fbpx

Europa Środkowa należy do najniebezpieczniejszych dla użytkowników dróg. Wśród regionów gdzie śmiertelność jest największa znajduje się region Mazowiecki, który zajmuje trzecie miejsce UE w tej niechlubnej statystyce.

W 2018 roku, bo ten okres badał Eurostat, śmierć na drogach UE poniosło 23 418 osób, a 1,23 mln zostało rannych. Średnio na 1 mln mieszkańców ginęły w UE w wypadkach drogowych 52 osoby.

Stolice najbezpieczniejsze

Najmniejsza liczba ofiar wypadków na drogach w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców została odnotowana na Wyspach Alandzkich – 0. Warto jednak dodać, że jest to dość mało zaludniony region przez co osiągnięcie takiego rezultatu nie było trudne. Z większych regionów, na pochwałę zasługuje niemiecka Brema, która pod tym względem uzyskała drugi najlepszy wynik w UE. Na jej drogach w 2018 roku ginęło 9 osób na 1 mln mieszkańców. Bardzo dobre statystyki odnotowały regiony stołeczne Austrii, Niemiec, Szwecji i Danii, gdzie wskaźnik wyniósł od 10 do 14 ofiar.

Na drugim biegunie znalazł się grecki region Notio Aigaio, gdzie na 1 mln mieszkańców przypadało 161 ofiar śmiertelnych. Na drugim miejscu o końca znalazł się portugalski region Alentejo  (142 osoby),  na trzecim Warszawski Regionalny obejmujący województwo mazowieckie z wyłączeniem aglomeracji warszawskiej. W tym przypadku na 1 mln mieszkańców aż 127 osób ginęło w wypadkach na drogach.

W wartościach bezwzględnych największa liczba ofiar wypadków drogowych w 2018 roku została odnotowana we włoskiej Lombardii – 483.

Na drogach coraz bezpieczniej

Pocieszający jest fakt, że regularnie spada liczba ofiar śmiertelnych na drogach. Wpływ na to mają bezpieczniejsze auta, ale także lepsza infrastruktura drogowa oraz większe ograniczenia prędkości w trenie zabudowanym. Dzięki temu na terenach miejskich jest mniej ofiar wypadków drogowych aniżeli na obszarach mniej zaludnionych - wynika z danych Eurostatu.

Spoglądając na przedstawioną mapę można zauważyć, że znacznie gorzej to wygląda na terenie Europy Środkowej, gdzie liczba ofiar wypadków na drogach jest znacznie wyższa niż w krajach Europy Zachodniej.  Spośród 10 najgorszych pod tym względem regionów, sześć jest z krajów tzw. Nowej UE, z czego jeden region znajduje się w Polsce, dwa w Rumunii, a trzy w Bułgarii.

mapa wypadki2Liczba ofiar wypadków drogowych na 1 mln mieszkańców w podziale na regiony NUTS 2, źródło: Eurostat

 

W Polsce tylko dwa regiony znajdują się poniżej średniej UE. Jest to region Warszawski Stołeczny obejmujący aglomerację warszawską, gdzie na drogach ginie 50 osób na milion mieszkańców oraz województwo śląskie, gdzie wskaźnik jest jeszcze niższy i wynosi 49 osób. Warto dodać, że na Śląsku jest położne Jaworzno, które jest pierwszym miastem w Polsce, które z sukcesem wprowadziło tzw. Vision Zero, czyli doporowadziło do sytuacji, kiedy na drogach miasta w ciągu roku nikt nie zginął.


Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Najczęściej Czytane