fbpx
Colors: Blue Color

Od 25 lat Trójmiasto może poszczycić się organizacją największych w Polsce i drugich największych w Europie targów taboru szynowego i rozwiązań wykorzystywanych w kolejnictwie - TRAKO. Na początku wydarzenie odbywało się co roku w Gdyni, jednak od 2001 pałeczkę przejął Gdańsk, gdzie wystawa przyjęła charakter biannualny. Na swoje ekspozycje zaprasza między innymi Agencja Rozwoju Przemysłu. 

Obecna kondycja branży lotniczej jest pokłosiem zeszłorocznego przestoju. Według danych, w 2020 roku liczba klientów spadła o 75%, co przełożyło się na znaczny spadek emisji gazów cieplarnianych. Jednak oczekuje się, że w do 2023 roku lotnictwo powróci do sytuacji z 2019 roku pod względem ilości pasażerów. Czy można spodziewać się wzrostu emisji gazów? Jak sprawić, by latanie było bardziej ekologiczne?

Transport publiczny bardzo ucierpiał podczas pandemii. W samym 2020 roku wykonano w Polsce około 40 proc. mniej przewozów komunikacji miejskiej. Spadająca liczba klientów korzystających z jej usług spowodowała, że wiele samorządów postanowiło podwyższyć ceny biletów i taryf. Jednak nie wszystkie tak postąpiły. W Chełmie 29 lipca rada miasta przegłosowała projekt uchwały, wprowadzający na terenie całego miasta bezpłatną komunikację miejską. 

1 września 2021 na tory centralnych i północnych dzielnic Częstochowy powróciły tramwaje. Nastąpiło to po prawie półtora roku od wyłączenia z użytku torowiska w Śródmieściu i na Tysiącleciu i ponad dwóch latach od rozpoczęcia modernizacji w najludniejszej dzielnicy miasta, Północy. Korespondent Obserwatora Gospodarczego, częstochowianin od urodzenia, był na miejscu, by ocenić jakość modernizacji torów i ich współgranie z nowym taborem.

PKN ORLEN podpisał list intencyjny z PKP i PESA o współpracy na rzecz wdrożenia technologii wodorowych w transporcie szynowym. Spółki chcą razem prowadzić projekty badawczo-rozwojowe i działania zmierzające do zastosowania wodoru na kolei jako paliwa zasilającego pojazdy szynowe. Działania te wpisują się w strategię ORLEN2030, zakładającą rozwój paliw alternatywnych. 

Jak podają autorzy najnowszego tygodnika Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), transport publiczny bardzo ucierpiał podczas pandemii. W samym 2020 roku wykonano w Polsce około 40 proc. mniej przewozów komunikacji miejskiej. Do tego liczba pasażerów korzystających z usług oferowanych przez przewoźników kolejowych spadła o 40 proc. Opisane procesy przyczyniają się do zwiększania śladu węglowego Polski i obniżenia bezpieczeństwa na drogach. 

Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Artykuły tego autora

Najczęściej Czytane