fbpx

Komisja Europejska poinformowała za pośrednictwem swoich oddziałów prasowych, że jeśli Polska nie zapłaci kar finansowych w związku z postanowieniem TSUE ws. kopalni w Turowie, to środki te zostaną potrącone z dotacji dla Polski.

W maju tego roku TSUE nakazał w ramach środka zapobiegawczego, natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu wydania wyroku w sprawie. Polska ostatecznie nie zastosowała się do postanowienia sądu i 20 września nakazał Polsce płacić 500 tys. euro kary za każdy dzień wydobycia w Turowie. Strona polska ogłosiła, że nie ugnie się pod naciskiem organów UE.

W rozmowie z RMF FM minister ds. Unii Europejskiej Konrad Szymański powiedział jednoznacznie:

Polska nie może pozwolić na to, aby jakikolwiek akt, także akt europejski, powodował zaburzenia bezpieczeństwa energetycznego i bezpieczeństwa ogólniejszego całego regionu. Będziemy podejmowali dalsze kroki procesowe, nie wyłączając oczywiście również rozmów ze stroną czeską”.

Z tej przyczyny służby prasowe Komisji Europejskiej przekazały PAP, że jeżeli TSUE nakłada karę finansową na państwo członkowskie, a płatność nie zostanie dokonana, karę finansową należy odzyskać poprzez potrącenie z płatności należnych danemu państwu członkowskiemu.

Jak podaje Euroactive, w oświadczeniu nie sprecyzowano jednak o jakie dotacje chodzi i czy pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy mogłyby zostać wstrzymane. Nie podano także terminu zastosowania takiego środka.

Zobacz także:


Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Najczęściej Czytane