fbpx

Jak wynika z danych The Council on Tall Buildings and Urban Habitat, w 2020 roku ukończono budowę 106 wieżowców, które miały 200 metrów lub więcej. Jest to spadek o 20% w stosunku do 2019 roku.

Spadek liczby oddanych do użytkowania wieżowców jest w dużej mierze efektem pandemii Covid-19, która przyczyniała się do wstrzymania budów. Niemniej jednak, mimo że pandemia rozpoczęła się w Chinach, to właśnie Państwo Środka odpowiada za największą liczbę oddanych dwustumetrowców. W Chinach ukończono w 2020 roku budowę aż 56 takich budynków. Tym samym kraj ten od 25 lat oddaje najwięcej wieżowców 200+ na świecie.

statista wiezowce

Liczba oddanych do użytkowania wieżowców wyższych niż 200 metrów w 2020 roku, źródło: Statista

Jeśli jednak dzielić zestawienie na pojedyncze miasta, to najwięcej budynków o wysokości co najmniej 200 metrów ukończono w Dubaju. Było ich aż 12, co oznacza, że jest to ponad 11% wszystkich światowych wieżowców oddanych w zeszłym roku do użytku. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się dwa chińskie miasta – Shenzhen i Shenyang, gdzie ukończono budowę odpowiednio 9 oraz 8  budynków. Nowy Jork uplasował się na czwartym miejscu z pięcioma budynkami o wysokości 200 metrów lub więcej. Najwyższym budynkiem zbudowanym w 2020 roku był Central Park Tower w Nowym Jorku, który mierzy 472 metry.

Chiny zabraniają budowy wieżowców wyższych niż 500 metrów

Udział Chin w zestawieniu ciągle jest bardzo duży pomimo wprowadzenia zakazu budowy wieżowców wyższych niż 500 metrów. Zakaz ten jest efektem utracenia przez Chiny tożsamości - jak podają legislatorzy - w wyniku budowy coraz większej liczby tandetnych budynków. Na całym świecie na 10 ukończonych budynków mierzących ponad 500 metrów, połowa znajduje się w kontynentalnych Chinach. Z powyższych danych wynika, że podobnie było w 2020 roku w przypadku budynków wyższych niż 200 metrów. Oznacza to, że Chiny budują więcej wieżowców i niż cała reszta świata razem wzięta. Dla porównania najwyższy wieżowiec w Polsce – Varso Tower – liczy 231 metrów do dachu, a po dodaniu iglicy 310 metrów. Tym samym jest najwyższym budynkiem w UE, jednak do globalnej czołówki bardzo dużo mu brakuje.


Bądź na bieżąco

Newsletter

Newsletter

Najczęściej Czytane