fbpx
Colors: Blue Color

Jednym z powodów bardzo wysokiego popytu na mieszkania jest fakt, że kredyty hipoteczne są obecnie dostępne nawet dla osób o bardzo niskich dochodach. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że dwie osoby, które otrzymują po minimalnym wynagrodzeniu (łącznie zarabiają 4 124 zł netto), wspólnie uzyskają kredyt hipoteczny nawet na 380 000 zł. Suma takiego kredytu i 10% wkładu własnego daje kwotę 422 222 zł. Za nią można natomiast kupić mieszkanie o powierzchni od 42 m2 w Warszawie do 89 m2 w Zielonej Górze. Problem polega jednak na tym, że w takiej sytuacji rata pochłonie ponad 40% dochodu takiej pary, a samodzielne zebranie wymaganego wkładu własnego może im zająć nawet 8 lat.

Materiały budowlane stanowią zasadniczy koszt każdej budowy, stąd tendencje cenowe ich dotyczące mają podstawowe znaczenie dla kształtowania stawek metra kwadratowego mieszkań deweloperskich. Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, czy ubiegłoroczne sygnały nadchodzącej korekty hossy rynku materiałów budowlanych pozostają aktualne.

W I kw. 2021 r. ceny mieszkań w internetowych ofertach sprzedaży wciąż rosły. W porównaniu do poziomu przed rokiem niektóre wzrosty wyglądają wręcz „kosmicznie”. Chodzi o Sosnowiec, gdzie mediana stawek dla małych lokali (do 35 m2) wzrosła o niebotyczne 66% r/r, a średnich i dużych mieszkań o 25% r/r. W pozostałych miastach najmocniej zdrożały duże mieszkania (średnio o 7,4% r/r). Poza wspomnianym Sosnowcem znaczące wzrosty w tym segmencie miały miejsce w Gdyni (+18%) i Krakowie (+13%). Na rynku kredytów hipotecznych mamy natomiast ogromny popyt.

Kupno mieszkania to dla wielu najważniejsza finansowa decyzja w życiu. W Polsce jest ona bardzo trudna, ponieważ ceny systematycznie rosną i dla wielu młodych osób taki zakup wiąże się z zaciągnięciem gigantycznego kredytu hipotecznego. Niektórzy zadają sobie pytanie, dlaczego mieszkania w Polsce są tak drogie? Nieruchomości są drogie przez krótkowzroczne programy rządowe, które stymulowały popyt. Na dodatek w środowisku nieoprocentowanych lokat kapitał odpłynął na rynek nieruchomości podbijając ceny. Jakby tego było mało, nasz system podatkowy irracjonalnie premiuje inwestowanie w nieruchomości względem inwestycji kapitałowych.

Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Najczęściej Czytane