fbpx
Colors: Blue Color

Spółka Centralny Port Komunikacyjny wybrała najkorzystniejszą ofertę w przetargu na prace przygotowawcze do budowy nowej linii kolejowej Katowice - Ostrawa. Dzięki niej pociągi dojadą m.in. do 90-tysięcznego Jastrzębia-Zdroju, które jest dziś największym miastem w Polsce bez dostępu do kolei. Trasa jest częścią wspólnej inwestycji kolejowej krajów Grupy Wyszehradzkiej między Warszawą, Brnem (z łącznikiem do Pragi), Bratysławą i Budapesztem.

Pod względem gęstości torów kolejowych, Polska na tle Europy wypada przeciętnie. Na tle innych państw wybijają się przede wszystkim nasi dwaj sąsiedzi - Czesi i Niemcy. 

Jednym z powodów bardzo wysokiego popytu na mieszkania jest fakt, że kredyty hipoteczne są obecnie dostępne nawet dla osób o bardzo niskich dochodach. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że dwie osoby, które otrzymują po minimalnym wynagrodzeniu (łącznie zarabiają 4 124 zł netto), wspólnie uzyskają kredyt hipoteczny nawet na 380 000 zł. Suma takiego kredytu i 10% wkładu własnego daje kwotę 422 222 zł. Za nią można natomiast kupić mieszkanie o powierzchni od 42 m2 w Warszawie do 89 m2 w Zielonej Górze. Problem polega jednak na tym, że w takiej sytuacji rata pochłonie ponad 40% dochodu takiej pary, a samodzielne zebranie wymaganego wkładu własnego może im zająć nawet 8 lat.

Kilka dni temu stołeczny ratusz ogłosił, że jedna z główna arterii Warszawy - Aleje Jerozolimskie -  przejdzie dużą metamorfozę. Na odcinku od ulicy Marszałkowskiej do ulicy Nowy Świat, zamiast trzech pasów dla samochodów ma być tylko jeden. To jak się można spodziewać, oburzyło część społeczności. Głównie tę poruszająca się autami.

Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Najczęściej Czytane