fbpx

Jak informują autorzy najnowszego tygodnika Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), niedobory energii dotykają obecnie ok. 20 chińskich prowincji. Sytuacja ta doprowadziła do tego, że wiele zakładów przemysłowych wstrzymało produkcję. Jeśli Chiny nie poradzą sobie z niedoborami energii, ich wzrost gospodarczy może w tym roku znacznie spowolnić. 

Wzrost zapotrzebowania na energię w Chinach spowodował powstanie niedoborów węgla

Państwo Środka bardzo zyskało na pandemii. Ich udział w światowym eksporcie zwiększył się w 2020 r. do 14,7 proc. (o 1,6 pkt proc. w porównaniu z rokiem poprzednim). Co więcej, obecnie wiele gospodarek na świecie odbudowuje się po kryzysie związanym z pandemią, co przekłada się na zwiększenie popytu na chińskie towary. Opisana tutaj sytuacja powoduje, że w Chinach przez cały bieżący rok rosło PKB i zapotrzebowanie na energię. Jak donoszą eksperci PIE:

„W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku producenci energii dostarczyli ok. 15 proc. więcej energii niż w analogicznym okresie 2020 r.” 

Zużycie węgla Chiny

Autorzy tygodnika PIE zaznaczają, że w Państwie Środka dalej większość energii jest wytwarzana z węgla kamiennego. Członkowie Komunistycznej Partii Chin twierdzą, że wspomniany azjatycki kraj osiągnie neutralność klimatyczną do 2060 roku, a zacznie ograniczać zużycie węgla już w 2026 roku. Jednak ich zapewnienia nie zmieniają faktów, a te są takie, że Chiny obecnie są największym światowym konsumentem węgla. Co więcej, jak widać na zamieszczonym powyżej wykresie, zużycie tego surowca w tym państwie zwiększało się w ostatnich latach. 

Zwiększenie popytu na węgiel w Chinach przyczyniło się do wzrostu cen wspomnianego surowca. Jak donoszą analitycy PIE:

„Od początku roku ceny węgla kamiennego wzrosły już ponad trzykrotnie i stale rosną”.

 

Czym są spowodowane niedobory energii elektrycznej?

Wspomniany skok cenowy jest praktycznie nieodczuwalny dla chińskich przedsiębiorców i konsumentów. Jest tak dlatego, że chiński rząd ściśle kontroluje ceny energii elektrycznej. Ich fluktuacja jest możliwa jedynie w niewielkim, 10 proc. zakresie. Według ekspertów PIE sytuacja ta spowodowała, że

„W celu minimalizowania strat wynikających z wysokich cen surowców i braku odpowiednich mechanizmów rekompensacji, [dostarczyciele energi] zdecydowali się na zmniejszenie produkcji, co skutkowało ograniczeniem jej podaży”.

Choć, według chińskich mediów, problemy z niedoborami energii elektrycznej nie wynikają z kontroli cen, a z krajowej polityki klimatycznej. Jak informują badacze PIE, chińskie prowincje mają wyznaczone cele ograniczenia konsumpcji i zwiększenia efektywności energetycznej. Niektóre prowincje mają problem z ich osiągnięciem. Z tego powodu decydują się one na odgórne ograniczenie konsumpcji energii. 

Obecnie władze Chin zmagają się z wieloma problemami. W kraju tym jeden z największych deweloperów ma spore kłopoty finansowe, a wielu analityków przewiduje jego bankructwo. Jeśli sytuacja się nie zmieni, wzrost gospodarczy tego kraju znacznie spowolni w tym roku.

Zobacz także: Evergrande planuje sprzedać swoje aktywa wycenione na 5 mld dolarów


Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Najczęściej Czytane