fbpx

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszych dwóch miesiącach roku spadła liczba mieszkań oddanych do użytkowania. Mniejsza jest również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Wstępne dane opublikowane przez GUS mówią o oddaniu do użytkowania w okresie styczeń-luty 2021 33,9 tys. mieszkań. To o 0,6% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Gdy rozłoży się to na czynnik pierwsze, to lepiej widać faktyczną sytuację na rynku nieruchomości.

W przypadku deweloperów, do eksploatacji oddanych zostało 19,6 tys. mieszkań. To o 4,5% mniej niż przed rokiem. Z kolei w przypadku inwestorów indywidualnych oddano do użytkowania 13,7 tys. mieszkań, czyli o 7,1% więcej.

W pozostałych formach budownictwa tj. spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej, oddano do użytkowania łącznie 506 mieszkań (686 przed rokiem).

Powyższe dane pokazują, że spadek liczby oferowanych mieszkań może być większy, niż mówią to całościowe dane. Spadek na poziomie 0,6% wydaje się niewielkim, jednak liczby te są podwyższane przez inwestorów indywidualnych częściowo budujących nieruchomości dla siebie. W przypadku deweloperów spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania jest już bardziej wyraźny.

Co ciekawe porównując już tylko luty 2021 do lutego 2020, liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła o 7,7%. Z kolei w stosunku do stycznia 2021 spadła o 2,4%.

Powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych w okresie styczeń-luty 2021 r. wyniosła 3,2 mln m kw., czyli o 2,9% więcej niż przed rokiem, a przeciętna powierzchnia użytkowa 1 mieszkania osiągnęła wartość 95,3 m kw. – podaje GUS.

Więcej mieszkań z pozwoleniem

W styczniu i lutym tego roku wydano pozwolenie lub dokonano zgłoszenia budowy 50,5 tys. mieszkań. Jest to rezultat o 35,3% większy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (33,0 tys., wzrost o 41,8% r/r) oraz inwestorzy indywidualni (17,0 tys., wzrost o 23,0%).

Mniej budów rozpoczęte

Z kolei w omawianym okresie tj. styczeń-luty 2021 rozpoczęto budowy 33,5 tys. mieszkań i jest to rezultat o 0,7% gorszy niż przed rokiem. Deweloperzy rozpoczęli budowę 22,3 tys. mieszkań (o 8,1% więcej), a inwestorzy indywidualni 10,2 tys. (o 17,1% mniej). Łącznie udział tych form budownictwa wyniósł 96,9% ogólnej liczby mieszkań.


Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Najczęściej Czytane