fbpx

Podczas gdy w sobotę oczy całego świata zwrócone były na USA, gdzie obchodzono dwudziestą rocznicę ataku na WTC, talibowie podnieśli biały sztandar z wersetem Koranu nad pałacem prezydenckim. Wydarzenie to miało charakter symboliczny i odnosiło się zmian, które zostaną wprowadzone w kraju. Według najnowszych informacji pierwsze rozporządzenia dotyczą segregacji płciowej skierowanej przeciwko kobietom.  

Zmiany dotyczące organizacji systemu kształcenia  

Talibowie ogłosili, że kobiety będą mogły uczęszczać wyłącznie do klas żeńskich. Obligatoryjne będzie również przestrzeganie islamskiego kodeksu ubioru. Abdul Baqi Haqqani, nowy minister szkolnictwa wyższego zapewnił, że kobiety będą mogły kontynuować naukę na wyższej uczelni, jednak obowiązkowe będzie noszenie hidżabu. Stanowczo zakazano koedukacji, dziewczęta nie mogą uczestniczyć w zajęciach razem z chłopcami, a dziewczynki będą mogły być uczone wyłącznie przez nauczycielki. Wszystkie przedmioty nauczane na uniwersytetach zostaną poddane kontroli przez talibów. Przed upadkiem Kabulu kobiety mogły uczęszczać do klas mieszanych. Uniwersytet Herat i Uniwersytet Ghalib w Kabulu szczyciły się liczniejszym gronem studentek niż studentów.  

 

Zobacz również: 

Możliwe dalsze ograniczenia dla kobiet 

Pomimo że talibowie zapewniali, iż nowy rząd będzie szanował prawa kobiet i dziewcząt przy uwzględnieniu zasad islamu, udział kobiet w życiu politycznym został ograniczony. Nie dziwi fakt, że pomimo obiecywanej inkluzywności, w rządzie nie zasiądzie żadna kobieta. Rzecznik talibów, Sayed Zekrullah Hashimi, powiedział, że:

Rolą kobiet jest rodzenie i wychowywanie dzieci. Nie jest konieczne, aby kobiety były w rządzie. 

Pomimo tego, że kobiety mogą kontynuować naukę na uczelniach wyższych, wiele studentek obawia się powrotu na zajęcia. Pod względem logistycznym trudno wyznaczyć osobne strefy żeńskie i męskie w każdej placówce. Ponadto oferta edukacyjna zostanie bardzo ograniczona, wszystkie kursy muszą otrzymać akceptację talibów. Oczekuje się więc, że poziom nauki ulegnie obniżeniu. Prawdopodobne jest całkowite zrezygnowanie z kursów dla kobiet na niektórych uczelniach, gdyż w kraju bardzo mało jest nauczycielek. Pomimo że talibowie w teorii nie zakazali edukacji na uniwerstetach kobietom, sytuacja wewnętrzna zmusi wiele z nich do zaprzestania nauki. 


Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Najczęściej Czytane