fbpx

W 2020 roku lasy w UE pokrywały 159 milionów hektarów. Jest to obszar o 10% większy niż w 1990 roku, kiedy to lasy pokrywały 145 milionów hektarów. Średnia lesistość w UE wyniosła 38%.

Lesistość na poziomie 159 mln hektarów to równowartość 1,59 mln km kwadratowych. To równowartość sumy powierzchni Portugalii, Hiszpanii, Francji, Włoch i Słowenii. Podobną powierzchnie zajmują także Niemcy, Polska, Słowacja, Ukraina, Białoruś i Litwa razem wzięte. Gdyby komuś było mało porównań, to również jest to równowartość sumy powierzchni Turcji, Grecji, Bułgarii, Rumunii, Mołdawii, Węgier, Serbii, Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny (ilustracja poniżej).

Tyle powierzchni zajmuj lasy w UE ka dy kolor zajmuje ekwiwalent powierzchni unijnych las w

Wzrost lesistości o wspomniane 14 mln hektarów od 1990 roku to nieco więcej niż powierzchnia Grecji lub Litwy i Łotwy razem wziętych.

W całej UE jest pięć państw, które mają lesistość na poziomie przekraczającym 50% powierzchni kraju. Liderem pod tym względem jest Finlandia, która jest w 66% pokryta lasami. Tuż za nią jest Szwecja z rezultatem na poziomie 63%. Trzecim najbardziej zalesionym krajem jest Słowenia z wynikiem na poziomie 61%. Dwa pozostałe państwa mogące się pochwalić lesistością większą niż 50% to Estonia i Łotwa. Te dwa kraje bałtyckie mają lesistość na poziomie odpowiednio 54% oraz 53%.

Forest in the EU

Średnia lesistość w UE wyniosła 38% i większość państw miała lesistość na niższym poziomie niż średnia UE. Najgorzej pod tym względem było na Malcie, gdzie lasy stanowiły 1% powierzchni. Państwem z drugą najniższą lesistością są Niderlandy z wynikiem 10%. Nieco więcej lasów jest w Irlandii, gdzie jest to 11%. Polska z rezultatem na poziomie 30% plasuje się bliżej końcówki zestawienia. Pod względem lesistości nasz kraj plasuje się na 17 miejscu w UE.

UE chce zasadzić 3 miliardy drzew. To kilka tysięcy kilometrów kwadratowych lasów

Unia Europejska ma jednak ambitne plany na zwiększenie lesistości. W planach ma zasadzenie 3 miliardów drzew do 2030 roku. Ma to na celu odbudowanie bioróżnorodności w niektórych miejscach. Niektóre badania podają, że na przestrzeni ostatnich 6 tys. lat zniknęła połowa europejskich lasów. A w takich krajach jak Niderlandy, Dania, czy Irlandia było to nawet 90%.

Jeśli UE zrealizuje swoje plany, to do 2030 roku przybędzie między 3 a 10 tys. km kwadratowych lasów. Wszystko zależy od rodzaju roślin. Niemniej jednak 10 tys. km kwadratowych to połowa wielkości województwa podlaskiego.


Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Najczęściej Czytane