fbpx

Jedno z najbardziej znany pism podróżniczych National Geographic, ostatecznie uznało istnienie piątego oceanu – Oceanu Południowego.

W opublikowanym oświadczeniu National Geographic oficjalnie uznaje istnienie piątego oceanu, jakim jest Ocean Południowy. Zbiornik wodny znajduje się w okolicach Antarktydy i rozciąga się od wybrzeży kontynentu do równoleżnika 60 stopni szerokości geograficznej południowej.

Dotychczas przyjęte było, że na Ziemi są cztery oceany – Spokojny (Pacyfik), Atlantycki, Indyjski oraz Arktyczny. Teraz do tego grona dołączył Ocean Południowy, który już od dłuższego czasu był niektórych kręgach uważany za „pełnoprawny” ocean. Jednocześnie jest to drugi najmniejszy ocean. Mniejszy jest tylko Ocean Arktyczny.

Ocean Południowy od dawna był uznawany przez naukowców, ale ponieważ nigdy nie było porozumienia na arenie międzynarodowej, nigdy nie uznaliśmy go oficjalnie" - mówi geograf National Geographic Society Alex Tait.

Decyzja National Geographic jest odmienna od tej, którą wydała Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna (IHO). IHO do tej pory nie uznała Oceanu Południowego, mimo że propozycję „stworzenia” nowego akwenu przedstawiono w 2000 roku.

Ocean Południowy

Ocean Południowy, źródło: Wikimedia Commons, na podstawie licencji: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Tait dodaje, że  uznanie Oceanu Południowego jako odrębnego tworu ma sens, gdyż odróżnia się on ekologicznie.

W związku z powyższą decyzją wydaje się, że już niebawem dzieci w szkołach będą uczyć się o piątym oceanie – Oceanie Południowym.


Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Najczęściej Czytane