fbpx

W tegorocznym zestawieniu Sustainable Mobility Index Warszawa znalazła się na czwartej pozycji wśród najbardziej zrównoważonych pod względem transportu publicznego stolic Europy.

Miasta były oceniane w 6 kategoriach, w których mogły otrzymać od 0 do 10 punktów. Były to kolejno przepisy dotyczące elektrycznych hulajnóg, plan zrównoważonego transportu, udział w European Mobility Week, ekologiczne autobusy, program wypożyczania rowerów i zrównoważona kolej miejska. Łącznie do zdobycia było 60 punktów.

Pierwsze miejsce we wspomnianym rankingu zajęły z wynikiem 42,3 pkt Helsinki. Stolica Finlandii zdobyły dzięki maksymalnej punktacji w kategorii „program wypożyczania rowerów”. Zdeklasowały w tym resztę stawki - drugi najwyższy wynik w tej kategorii zdobył Luksemburg, osiągając 6 na 10 pkt. Na drugim miejscu znalazł się Sztokholm z wynikiem 41 pkt. Stolica Szwecji, w aż 4 kategoriach zdobyła maksymalną punktację - w przepisach dotyczących e-hulajnóg, planie zrównoważonego transportu, ekologicznych autobusach i zrównoważonej kolei miejskiej. Na trzeciej pozycji uplasował się Londyn z wynikiem 40 pkt.

Zaraz za podium wylądowała Warszawa. Stolica Polski może poszczycić się dużym zaangażowaniem w European Mobility Week (10/10) czy flotą przyjaznych środowisku autobusów (8/10). Wysoko oceniono także nasze prawo dotyczące e-hulajnóg. Najniżej oceniono kolej miejską, w której przydzielono jedynie 2 pkt. Łączny wynik Warszawy to 37 pkt.

Na dalszych pozycjach czołowej dziesiątki znajdują się kolejno: Paryż (36,5 pkt), Moskwa (35,6 pkt), Wiedeń (34,8 pkt.), Amsterdam (34,3 pkt.), Oslo (33,5 pkt.) i Madryt (33,5 pkt.). Ranking zamykają Kopenhaga (27 pkt.), Ankara (27 pkt.), Bruksela (26,3 pkt.) i Ateny (25,3 pkt.).


Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Najczęściej Czytane