fbpx
Colors: Orange Color

Perspektywy gospodarcze na rok 2021 i kolejne lata będą przede wszystkim zależeć od szybkości szczepień oraz odpowiedzi państw na kryzys. Po kilku dekadach polityki neoliberalnej opartej na braku interwencji w procesy rynkowe państwo znów wraca do gospodarki, a rozmiar i struktura oferowanego wsparcia dla firm i obywateli zdeterminuje jej rozwój w najbliższych latach. Aby więcej dowiedzieć się o polityce publicznej i odbudowie gospodarczej zapraszamy na konferencję Paderewski Academy.

PKN ORLEN zwiększył trzykrotnie podaż na rynek skroplonego tlenu technicznego, z którego powstaje tlen medyczny. Tlen medyczny jest wykorzystywany do walki z COVID-19. Obecnie aż 350 ton skroplonego tlenu technicznego tygodniowo trafia do odbiorców zewnętrznych. Produkowany jest on w Zakładach PKN ORLEN w Płocku i ANWIL we Włocławku.

W odpowiedzi na kryzys pandemiczny państwa zmuszone zostały do podjęcia niestandardowych działań. Wdrożone zostały nie tylko rządowe programy stymulacyjne, lecz także banki centralne sięgnęły po dostępne instrumenty monetarne. Standardowa polityka pieniężna w postaci obniżki stóp procentowych była jednak niewystarczająca, dlatego w niektórych krajach rozpoczęto luzowanie ilościowe (quantitative easing – QE), które miało na celu pobudzenie gospodarki oraz zapewnienie stabilności systemu finansowego.

Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Najczęściej Czytane