fbpx

Minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek zapowiedział zmianę organizacji pracy pedagogów od przyszłego roku. Niektórzy z nich mogą liczyć na podwyżki, co ma zachęcić młode osoby do wyboru tej ścieżki zawodowej. 

Problemy kadrowe w polskim szkolnictwie

Polskie szkolnictwo od lat zmaga się z niedoborem nauczycieli. To mało atrakcyjna ścieżka kariery dla młodych osób, ze względu na niskie płace. Praca nauczyciela to nie tylko lekcje z dziećmi i młodzieżą, ale również biurokracja, która zajmuje wiele dodatkowych godzin. Jak donosi Dziennik Gazeta PrawnaMinister Czarnek zapowiada, że warunkiem podstawowym uzyskania podwyżki jest zwiększenie pensum, czyli więcej godzin pracy przy tablicy. Obecnie obowiązkowe pensum wynosi 18 godzin, jednak rząd planuje zwiększyć je o dwie godziny, w szczególnych przypadkach o cztery (nauczyciele WF-u, techniki oraz plastyki).  

 

Edukacja przedszkolna przynosi korzyści wszystkim i zmniejsza nierówności

Nauczyciele dostaną podwyżki. Dobra perspektywa na przyszłość?

Przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa twierdzi, że po intensywnych rozmowach uzyskał zapewnienie, że obok reformy płacowej zostanie wprowadzony przywilej przejścia na wcześniejszą emeryturę, który został utracony w 2009 roku. Zła sytuacja ma się polepszyć po reformach wprowadzonych przez Ministerstwo. Nadchodzące zmiany mają poprawić wydolność polskiego systemu edukacji. Po zmianach pracownicy, którzy odmówią pracy w większym wymiarze godzin, będą mogli skorzystać z przysługującego im prawa do emerytury. Ponadto nauczyciel stażysta na start ma otrzymywać 4 tys. zł brutto, natomiast nauczyciel dyplomowany 6 tys. zł brutto. Warto przypomnieć, że nauczyciel na początku kariery otrzymuje pensję bazową, nauczyciel kontraktowy 111% kwoty bazowej, nauczyciel mianowany 144%, natomiast nauczyciel dyplomowany 184% podstawy. 

Nauczyciele to jedna z najbardziej niedocenianych grup zawodowych w kraju. Doraźna pomoc ministerstwa nie rozwiąże problemów kadrowych, z którymi od wielu lat zmaga się system. W Polsce zawód nauczyciela jest coraz mniej prestiżowy i nieatrakcyjny dla młodych osób. Jeśli Czarnek poprzestanie na proponowanych zmianach, kryzys w edukacji będzie się pogłębiał z roku na rok. 


Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Najczęściej Czytane