fbpx
Colors: Blue Color

Od 25 lat Trójmiasto może poszczycić się organizacją największych w Polsce i drugich największych w Europie targów taboru szynowego i rozwiązań wykorzystywanych w kolejnictwie - TRAKO. Na początku wydarzenie odbywało się co roku w Gdyni, jednak od 2001 pałeczkę przejął Gdańsk, gdzie wystawa przyjęła charakter biannualny. Na swoje ekspozycje zaprasza między innymi Agencja Rozwoju Przemysłu. 

PKN ORLEN podpisał list intencyjny z PKP i PESA o współpracy na rzecz wdrożenia technologii wodorowych w transporcie szynowym. Spółki chcą razem prowadzić projekty badawczo-rozwojowe i działania zmierzające do zastosowania wodoru na kolei jako paliwa zasilającego pojazdy szynowe. Działania te wpisują się w strategię ORLEN2030, zakładającą rozwój paliw alternatywnych. 

Od upadku systemu komunistycznego polska kolej zaczęła popadać w wieloletnie zapóźnienie cywilizacyjne. Rozpoczął się masowy exodus pasażerów, a także likwidacja infrastruktury, która nie była zastępowana nową. Dopiero od niedawna pasażerowie zaczęli powracać do kolei. Głównie za sprawą zmian taborowych i unowocześnienia tego rodzaju transportu w Polsce.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny wybrała najkorzystniejszą ofertę w przetargu na prace przygotowawcze do budowy nowej linii kolejowej Katowice - Ostrawa. Dzięki niej pociągi dojadą m.in. do 90-tysięcznego Jastrzębia-Zdroju, które jest dziś największym miastem w Polsce bez dostępu do kolei. Trasa jest częścią wspólnej inwestycji kolejowej krajów Grupy Wyszehradzkiej między Warszawą, Brnem (z łącznikiem do Pragi), Bratysławą i Budapesztem.

Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Artykuły tego autora

Najczęściej Czytane