fbpx

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi wydał decyzję na poszerzenie autostrady A2 w województwie łódzkim. Tym samym droga będzie miała po trzy pasy ruchu w obu kierunkach.

Droga ma być poszerzona na odcinku 46 km od węzła Łódź Północ do granicy z województwem mazowieckim. Trzeci pas zostanie dobudowany po wewnętrznej stronie jezdni, gdzie obecnie jest pas zieleni. Do inwestycji nie będą konieczne wyburzenia i rozbiórki, gdyż przy projektowaniu A2 brano pod uwagę dalszą rozbudowę.

Jak podaje GDDKiA, wykonane zostaną prace, które będą wymagały zmian w organizacji ruchu. Konieczne będzie przebudowanie całego systemu melioracyjnego wraz z rozbudową wielu zbiorników retencyjnych. Wzdłuż całego odcinka wymieniona, na wyższą, zostanie siatka odgradzająca drogę. Dodatkowo drogowcy zamontują tzw. żabiankę, czyli pas gęstej siatki przy ziemi, uniemożliwiającej przedostanie się na drogę drobnych zwierząt. W wielu miejscach pojawią się także nowe ekrany akustyczne, mające zabezpieczyć otoczenie przed zwiększonym hałasem.

Nowe drogi do CPK: Autostrada A50, drogi S10 i S50 oraz poszerzona A2

Rozbudowa autostrady A2

Dodatkowy pas na A2 zwęzi pozostałe pasy

W wyniku dobudowania dodatkowego pasa na A2 pasy zostaną zwężone z szerokości 3,75 m do 3,5 metra. Przetarg na poszerzenie A2 w województwie łódzkim ma ruszyć w III kw. 2021 roku. Przetarg będzie w formule projektuj i buduj. Podpisanie umowy ma nastąpić na wiosnę przyszłego roku, a projekt rozbudowy ma być gotowy na początek 2023 roku. W tym samym roku mają ruszyć prace budowlane, które zostaną zakończone na przełomie 2025 i 2026 roku.

Rozbudowa trasy między Łodzią i Warszawą

Autostrada A2 między Łodzią a Warszawą, na długości ok. 89 km, zyska dodatkowy pas ruchu na obu jezdniach. Docelowo autostrada będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków po cztery pasy ruchu na obu jezdniach, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ będzie miał po trzy pasy ruchu w obu kierunkach. Dla odcinka od granicy woj. łódzkiego i mazowieckiego do węzła Konotopa wkrótce zostanie wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach.


Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Najczęściej Czytane