pracę w naszym kraju rodzinie i znajomym. 

Polityka imigracyjna rządu to tragedia

Fakt, że Ukraińcy chętnie przyjeżdżają do Polski, jest dla nas bardzo korzystny. Jak zaznaczają eksperci z FORu, Polska potrzebuje napływu migrantów, aby zapobiec katastrofie związanej z pogarszającą się demografią. 

W samym 2020 roku bilans urodzeń i zgonów był silnie ujemny i wynosił 122 tys. osób. Co prawda był to rok wyjątkowy, w którym mierzyliśmy się z pandemią, jednak wcześniej wcale nie było lepiej. Od 2013 roku w Polsce był tylko jeden kwartał, w którym urodziło się więcej ludzi, niż zmarło. Nawet program 500+ na pierwsze i kolejne dziecko nie poprawił naszej sytuacji demograficznej. Analitycy z FORu twierdzą, że naprawienie naszej demografii z pomocą zwiększania przyrostu naturalnego jest już niemożliwe. Jedyną nadzieją na uratowanie naszego rynku pracy i systemu emerytalnego są migranci.  


Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Najczęściej Czytane