fbpx

Drzewa w mieście od zawsze miały pozytywny wpływ na estetykę. Od jakiegoś czasu wiadomo też o ich wpływie na obniżanie temperatury w lecie oraz na redukcję ilości dwutlenku węgla. Najnowsze dane pokazuję także, że pozytywny wpływ drzew na tkankę miejską można wyrazić w pieniądzach.

Brytyjski Urząd Statystyczny w najnowszym raporcie szacuje, że pokrycie drzewami londyńskich ulic przyczyniło się do zaoszczędzenia w latach 2014-2018 pięciu miliardów funtów tylko dzięki chłodzeniu powietrza. Ponadto przyczyniły się także do ograniczenia spadku wydajności pracy wynikającego z wysokich temperatur. To zdaniem brytyjskich statystyków dodatkowe 11 mld funtów.

Newsletter

Do podobnych wniosków doszli autorzy raportu opublikowanego w 2015 roku na zlecenie burmistrza Londynu. Wynikało z niego, że 8,4 miliona drzew w mieście usuwa rocznie około 2240 ton zanieczyszczeń z londyńskiego powietrza. Gdybyśmy chcieli usunąć te zanieczyszczenia w inny sposób, to koszt takiego działania wyniósłby 124 mln funtów.

W sumie w Londynie 21 proc. powierzchni miasta zacieniają drzewa. Tak duże korzyści wynikające z ich obecności może skłonić inne miasta do podjęcia inicjatywy sadzenia drzew, co w dobie ocieplenia klimatu i coraz większych problemów z suszami może stać się bardzo korzystnym przedsięwzięciem o stosunkowo niskich kosztach realizacji.

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2


Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Najczęściej Czytane